b_Newsمادری که هوای فرزندانش را ندارد/ دو نفر فقط از تیم المپیک مانده‌اند آن هم با بلاتکلیفی!

دور باطل در پیست بی‌انتها

تاریخ: 1397/09/23
زمان: 14: 20
نوع: گزارش
دوومیدانی از المپیک ریو تا حالا روندی داشته که نمی‌توان برچسب موفقیت روی آن زد؛ حتی با وجود مدال‌هایی که در بازی‌های آسیایی به دست آمد و باعث شد فدراسیون از زیر گیوتین انتقاد فرار کند.

نگار رشیدی/ دوومیدانی از المپیک ریو تا حالا روندی داشته که نمی‌توان برچسب موفقیت روی آن زد؛ حتی با وجود مدال‌هایی که در بازی‌های آسیایی به دست آمد و باعث شد فدراسیون از زیر گیوتین انتقاد فرار کند. شاید هنوز هیچ‌کس حواشی که پیرامون احسان حدادی در المپیک ریو به وجود آمد، فراموش نکرده است. یا اتفاقاتی که برای لیلا رجبی پیش آمد و درنهایت به خداحافظی او از دنیای قهرمانی و البته دوومیدانی ختم شد. این روند پر از نوسان همچنان ادامه دارد و رشته مادر هنوز لباس نامادری را برای بسیاری از ملی‌پوشانش بر تن دارد.

 

فرزندهای سر راهی

یکی از مواردی که در دوومیدانی تقریبا به یک اپیدمی تبدیل شده، آب رفتن ملی‌پوشان پس از هر مسابقه در اردوهای دیگر است. اگر مبنا را بر المپیک ریو بگذاریم، این روزها شاهد این هستیم که کوچک‌ترین خبری از بسیاری از دوومیدانی‌کارانی که در پیست ریو حضور داشتند نیست.

وقتی دوومیدانی با 10 سهمیه عازم ریودوژانیرو شد، فدراسیون در بوق و کرنا کرد که بیشترین کسانی که موفق به کسب جواز مسابقات شده‌اند را سرپرستی می‌کند. آن زمان رضا قاسمی، حسن تفتیان، حمیدرضا زورآوند، محمدجعفر مرادی، محمد ارزنده، احسان حدادی، محمود صمیمی، پژمان قلعه‌نویی، کاوه موسوی و لیلا رجبی ترکیب تیم ایران را تشکیل می‌دادند که همه به جز تفتیان، مرادی و زورآوند در دورهای مقدماتی از مسابقات حذف شدند تا همان‌جا مهر ناکامی پای برگه عملکرد فدراسیون مجید کیهانی بخورد.

با این حال نباید فراموش کرد که برای برخی از رشته‌ها از جمله دوومیدانی که کمتر موقعی سرحال و کم‌ مشکل بوده، صرفا حضور در المپیک موفقیت محسوب می‌شود و باید نگاه ویژه‌تری به کسانی که موفق به کسب سهمیه شده‌اند، داشت. اما از همین تیم 10 نفره، با احتساب آخرین لیست دعوتی به اردوی تیم ملی، تنها حدادی و تفتیان مانده‌اند!

قاسمی که مدت‌هاست از زیر چتر حمایتی فدراسیون خارج شده، مرادی هم که آنقدر از فدراسیون دور مانده که شاید اگر اسمش را از رییس فدراسیون بپرسی، به خاطر نیاورد که قهرمان ماراتنش چه کسی بود! محمود صمیمی که می‌توانست دوشادوش حدادی برای کسب مدال تلاش کند، معلوم نیست کجاست. نام‌هایی مثل زورآوند، موسوی و قلعه‌نویی هم که به کل فراموش شده‌اند.

یا در مثالی دیگر اگر فقط کمی عقب‌تر برویم و نگاهی به دوومیدانی‌کاران حاضر در بازی‌های آسیایی بیندازیم، باز هم متوجه ریزش ملی‌پوشان در اردوی جدید خواهیم شد. در جاکارتا احسان حدادی، بهنام شیری، حسن تفتیان، علی خدیور، رضا ملک‌پور، امیر مرادی، حسین کیهانی، شاهین مهردلان، علی ثمری، رضا مقدم، سپیده توکلی و الهام کاکلی حضور داشتند و تنها نیمی از این تیم (6 نفر) به اردوی جدید دعوت شده‌‌اند. شاید این یک سوال تکراری از فدراسیون باشد که قهرمان‌های سابقش کجا هستند اما پاسخ ندادن فدراسیون به این پرسش هم تکراری شده است.

 

ستاره‌های مغضوب

با این حال حتی با وجود اینکه احسان حدادی و حسن تفتیان تنها ورزشکارانی هستند که اسم‌شان از ریو تا به امروز در اردوها و مسابقات تکرار شده، آنها هم در جایگاه VIP فدراسیون جایی ندارند. دو ستاره‌ای که تا پیش از مشکلات ارزی در شرایط بهتری نسبت به هم‌تیمی‌های‌شان قرار داشتند اما امروز فدراسیون تکلیف آنها را هم درست روشن نمی‌کند. در جلسه سازمان تیم‌های ملی قرار بود فدراسیون به صورت ویژه به بحث درباره این دو ورزشکار بپردازد اما انگار کیهانی دلش نمی‌خواهد روند سریع‌تری به تصمیماتش بدهد. حتی ورود کمیته ملی المپیک به ماجرای احسان حدادی هم تاثیر چندانی نداشت. گویا کیهانی مبلغی را برای اجرای برنامه‌های حدادی عنوان کرده و گفته بودجه‌اش همین‌قدر است. از سوی دیگر تیمور غیاثی هم از شانس 20درصدی حدادی برای طلای المپیک و 50 درصدی برای نقره و برنز خبر داده است. با این حال کمیته المپیک در تلاش است با توازن درخواست‌های حدادی و تکاپوی بیشتر فدراسیون، بین حدادی و رییس آتش‌بس برقرار شود.

وضعیت تفتیان نیز هنوز در هاله‌ای از ابهام است اما با توجه به روند فدراسیون به احتمال قوی او باید تمرین زیر برج ایفل را حداقل تا اطلاع ثانوی فراموش کند.

 

بدرود قهرمان آسیا

یکی دیگر از کسانی که غیبتش در لیست جدید جای سوال دارد، علی ثمری است. پرتابگر جوان وزنه ایران در شرایطی که هیچ‌کس انتظارش را نداشت قهرمان آسیا شد و با برنامه‌ریزی بد و دخالت‌های فدراسیون اردویش پیش از بازی‌های آسیایی خراب شد، حالا به دیگر فرزند سر راهی رشته مادر تبدیل شده است. با این حال او آنقدر انگیزه دارد که به خاطر بی‌مهری فدراسیون، دست از رویاهایش بکشد. ثمری می‌گوید:«برای حفظ مربی‌ام وجمع کردن هزینه‌ها مجبور به گرفتن وام شده‌ام و در حالی که فقط 25 سالم است، فدراسیون طوری برخورد می‌کند که انگار دوران حرفه‌ای من تمام شده است. خیلی زود فراموش کردند که همین سال گذشته دو مدال طلای آسیایی گرفتم.»

این در حالی است که حقوق ورزشکاران پس از حضور کیهانی در فدراسیون قطع شد و وقتی هم در اردو نباشند، خبری از حقوق نیست و باید چشم‌شان به 10، 15 میلیون باشگاه‌ها باشد، آن هم اگر بدهند! به نظر می‌رسد فدراسیون دیگر با این قهرمان خداحافظی کرده است!

 

ستاره‌های پشت ابر

در میان مغضوبین دوومیدانی شاید بد نباشد، اشاره‌ای هم به دو ستاره ایران در بازی‌های آسیایی داشته باشیم. حسین کیهانی با افتخار طلای بازی‌ها را به گردن انداخت، اما فدراسیون کم‌ترین نقش را در این افتخارآفرینی داشته است. کیهانی در روستای خودش و بدون هیچ خرجی زیر نظر سجاد مرادی کار کرد و بر بام آسیا ایستاد. او حالا همین روند را ادامه می‌دهد تا این بار شگفتی‌اش را در ژاپن خلق کند. اما بد نیست به فدراسیون یادآوری کنیم که المپیک، آسیا نیست و باید بیشتر به این پتانسیل‌ها اهمیت بدهد. امیر مرادی هم که نقره بازی‌های آسیایی را گرفت، شرایط مشابه کیهانی را دارد. به نظر می‌رسد این دو، ستاره‌هایی هستند که پشت ابر فدراسیون مانده‌اند و تنها زمانی که مدال می‌گیرند رویت می‌شوند.

 

دختران فضای مجازی

فدراسیون همیشه در تصمیماتش نشان داده دختران رده دوم را برایش دارند. از بین دختران دوومیدانی بیشترشان به جای اردوهای تیم ملی در فضای مجازی فعال هستند و با تمرینات شخصی سعی دارند خودشان را به تیم ملی تحمیل کنند. شاید اگر مجموعه مجید کیهانی، برنامه‌های دقیق و بهتری برای دختران داشت، به جای این موضوع، روی شانس‌های مدال‌آوری‌شان تحلیل می‌کردیم.

 

ناموفق در کار اقتصادی

همانطور که مجید کیهانی با وعده آوردن اسپانسر و تحولات اقتصادی به ریاست فدراسیون دوومیدانی رسید، با همین وعده رییس کمیسیون بازاریابی و اقتصادی کمیته ملی المپیک شد. اما موفق نشدن او در این پست باعث شد او به سمت درب خروج برود و جایش را به فرد دیگری بدهد که قرار است به زودی مشخص شود. همان زمان «گل» نوشت که اگر کیهانی در امر آوردن اسپانسر موفق بود، ابتدا فکری به حال فدراسیون خودش می‌کرد.

کیهانی برای لیگ امسال تیم استقلال را هم به مسابقات آورد تا مثلا رقابت‌های باشگاهی کشور رونق بگیرد اما درنهایت معلوم شد استقلال فقط نامش به دوومیدانی آمده و هیچ قراردادی با ورزشکارانش نداشته تا کیهانی در این پروژه هم ناکام لقب بگیرد.

 

در هر حال دوومیدانی و در راس همه مجید کیهانی باید زودتر فکری به حال ورزش مادر بکنند. با چشم بر هم زدنی قهرمانی آسیا و قهرمانی جهان تمام شده و نوبت المپیک است اما حال مادر طبق معمول چند سال اخیر رو به وخامت و در حال دور باطل و بی‌نتیجه در پیست بی‌انتهای حواشی است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.