b_Newsآقای کیهانی، از کدام حمایت حرف می‌زنید؟/ حاضرم مدارک وامم را ارایه کنم تا بفهمند مصاحبه ژورنالی نکردم

علی ثمری: قهرمان کوچه نبودم که دعوتم نکنند یا به جهانی نروم!

تاریخ: 1397/09/25
زمان: 11: 32
نوع: گفتگو
نبود نام علی ثمری در جدیدترین لیست دعوت شده‌ها به اردوی تیم ملی دوومیدانی، یکی از عجیب‌ترین تصمیم‌هایی بود که فدراسیون اخیرا اتخاذ کرده بود.

نگار رشیدی/ نبود نام علی ثمری در جدیدترین لیست دعوت شده‌ها به اردوی تیم ملی دوومیدانی، یکی از عجیب‌ترین تصمیم‌هایی بود که فدراسیون اخیرا اتخاذ کرده بود. ثمری در حالی که اغلب بار هزینه‌های تمرین را خودش به دوش می‌کشید این بار برای اینکه بتواند تمریناتش را دنبال کند، وام گرفت. موردی که در برنامه رکورد با حضور تفتیان یک «حرکت ژورنالیستی» خوانده شد تا پرتابگر وزنه ایران را بیشتر از همیشه ناراحت کند.

این قهرمان آسیا در گفتگویی که با «گل» داشت، اعلام کرد حاضر است مدارک وام گرفتنش را ارایه کند تا همه متوجه حقیقت بشوند. او همچنین از مجید کیهانی که روی خط برنامه‌ هم آمد گلایه‌هایی داشت که آنها را با «گل» در میان گذاشت.

 

غیبت نام شما در لیست اردونشین‌ها بسیار جای تعجب داشت.

بله من هم واقعا از این اتفاق تعجب کردم و فکر نمی‌کردم که به اردو دعوت نشوم.

 

در برنامه رکورد هم که ذکر خیرتان بود.

بله در برنامه رکورد حسن تفتیان را دعوت کرده بودند و حرف من هم شد. آقای احمدی مجری برنامه سر ماجرای وام گرفتن من گفتند که مصاحبه ژورنالی انجام دادم اما اگر بخواهند حاضرم اسناد وامی که گرفتم را ارایه کنم. من مجبور شدم وام بگیرم تا هم هزینه‌های خودم و هم هزینه‌های مربی‌ام را بتوانم تامین کنم. آن‌وقت در این شرایط آقای کیهانی روی خط می‌آید و درباره حمایت‌هایش از من حرف می‌زند. آقای کیهانی، درباره کدام حمایت صحبت کردید؟ در اردوی کیش که در خوابگاه بودم، می‌گفتید یک پرس غذا بخور آن‌هم از بین فقط چهار نوع غذا. آن شرایط واقعا در شأن کسی بود که قهرمان آسیا شد؟! آقای کیهانی خودش هم فکرش را نمی‌کرد که من در آسیا قهرمان شوم. سال 2017 چه حمایتی از من کردید؟ آن هم از برنامه‌های بدتان که بازی‌های آسیایی را برایم خراب کردید. ایشان می‌گویند بهترین مربی دنیا را برایم انتخاب کردند. این مربی لهستانی جزو 10 تای اول هم نیست و تنها شاگردی که داشت پسر خودش بود. واقعا چه کسی می‌داند که من چه کردم؟

 

همان اردوی لهستان پیش از جاکارتا که با دخالت‌های فدراسیون نیمه‌تمام ماند؟

بله در همین اردوی این مربی مصدوم شدم اما چرا آقای کیهانی هیچ حرفی از مصدوم شدن من نزدند؟ اگر من مصدوم نمی‌شدم کسی فکرش را می‌کرد مدال نگیرم؟ در اوج زمستان 19 متر و 42 سانتی‌متر وزنه انداختم. در بازی‌های آسیایی نفر سوم پرتاب 19 متر و 40 سانتی داشت. من در داخل سالن رقیب هندی‌ام را گرفته بودم و اگر با مربی خودم تمرین می‌کردم باز هم این کار انجام می‌دادم.

 

گویا گلایه‌هایی هم درباره اعزام‌تان به جهانی لندن دارید؟

بعد از اینکه در آسیا قهرمان شدم، گفتند قهرمانان آسیا مستقیم جواز حضور در جهانی را دارند. اما بعد گفتند سهمیه‌ها پر شده و فدراسیون ما زحمت کشید و برای من هم بلیت گرفت و اعزام شدم. این کار تمام فدراسیون‌هاست که قهرمانان‌شان را به مسابقات اعزام کنند. من هم قهرمان آسیا بودم، قهرمان کوچه که نبودم. بعدش گفتند علی ثمری چندم ایران است؟ من قبل از اینکه مصدوم شوم در فروردین 97، 18 متر و 98 سانتی‌متر پرتاب داشتم. این رکورد را تا برج هفت نگه دارید و نگاهی به اسامی تیم ملی بیندازید. من الان نفر سوم ایران هستم و با توجه به اردونشینان واقعا حق من نبود که الان در تیم باشم؟! من در مهم‌ترین مسابقه نفر اول تیم را گرفتم و بعدش هم مصدوم شدم. الان دو ماه و نیم است یک نفر به من زنگ نزده بگوید تو قهرمان ما هستی کمکت می‌کنیم دوباره برگردی.

 

از تیم المپیک تنها دو نفر مانده‌اند و به نظر می‌رسد شما هم در لیست بیرون مانده‌های فدراسیون قرار گرفتید.

باید دید من در چه صورتی کنار گذاشته شده‌ام. می‌گویند می‌خواهیم جوانگرایی کنیم. الان کسانی که در تیم هستند دو سال از من کوچک‌ترند. من فقط 25 سالم است و تازه ورزشم دارد شروع می‌شود. الان ورزش را کنار بگذارم کجا بروم؟ دستم را درمان کردم و همه هزینه‌ها را هم خودم می‌دهم. در پرتاب وزنه طرف در 44 سالگی قهرمان دنیا شده. یعنی من 20 سال دیگر به سن او می‌رسم. جوانی و وقت و زندگی‌ام را صرف دوومیدانی کردم حالا به همین راحتی همه چیز را رها کنم و بروم؟! قبل از اینکه من بیایم، با 17 متر و 80 قهرمان ایران می‌شدند. با آمدن من راه‌ها باز و رقابت ایجاد شد. با حضور امثال من در آسیا مدعی داریم. من پیر نشده‌ام و تا انتها می‌روم.

 

فدراسیون همیشه در موفقیت‌ها حضورش را پررنگ کرده.

این شرایط اصلا خوب نیست... شما الان بر صندلی ریاست نشسته‌اید و امثال علی ثمری، حسن تفتیان، حسین کیهانی و احسان حدادی هم زحمت کشیده‌اند. در داخل سالن روزی که من مسابقه داشتم، تنها مدال طلا را گرفتم که وزیر هم آمده بود و مدال را به گردنم انداخت. احسان حدادی از کیش آمده بود که طلای من را بدهد اما چون وزیر آمده بود، ایشان اهدای مدال کرد. اگر حمایت کردید بچه‌ها هم مدالش را گرفته‌اند. اما چرا وقتی مصدوم می‌شویم چیزی نمی‌گویید؟

 

الان برنامه‌تان چیست؟

من کار خودم را می‌کنم.خرج درمانم را فدراسیون داد، دست‌شان هم درد نکند. الان هم در دوره بدنسازی هستم و برای انتخابی قهرمانی‌ آسیا که فروردین برگزار می‌شود آماده می‌شوم. من اول باید جزو تیم قرار بگیرم. در حال حاضر در آفتاب انقلاب با آقای الوند کار می‌کنم و تمام هزینه‌ها با خودم است. فکر می‌کنم 10،20 روز دیگر ورزشگاه 40 روزی تعطیل شود. من هم برای تمرین اول به قم و بعد به کیش می‌روم. قول می‌دهم امسال رکورد خودم را بزنم.

 

گویا برای انتخابات هیات استان هم انتخاب نشده‌اید؟

بله حتی حق رای دادن در انتخابات هیات‌ را هم از من گرفتند. بعد از احسان حدادی بیشترین مدال را من برای تهران گرفتم اما به جای من رضا کفایتی که در نوجوانان آسیا نفر سوم شده را در مجمع گذاشته‌اند!

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.