b_Newsفدراسیون سکوت می‌کند چون حرفی برای گفتن ندارد/ کاش طریقت زمانی که بود افشاگری می‌کرد

کوروش باقری: هیچ‌کدام از رویه‌های فدراسیون در قبال کیانوش درست نیست

تاریخ: 1397/09/19
زمان: 13: 24
نوع: گفتگو
سرمربی سابق تیم ملی وزنه‌برداری که از منتقدان فدراسیون است، هر دو رویه فدراسیون در قبال کیانوش را نقد کرد چون رد پایی از تصمیمات عاقلانه را در آن نمی‌بیند.

نگار رشیدی/ خوب یا بد وزنه‌برداری همیشه خبری برای پرداختن دارد. این اواخر اما خبرها بیشتر حول محور نوع جدید رابطه فدراسیون و کیانوش رستمی می‌چرخد که کلاه حاشیه را محکم‌تر چسبیده است. کیانوش که جدیدا ترجیح می‌دهد حرف‌هایش را در اینستاگرام بزند، بعد از دادن تست دوپینگ کنایه‌هایی به فدراسیون و البته برخی هم‌تیمی‌هایش زد.

این موضوع البته چندان برای کوروش باقری قابلیت بحث ندارد چون معتقد است باید بطن کار را در نظر گرفت. سرمربی سابق تیم ملی وزنه‌برداری که از منتقدان فدراسیون است، هر دو رویه فدراسیون در قبال کیانوش را نقد کرد چون رد پایی از تصمیمات عاقلانه را در آن نمی‌بیند. باقری که همراه حسین عسگری، قهرمان سابق تیم ملی دوچرخه‌سواری مشغول بازی بیلیارد بود و البته دو‌_هیچ هم پیروز شد، با «گل» گفتگو کرد.

 

کیانوش اخیرا پست‌های انتقادی زیادی در اینستاگرام می‌گذارد که آخرینش بعد از تست دوپینگ بود که کنایه‌هایی داشت.

من فکر می‌کنم این، موضوعی نیست که بخواهیم به‌ آن بپردازیم و نظر و حساسیت خاصی روی آن ندارم. در بطن کار، وقتی یک کار اصلی شروع می‌شود می‌توان نقطه‌نظراتی درباره آن ارایه کرد.

 

به نظر می‌رسد فدراسیون که همیشه حامی کیانوش بود تغییر رویه داده و رفتارهایش کاملا برخلاف گذشته است.

من هم آن رویه اول را اشتباه می‌دانم هم این رویه جدید را. این تغییرات نشان می‌دهد چندان عقلانی تصمیم گرفته نمی‌شود و فدراسیون و به طور مشخص رییس فدراسیون چندان با تعقل رفتار نمی‌کنند و تابع اتفاقات لحظه‌ای هستند. اگر ورزشکار خواسته منطقی داشته باشد وظیفه فدراسیون است که به آن جامه عمل بپوشاند. بار دیگر تاکید می‌کنم که درخواست باید منطقی باشد. الان هم کاری به ماهیت تصمیمات ندارم ولی آنقدر شاهد تغییرات هستیم که نشانی از رفتار عاقلانه نیست. برای کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش هم فقط مدال مهم است. فعلا هم که کسانی مثل سهراب مرادی و کیانوش مدال می‌گیرند و اینکه وزنه‌برداری به چه سمتی می‌رود برای آقایان مهم نیست.

 

به تازگی کمیته ملی المپیک هم به بحث اختلاف کیانوش و فدراسیون ورود کرد.

ممکن است این اتفاقات پیش بیاید اما نتیجه‌دار بودنش مهم است. مثل زمانی که مشکلاتی برای پنج المپین در زمان من به وجود آمد و عباسی و آقای سجادی معاونش به ماجرا ورود کردند. اگر این ورودها نتیجه بدهد چه ایرادی دارد؟

 

فدراسیون اخیرا درباره اتفاقات وزنه‌برداری بیشتر موضع سکوت را انتخاب می‌کند و به سختی درباره موضوعی پاسخ می‌دهد.

فدراسیون عملا چیزی ندارد بگوید. وقتی کسی سکوت می‌کند دو دلیل بیشتر ندارد. یا آنقدر استدلال دارد که نیازی به توضیح نمی‌بیند یا چیزی برای گفتن ندارد. من فکر می‌کنم فدراسیون حرفی ندارد. وقتی چپ و راست دارند حکم می‌دهند و کلی تغییرات داریم چه می‌خواهند بگویند.

 

فکر می‌کنید در این اوضاع چه اتفاقاتی انتظار وزنه‌برداری ایران را می‌کشد؟

وزنه‌برداری ما آنقدر پتانسیل دارد که بتواند به کارش ادامه بدهد. منتهی برخی تصمیمات غلط موانع خودساخته‌ای را ایجاد می‌کند. این موانع تنها با تلاش دلسوزان واقعی از سر راه برداشته می‌شوند.

 

وزنه‌برداری در چند سال گذشته درگیر تغییر سرمربی بود و حالا که برخواه حضورش طولانی شده، حواشی دیگری را شاهد هستیم.

برخواه هم الان یک سال است که سرمربی است و امیدوارم ادامه بدهد. آن موقع هم می‌گفتند چرا کوروش باقری بالای سر تیم‌های جوانان و نوجوانان است و کارها را او انجام می‌دهد. الان هم که همه کارها را دبیر فدراسیون انجام می‌دهد. ما در فدراسیون نیستیم و شاید هم نتیجه مطلوب می‌گیرند. حال چه علی مرادی بخواهد سرمربی تمام رده‌ها باشد یا دبیرش.

 

شما چندی پیش از شوآف فدراسیون با راه انداختن وزنه‌برداری گفتید. ریحانه طریقت هم پس از رفتن از نایب‌رییسی بانوان افشاگری‌هایی کرد که موید صحبت شما بود.

این اصلا چیز عجیبی نیست. اما کاش خانم طریقت زودتر این حرف‌ها را می‌زد. بعضی‌ها چون وزنه‌ای برای وزنه‌برداری نیستند و این ورزش برای‌شان جذابیت دارد تا زمانی که مسوولیت دارند، هیچ حرفی نمی‌زنند . کاش ایشان هم قبل از اینکه برکنارش کنند با تکیه بر دلایلش فاصله می‌گرفت و از این مجموعه جدا می‌شد. در کل این روش آقایان است. وزنه‌برداری بانوان را احیا کردند و فقط دنبال تبلیغ بودند. من ناخواسته در جریان برخی کارهای‌شان هستم. با این چهار سال 16 سال مرادی رییس فدراسیون بوده. در این مدت نمی‌توانست روبه‌روی سالن گرم بازی‌های آسیایی تهران سالن مرتبی را درست کند به جای اینکه سالن را به دو بخش برای تمرین آقایان و خانم‌ها تقسیم کنند؟ به نظر من علی مرادی باید پاسخگو باشد کمااینکه با جسارت و شهامت می‌گوید چند سال دیگر هم کار دارم و می‌خواهم کار زیرساختی انجام بدهم. بعد از 16 سال دم انتخابات یادش افتاده کار زیرساختی بکند؟! راه‌اندازی وزنه‌برداری بانوان هم زمینه‌ای برای شوآف بود که تا حدودی هم موفق شد. کمیته و وزارت هم متاسفانه صرفا مدال‌ها را می‌بیننند و کاری به چند سال دیگر ندارند. همین سهراب یادم است در اردوهای اول المپیک ریو دعوت هم نشده بود.

 

بهداد هم به نظر می‌رسد جدی به پیشنهاد همکاری فدراسیون فکر می‌کنید. شما موافق ورود او به مدیریت یا مربیگری در این زمان هستید؟

چراکه نه؟ او جزو قهرمانانی است که برایش هزینه شده اما با تجربه‌ای که خودم دارم، کار فنی فوق‌العاده سخت‌تر از کار مدیریتی حداقل در ایران است. چون در کار مدیریتی ارزشیابی من‌درآوردی صورت می‌گیرد و اعضای فنی می‌توانند کار را خوب جلو ببرند. در هر حال من برای بهداد هرجا که باشد آرزوی موفقیت دارم.بهداد و امثال او می‌توانند وزنه‌برداری را بچرخانند و هیچ هم برای ورودش زود نیست. مگر علی مرادی بیشتر از 36،37 سال داشت که رییس فدراسیون شد و الان هم مدعی است هیچ‌کس هیچ چیز بلد نیست و خودش همه چیز را می‌داند. بهداد هم در آستانه 30 سالگی است و برایش آرزوی موفقیت دارم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.