b_Newsهنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ام ولی بی‌میل نیستم به فدراسیون جودو بیایم

آرش میراسماعیلی: امیدوارم با قانون منع به کارگیری بازنشستگان، مهره‌چینی نشود!

تاریخ: 1397/09/20
زمان: 13: 01
نوع: گفتگو
آرش میراسماعیلی قهرمان سابق جودو می‌گوید بی‌میل نیست که در انتخابات فدراسیون شرکت کند.

حامد جیرودی/ در راستای قانون منع به کارگیری مدیران بازنشسته در دستگاه‌های اجرایی، محمد درخشان رییس فدراسیون جودو حدود یک ماه پیش از سمت خود استعفا کرد و محمدرضا عمادی عضو هیات‌رییسه فدراسیون جودو به عنوان سرپرست جایگزین درخشان شد. با این حال، یکی از کسانی که از او به عنوان یکی از کاندیداهای اصلی ریاست فدراسیون جودو نام برده می‌شود، آرش میراسماعیلی قهرمان سابق جودو جهان است. کسی که چند روز پیش محرومیت پنج ساله‌اش از سوی فدراسیون جهان کوراش بخشیده شد و همین موضوع باعث شد تا به سراغ وی برویم. میراسماعیلی در گفتگویی که با «گل» داشت، ابراز امیدواری کرد که با اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان، مهره‌چینی در فدراسیون‌ها صورت نگیرد.

 

چند روز پیش خبری آمد مبنی بر این که محرومیت پنج ساله شما توسط فدراسیون جهان کوراش بخشیده شده، اصلا جریان این محرومیت چه بود؟

ما سه سال پیش مسابقات جهانی کوراش را در خرم‌آباد برگزار کردیم و پروتکل و شرایط برگزاری مسابقات را خودم اجرا می‌کردم. آنجا اتفاق ناگواری که افتاد، این بود که برادر یک ورزشکاری وقتی برادرش را برد، به حالت تشویق فنی زد و آنجا شرایط بدی به وجود آمد که خوب نبود و من هم چون میزبان بودم، فدراسیون جهانی تصمیمی گرفت و من را پنج سال از فعالیت‌های کوراش محروم کردند.

 

آن زمان برای رفع یا کم شدن محرومیت‌تان کاری نکردید؟

من دنبال این نبودم که محرومیتم را کم کنند. من بیشتر در جودو فعال هستم اما در آن سال بیشتر به دنبال این بودم که یک میزبانی برای ایران بگیرم و آن را در شهر خودم برگزار کردم اما به هر حال، این محرومیت پیش آمد و من هم اعتراضی نکردم ولی بعد از گذشت سه سال این محرومیت بخشیده شد. مسوول فدراسیون جهانی به ایران آمده بود و من هم چند باری با ایشان ملاقات کرده بودم و با روی باز با این محرومیت برخورد کردند تا دغدغه‌ای برای من نباشد و این نامه به فدراسیون جودو، کمیته ملی المپیک و خود من ارسال و محرومیت کلا لغو شد.

 

همانطور که خودت گفتی بیشتر در جودو فعال هستی و مثل این که گفته‌ای اگر شرایط مهیا باشد، برای انتخابات فدراسیون ثبت نام می‌کنی. درست است؟

بله. با توجه به اجرای منع فعالیت و حضور بازنشستگان که در ورزش هم اجرایی شده، آقای درخشان باید از ریاست فدراسیون کنار می‌رفتند و فضا به گونه‌ای پیش رفته که باید انتخابات فدراسیون جودو برگزار شود. چون سرپرست هم برای فدراسیون گذاشته‌اند. من دو سال پیش کاندیدای ریاست فدراسیون بودم و رقابت نزدیکی هم با آقای درخشان داشتم که ایشان پیروز شد و طبیعتا من هم در این دو سال کنار بودم اما سعی کردم با وجود اختلاف سلیقه‌هایی که وجود داشت، حاشیه‌ای از جانب بنده به جودو وارد نشود. آقای درخشان هم عضو خانواده ماست و خدماتی هم به جودو داشته‌اند و ما هم اصلا فکر نمی‌کردیم که این شرایط پیش بیاید و دوران چهار ساله ایشان به دو سال تبدیل شود. وقتی هم این موضوع به وجود آمد، خیلی از دوستان از بدنه جودو با بنده تماس گرفتند. اما من هنوز به جمع‌بندی خاصی نرسیده‌ام ولی بی‌میل هم نیستم.

 

پس باید منتظر دیدن شما در مجمع انتخاباتی باشیم؟

ان‌شاءا... وقتی وزارت ورزش تصمیم به برگزاری انتخابات گرفت و شرایط هم مساعد بود، اگر بتوانم یک قدم هم به جودو کمک کنم و وضع موجود را ارتقا بدهم، می‌آیم. اگر هم واقعا ببینم انسان دلسوزی می‌آید که توانایی‌اش از من هم بیشتر است و می‌تواند به جودو کمک کند، ثبت نام نخواهم کرد اما این را به عنوان یک جودوکار می‌گویم که چه آرش میراسماعیلی و چه آقای درخشان یا هر شخص دیگری باشد، باید اتحادی را به وجود بیاورد که به نفع جودو تمام شود.

 

فکر می‌کنید اگر بیایید، می‌توانید اتفاق خوبی را رقم بزنید؟

به نظرم نام کشورمان و منافع ملی‌مان مهم است. طبیعتا هر کسی که می‌آید باید یک آشتی ملی در جودو برقرار کند. طبیعی است که ما با هم اختلاف سلیقه داشته باشیم اما از یک خانواده هستیم و اگر کمی از این منیت‌ها، خودم را می‌گویم، کم بکنیم و دنبال آن پست و مقامی که هست نباشیم، می‌توانیم کنار هم دلسوزانه کار کنیم و وضعیت جودو را ارتقا دهیم. اما تا زمانی که جامعه جودو متحد نشود، چه من چه هر کسی دیگر، این اتفاق نخواهد افتاد.

 

موافق اجرای قانون منع حضور بازنشستگان در ورزش بودید؟

طبیعتا موافق هستم اما نه به خاطر شخص خودم. موافق هستم به خاطر این که خیلی از عزیزان، سال‌ها در این سمت‌ها بودند و برای‌شان خیلی سخت بود که کنار بروند. در سیاست، در ورزش و حالا این فضا شکسته شد تا جوان‌ها وارد شوند و یک سیستم و انگیزه جدیدی پیش آمد که مدیریت ورزش و کشور جوان‌تر شود اما این را از صمیم قلب می‌گویم کسانی که بوده‌اند، خدماتی داشته‌اند و باید از آنها به عنوان اتاق فکر و مشاور استفاده شود و تجربه‌شان را در اختیار مدیران جوان قرار دهند. امیدوارم همه با روی خوش با این قضیه برخورد کنیم و اگر قرار شد آرش میراسماعیلی بازنشسته شود، قبول کند و این به این معنا نباشد که اگر گزینه بعدی، گزینه من نبود من کار نمی‌کنم. شرایط باید به نحوی باشد که هر عزیزی به فدراسیون آمد، از پتانسیل و تجربه آنها استفاده شود. امیدوارم این موضوع به نحو صحیحی اجرا شود و بازگشت به عقب نباشد. چون شاید مهره‌چینی‌هایی انجام شود و امیدوارم این اتفاق نیفتد!