b_Newsجواز حضور در جام جهانی، سرپوش معضلات تیم ملی نشود

صعودی که می‌توانست دلچسب‌تر باشد...

تاریخ: 1397/09/14
زمان: 11: 50
نوع: گزارش
بسکتبال ایران دوشنبه‌ شب برای سومین بار طعم صعود به جام جهانی را چشید. صعودی که تا 99 درصد قطعی است و فقط احتمالات عجیب و غریب می‌تواند آن را تحت‌الشعاع قرار بدهد.

هدیه خطیبی/ بسکتبال ایران دوشنبه‌ شب برای سومین بار طعم صعود به جام جهانی را چشید. صعودی که تا 99 درصد قطعی است و فقط احتمالات عجیب و غریب می‌تواند آن را تحت‌الشعاع قرار بدهد. اما صعود تیم کم‌تجربه مهران شاهین‌طبع را که در حقیقت دست به کار بزرگی زده و شایسته تحسین است، می‌توان از چند زاویه بررسی و نکاتی را مرور کرد.

 

چرا فیبا ایران را تیم صعود کننده نمی‌داند؟

در حالی که بعد از سوت آخر بازی با فیلیپین بازیکنان ایران به خوشحالی صعود مشغول شدند و رسانه‌های داخلی به بازتاب این موضوع پرداختند، برخی معادلات که احتمال وقوع‌شان چیزی در حدود یک درصد است باعث شده تا فیبا خبری از صعود ایران مخابره نکند و تیم ملی کشورمان را جزو تیم‌های حاضر در جام جهانی 2019 چین فعلا به حساب نیاورد.

اگر ایران برابر ژاپن با اختلاف بیشتر از هشت امتیاز ببازد، برابر استرالیا هم شکست بخورد و در مقابل ژاپن بازی را به قطر واگذار کند و فیلیپین هم دو دیدارش را برابر قطر و قزاقستان با برد پشت سر بگذارد، ضمن اینکه اردن نیز بتواند چین و نیوزیلند را شکست بدهد، احتمال منتفی شدن صعود ایران وجود دارد. البته با توجه به بررسی امتیازات و نتایج تیم چهارم هر گروه صعود نکردن ایران باز هم بعید است چراکه در بدبینانه‌ترین حالت اگر تیم ایران در دو بازی آینده خود شکست بخورد و ژاپن و فیلیپین هم در دیدارهای خود به پیروزی برسند، ژاپن 20 امتیازی و تیم‌های ایران و فیلیپین 19 امتیازی می‌شوند. به این ترتیب با توجه به معدل گل تیم سوم گروه F انتخاب شده و بدون دردسر به جام جهانی می‌رود و نتایج تیم چهارم گروه F باید با نتایج تیم چهارم گروه E مقایسه شود تا نماینده هفتم آسیا جواز صعود به جام جهانی را بگیرد. در این شرایط تیم ایران نسبت به اردن (تیم چهارم گروه مقابل) برتری دارد.

ایران فعلا با هفت پیروزی و سه شکست و کسب 17 امتیاز در رتبه دوم گروه F انتخابی جام جهانی در منطقه آسیا قرار دارد و تیم‌های ژاپن و فیلیپین به ترتیب با 16 و 15 امتیاز در رتبه سوم و چهارم قرار گرفته‌اند. تیم کشورمان در پنجره ششم باید اسفند دو دیدار در تهران برابر ژاپن و استرالیا برگزار کند.

 

صعود، سرپوش مشکلات نشود

اگر احتمال وقوع معجزه برای حریفان ایران را کنار بگذاریم و تیم ایران را مسافر جام جهانی بدانیم بیراه نیست که بگوییم صعود تیم ملی می‌توانست خیلی دلچسب‌تر از اینها باشد. هرچند که در کار بزرگ تیم کم‌تجربه‌تر مهران شاهین‌طبع نسبت به پتانسیل اصلی‌اش که ستاره‌های سال‌های اخیر تیم ملی را در ترکیب خود نداشت، شکی نیست اما بسکتبال نیاز به تیم همدل‌تری دارد و قطعا اگر این صعود در مانیل اتفاق نمی‌افتاد برخی اعضای حال حاضر تیم هم سفره دل‌های پرشان را باز می‌کردند. همان بازیکنانی که هم‌صدای اعتراض حامد حدادی و ارسلان کاظمی هم شده بودند اما به خاطر منافع ملی، در نقش سرباز تیم ملی به صعود ایران کمک کردند. ولی حالا که تیم ملی بسکتبال خودش را در جام جهانی 2019 می‌بیند، نباید روی اختلاف نظرها و کمبودهای اردوهای تیم ملی سرپوش گذاشت و شرایط را مصادره به مطلوب کرد.

حامد حدادی به اردوی تیم ملی نیامد و به خاطر بیشتر به حاشیه نرفتن تیم ملی حرفی از دلایل نیامدنش نزد. همچنین صمد نیکخواه‌بهرامی که اتفاقا چند روزی به تهران سفر کرده، انگیزه کافی را برای پیوستن به تیم ملی نداشت و جوابی به دعوت تیم ملی نداد. در این بین شرایط ارسلان کاظمی پسر همیشه محجوب تیم ملی عجیب‌تر بود. او به تیم ملی اصلا دعوت نشد و عنوان شد که مصدوم است. اما کسی نیست که از دلیل اصلی دعوت نشدن او که به اعتراضش نسبت به کمبودهای اردوهای ملی باز می‌گشت خبر نداشته باشد. نکته جالب این بود که سایر معترض‌ها کوتاه آمدند و مواضع خود را تغییر دادند تا شاید عرصه را به دست بگیرند!

به هر حال زمانی اردوی تیم ملی لنگ لبنیات بود یا بازیکنان در ژاپن با وسیله نقلیه عمومی در شهر تردد کردند، همچنین مسعود قاسمی صحبت‌های جنجال‌ سازی علیه ملی‌پوشان انجام داد  و بازیکنان محبوب بسکتبال بین مردم از تیم ملی رانده شدند. شاید خیلی از مردم ترکیب صعود کننده به جام جهانی را درست نشناسند چراکه برخی بازیکنان مثل حدادی شناسنامه بسکتبال ایران هستند.

هرچند تیم ملی حدود چهار ماهی تا بازی‌های اسفند به خواب زمستانی می‌رود اما رفع کدورت‌ها، اختلاف‌ها و کمبودهای تیم ملی باید اولویت فدراسیون باشد نه اینکه تصور شود صعود به جام جهانی نجات دهنده بوده است. قطعا اگر تیم ملی بدون حاشیه و جنجال‌ها با حضور تمام پتانسیلش جواز حضور در جام جهانی را می‌گرفت، طعم صعود دلچسب‌تر بود.

تیم ملی بسکتبال برای جام جهانی به حامی مالی قوی نیاز دارد تا دیگر بدون ماساژور و بدنساز نماند و بلند قامتان کشورمان پروازهای طولانی را در بین بازی‌های فشرده با صندلی‌های فرست کلاس سپری کنند. آنها برای کسب نتیجه‌ای بهتر از نوزدهمی جام جهانی 2010 ترکیه و بیست و یکمی جام جهانی 2014 اسپانیا به اردوهای با کیفیت و دیدارهای تدارکاتی با تیم‌های خوب نیاز دارند. حالا که در این دوره مسیر رسیدن به جام جهانی با توجه به صعود سه تیم از هر گروه و ارزیابی تیم‌های چهارم به مراتب از گذشته آسان‌تر شده بود و تیم ملی با تمام سختی‌ها و داستان‌ها مسافر جام جهانی شد، می‌توان گذشته را پاک کرد و آینده‌ای بهتر بدون حواشی مدت اخیر داشت.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.