b_Newsشرایط سختی داشتیم که گریبان‌گیر همه شده/ بسکتبال به این صعود نیاز داشت تا اسپانسر بگیرد

آرن داوودی: جشن صعود به جام جهانی را باید با صمد، حامد و ارسلان بگیریم

b_News هنوز قرارداد و پاداش قهرمانی لیگ پارسال را نگرفتم
تاریخ: 1397/09/20
زمان: 13: 04
نوع: گفتگو
آرن داوودی در غیاب صمد نیکخواه‌بهرامی و حامد حدادی نقش مهم کاپیتانی تیم ملی بسکتبال را در دو بازی سرنوشت‌ساز انتخابی جام جهانی با استرالیا و فیلیپین در ملبورن و مانیل برعهده داشت.

هدیه خطیبی/ آرن داوودی در غیاب صمد نیکخواه‌بهرامی و حامد حدادی نقش مهم کاپیتانی تیم ملی بسکتبال را در دو بازی سرنوشت‌ساز انتخابی جام جهانی با استرالیا و فیلیپین در ملبورن و مانیل برعهده داشت. آرن در حالی دوران کاپیتانی را سپری کرد که تیم ملی بسکتبال با بیشترین فشارها از برخی اتفاقات و حواشی که مدت زیادی است روی سر تیم ملی سایه انداخته مواجه بود. مواردی که اتفاقا عزم جدی برای رفع آنها از سوی فدراسیون هیچ‌گاه شاهد نبودیم.

اما این بسکتبالیست با تجربه که علاقه‌ای نداشت وارد جزییات حاشیه‌های این روزهای بسکتبال شود، از صعود به جام جهانی با «گل» صحبت کرد.

 

ورزش ایران معمولا به صعودهای کم دردسر و بدون اما و اگر عادت ندارد اما بسکتبال برای سومین بار با وجود حجم زیاد حواشی کارش را برای رسیدن به جام جهانی 2019 چین یکسره کرده، به عنوان کاپیتان ایران در دو بازی تعیین کننده آخر از این صعود بگویید.

ورزش ما و بسکتبال در این شرایط اقتصادی و کمبود حامیان مالی و به طور کل مواردی که همه از آن مطلع هستند، به این اتفاق نیاز داشت تا راه حضور حامیان مالی در این رشته هموارتر بشود. ما ورزشکاران شغل دیگری نداریم و به طور مثال خود من پارسال در تیم قهرمان لیگ بودم اما بعد از قهرمانی نه تنها مبلغ کامل قراردادمان را تا همین حالا نگرفتیم بلکه پاداشی هم ندادند. در نهایت خدا را شکر می‌کنم که در این مقطع زمانی صعود به جام جهانی اتفاق افتاد.

 

فکر می‌کنید با این صعود جرقه‌هایی برای بهتر شدن وضعیت بسکتبال و همکاری حامیان مالی پیش آمده؟

در حال حاضر من اطلاعی ندارم. فکر می‌کنم مسوولان و مدیران باید پیگیری کنند تا اتفاقات خوب بیفتد. یادم می‌آید زمانی 18 تیم در لیگ داشتیم که به دو گروه 9 تیمی تقسیم می‌شدند و حداقل 10 تیم اندازه هم خرج می‌کردند. به هر حال این انتظار وجود دارد که همانطور که فوتبال با صعود به جام جهانی بیشتر مورد حمایت قرار گرفت، برای بسکتبال نیز این اتفاق بیفتد و به آن پرداخته شود.

 

بسکتبال زیر فشار حواشی متعدد از نیامدن حامد حدادی و صمد نیکخواه‌بهرامی به اردو تا خط خوردن ارسلان کاظمی و کمبودهای جنجال‌ساز اردوهای تیم ملی، دست به کار برزگی در صعود به جام جهانی زد.

ما چهار روز در تهران تمرین داشتیم و از همان روز اول تصمیم ما این بود که اتفاقات بد و یا حتی خوب قبل را کنار بگذاریم و روی کار خودمان تمرکز کنیم. صددرصد حضور بزرگان و با تجربه‌های تیم مثل حدادی و صمد یا حتی بودن ارسلان کمک کننده بود. حتی جای سجاد هم که مصدومیت داشت، خالی بود. اما ما باید به هر وسیله‌ای شده از پرچم و نام ایران دفاع می‌کردیم. حتی در همان بازی استرالیا که گفته می‌شد توقع زیادی از ما وجود نداشت، باید به این نکته توجه شود که استرالیا فقط 75 یا 76 امتیاز از ما گرفت و این در حالی بود که آنها جلوی هیچ تیمی کمتر از 100 امتیاز ثبت نکرده بودند. اگر حداقل 4 تا از شوت‌های سه امتیازی ما گل می‌شد اختلاف کمتر نشان می‌داد که چقدر جنگیدیم. ما در قطر هم دو بازی خوب داشتیم و با 14 ساعت پرواز به ملبورن رسیدیم که 7 تا 8 ساعت اختلاف ساعت هم داشت. بعد از بازی با استرالیا با 9 ساعت پرواز دیگر به مانیل رفتیم و فقط با یک جلسه تمرین جلوی فیلیپین قرار گرفتیم.

 

بعد از باخت سنگین به استرالیا، چطور خودتان را جمع کردید تا در مانیل نتیجه بگیرید؟

اینکه تیم خودش را جمع کند، خیلی مهم بود آن هم در شرایط که به دلیل مشکلات اقتصادی ماساژور نداشتیم و ریکاوری بدنی دشوار بود. مشکلی که البته گریبان‌گیر تمام رشته‌ها شده است. اما ما از لحاظ روحی روانی هم وضعیت سختی داشتیم. خدا را شکر می‌کنم که در نهایت فیلیپین را در زمین خودش با تمام مشکلاتی که داشتیم، بردیم.

 

بعد از هر صعودی مخصوصا صعودهای جهانی اینچنینی، وضعیت کل رشته از این رو به آن رو می‌شود اما در بسکتبال طبق معمول نه نشست خبری، نه جشنی و نه فضای بهتری از قبل که پر حواشی بود، دیدیم. حتی مصاحبه‌های جنجالی هم صورت گرفت که به حواشی بیشتر دامن زد و در هر برنامه تلویزیونی هم سرمربی تیم و بازیکنان بعد از کمی تعریف‌های متداول مورد انتقاد هم قرار گرفتند. دلیل این روند را چه چیزی می‌دانید؟

اول باید به این توجه کنید هرچند که نرفتن ما به جام جهانی با نتایجی که ثبت شده و احتمالاتی که وجود دارد، نشدنی است اما هنوز فیبا چیزی را قطعی اعلام نکرده تا بازی‌های اسفند هم برگزار شود. مطمئن باشید برای آن زمان جشن صعود و بازتاب‌های خوب در انتظار بسکتبال است.

 

و در آن جشن اعتقاد دارید که کنار مانده‌های تیم ملی هم باید حضور داشته باشند؟

قطعا همینطور است. صعود به جام جهانی فقط با بردن فیلیپین در مانیل اتفاق نیفتاده و نتیجه مسیری بوده که با زحمت خیلی‌ها مثل ارسلان، صمد و حامد و حتی زمانی تیم آقای حاتمی که در تهران برد، به دست آمده است. به نظر من باید جشن کاملی بگیریم و بازیکنان همه برگردند.

 

از لیگ امسال و شرایط نفت آبادان بگویید.

شرایط مسابقات امسال فرق کرده و هفته‌ای یک بازی برگزار می‌شود. قبل از انتخابی جام جهانی هم چهار هفته از مسابقات سپری شد که تیم ما با یک قرعه استراحت فقط سه بازی انجام داد. با این برنامه تیم از شرایط اصلی‌اش دور می‌شود. ضمن اینکه واقعا هفته‌ای یک بازی در لیگ کم است و چاره‌ای نیست جز تمرین زیاد و همه می‌دانند تمرکزی که در بازی انجام دادن، وجود دارد در تمرین نیست بنابراین لیگ کمی فرسایشی شده است. به هر حال ما مشغول تمرین هستیم و من به آبادان آمدم تا برای بازی روز پنجشنبه با پگاه تهران آماده شویم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.