b_Newsحمایت کننده اصلی ما خادم بود، بعد از رفتن او هیچ‌کس سراغ ما را نگرفته/ نمی‌دانم کشتی را ادامه بدهم یا نه، شاید به کبدی بروم یا به بسکتبال برگردم

ملی‌پوش کشتی زنان: بیشتر بچه‌ها دلسرد شدند و به رشته‌های دیگر رفتند!

تاریخ: 1397/09/21
زمان: 13: 31
نوع: گفتگو
با رفتن رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی، دیگر هیچ خبری از کشتی بانوان نشد. بانوانی که خادم را ستونی برای پیشرفت می‌دیدند، حالا در سایه‌ای سهمگین قرار گرفته‌اند.

نگار رشیدی/ با رفتن رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی، دیگر هیچ خبری از کشتی بانوان نشد. بانوانی که خادم را ستونی برای پیشرفت می‌دیدند، حالا در سایه‌ای سهمگین قرار گرفته‌اند. سایه‌ای که به نظر می‌رسد فعلا قرار نیست نوری را به دل خود راه بدهد. 

تیمی که در نخستین تجربه‌ بین‌المللی‌ خود (تورنمنت کشتی کلاسیک لبنان) با عنوان قهرمانی برگشت و قرار بود تمام ذوق و انرژی‌اش را برای درخشش در میدان جهانی بگذارد، حالا رقابت‌هایش به لیگ و قهرمانی کشور محدود شده است! هرچند که بسیاری از دختران کشتی‌گیر راه رشته‌های دیگر را در پیش گرفتند تا در آتش این بلاتکلیفی نسوزند.

معصومه خانلر دختر کشتی‌گیر ایران که طلای تورنمنت لبنان را به گردن انداخت نیز مانند هم‌تیمی‌هایش دلسرد شده است. او از اینکه باید آخرین سال کشتی‌اش را در چنین شرایطی بگذراند ناراحت است و آرزو دارد هرچه زودتر کشتی بانوان به مسیر رشد برگردد. حمید بنی‌تمیم در حالی خیلی زود دست به انتخاب سرمربیان دو تیم ملی کشتی فرنگی و آزاد مردان زد که کوچک‌ترین خبری درباره تصمیم‌هایش برای بانوان به گوش نرسید. حتی بازگشت مریم منظمی به نایب‌رییسی فدراسیون پس از استعفایش هم تفاوتی در شرایط ایجاد نکرد و او تنها خبر داد کشتی بانوان به راهش ادامه خواهد داد! خانلر که پیشنهاداتی هم از رشته‌های دیگر دارد، گلایه‌هایش از شرایط فعلی را با «گل» در میان گذاشت.

 

دوران پساخادم چطور می‌گذرد؟

هیچ خبری نیست. قرار بود بعد از لبنان در جهانی شرکت کنیم اما هیچ خبری نشد و ما نه اردویی دیدیم و نه تمرینی. آن همه ذوق و شوقی که برای جهانی داشتیم همه در بی‌خبری گذشت.

 

از هم‌تیمی‌هایت خبر داری؟

بله با بچه‌ها در تماس هستم. برخی‌ها تمرینات خودشان را دارند و بعضی هم به رشته‌های دیگر رفتند. آخر ما در کشتی محدویت سنی داریم و من هم سال آخری است که می‌توانم کشتی بگیرم. به همین خاطر بعضی‌ها به کاراته رفتند و تعدادی هم جودو و رشته‌های دیگر.

 

تو چه می‌کنی؟

فعلا که به جز لیگ و کشوری خبر دیگری در کشتی بانوان نیست. بهمن‌ مسابقات استانی است که واقعا نمی‌دانم چرا یک ورزشکار در رده ملی باید دوباره برای ملی‌پوش شدن از مسابقه استانی شروع کند؟! به خاطر همین موضوع با خانواده هم مشورت کردم و واقعا به این فکر می‌کنم که دیگر ادامه ندهم. من چندین بار در استانی شرکت کرده‌ام و رقبایم را شکست داده‌ام. این همه اردو را پشت سر گذاشته‌ایم و عنوان قهرمانی بین‌المللی داریم. چرا باید دوباره بروم از استان شروع کنم؟! با آن همه تمرینی که داشتیم الان من برای استان انگیزه دارم یا برای جهانی؟ نمی‌خواهم منم بزنم و بگویم من چه ورزشکار خوبی هستم، آدم نباید مغرور باشد اما من بارها رقبایم را برده‌ام. مسابقه دادن هم که به سادگی نیست. باید تمرین کنی، وزن کم کنی، از خانواده دور باشی و دوباره به اردو بروی. از طرفی این همه راه را از اول طی کنیم برای تورنمنتی که در آخر کنسل شود؟ من که خودم آسیب دیده‌ام و تازه پایم را از گچ بیرون آوردم. واقعا نمی‌دانم می‌خواهم دوباره کشتی را شروع کنم یا نه.

 

مگر شما که قهرمان لبنان شدید سهمیه حضور در تیم ملی را ندارید؟

از استادم که پرسیدم چرا باید از استانی شروع کنیم گفت چرا ندارد، این قانون برای خانم‌هاست و مثل تیم مردان نیست که در تیم ملی باشید. در کل بیشتر بچه‌ها دلسرد شدند و رفتند. حمایتگر اصلی ما خادم بود و از تورنمنت لبنان به بعد دیگر هیچ خبری از کشتی نداریم.

 

یادم است برای جهانی کلی انگیزه داشتی.

همینطور است. نه‌تنها من بلکه همه تیم آماده بودیم که به جهانی برویم. آنقدر با روحیه تمرین می‌کردیم که مطمئنا نتایج خوبی می‌گرفتیم. این در حالی بود که مربی اوکراینی قبل از مسابقه ما را تنها گذاشت و رفت. بعد از این اتفاق یک مربی از کرمانشاه آمد که مورد تایید گانا بود. اما هرچقدر هم کشتی بلد باشی قلق بچه‌ها و اینکه چه کسی کدام فن را خوب می‌زند، نمی‌دانی. متاسفانه نتوانستند پای مسابقه مربی را نگه دارند. بچه‌ها هم که هیچ‌کس سراغی از آنها نمی‌گیرد.

 

این محدودیت سنی را فدراسیون مشخص کرده؟

بله. خیلی از بچه‌ها دوست دارند کشتی بگیرند اما خیلی‌ها سن‌شان دارد بالا می‌رود. فکر می‌کنم الان متولدین 73 تا 80 یا 81 می‌توانند کشتی بگیرند و در لیگ هر تیمی می‌تواند یک کشتی‌گیر در سنین بالاتر داشته باشد. دلیل‌شان هم این است که بدن خانم‌ها با زیاد شدن سن‌شان آسیب بیشتری می‌بیند. متاسفانه وقتی به اوج می‌رسی از همه چیز تو را می‌اندازند.

 

تو که خودت کشتی‌گیری این دلیل را قبول داری؟

من که سال آخرم است و واقعا نمی‌دانم این همه انرژی و قدرت را کجا باید خرج کنم.

 

مثل هم‌تیمی‌هایت از رشته‌های دیگر پیشنهاد نداری؟

چرا من هم پیشنهاداتی دارم. مربی کبدی کشتی من را دیده بود و دوست داشت به تیم کبدی بروم. اما کبدی آسیب زیادی روی پاها دارد. یا اگر بخواهم بسکتبال را ادامه دهم مربی‌ام با آغوش باز استقبال می‌کند.

 

تیم‌های مردان خیلی زود سروسامان گرفتند اما بانوان نه. به نظرت نگاه جنسیتی در این بین وجود دارد؟

امیدوارم چنین نگاهی نباشد. شاید هم دنبال این هستند که مربی خوبی برای بانوان پیدا کنند. چون ما در ایران مربی که تیم نیاز دارد نداریم و گانا هم می‌گفت همه مربیان داخلی در یک سطح هستند. شاید منتظرند یک مربی خوب بیاید. گانا مربی خوبی بود اما مربی ژاپنی که برای آلیش آورده بودند اصلا خوب نبود. به همین خاطر پیدا کردن مربی مناسب خارجی هم ساده نیست.

 

قصد شرکت در لیگ را نداری؟

پیشنهاد که دارم اما به دو دلیل در لیگ شرکت نمی‌کنم. اول اینکه به خاطر مصدومیتم لازم است چند ماهی استراحت کنم. همچنین لیگ درآمدی ندارد که بگویم دخل و خرجم را در می‌آورم. در لیگ مردان برای هر بازی کمتر از یک میلیون نمی‌گیرند ولی ما باید با 100 تومان و 200 تومان مسابقه بدهیم که حتی خرج راه‌مان هم نمی‌شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.