b_Newsکاندیداتوری قهرمان سابق المپیک و جهان جدی شده

صدای پای دبیر می‌آید!

تاریخ: 1397/09/25
زمان: 11: 36
نوع: گزارش
بعد از چند گزینه معروف، یکی از کسانی که از او به عنوان گزینه ریاست فدراسیون کشتی نام برده می‌شود، علیرضا دبیر است.

حامد جیرودی/ نهم آبان بود که رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی کناره‌گیری کرد و 15 آبان هم حمید بنی‌تمیم به عنوان سرپرست این فدراسیون از سوی وزارت ورزش و جوانان انتخاب شد. بنی‌تمیم که پیش از این نایب‌رییسی فدراسیون کشتی را بر عهده داشت، خیلی زود کار را در دست گرفت و انتخاب‌های اصلی‌اش را انجام داد. او غلامرضا محمدی را به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی آزاد و محمد بنا را هم به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی انتخاب کرد تا دو مربی که پیش از حضور خادم این مسوولیت‌ها را بر عهده داشتند، دوباره سمت‌های پیشین خود را در دست بگیرند و به نوعی دل اهالی کشتی را هم با این انتخاب‌ها به دست آورد. به خصوص اینکه گفته شد سرپرست‌های فدراسیون‌ها نیز می‌توانند در انتخابات فدراسیون‌ها شرکت کنند و بنی‌تمیم به نوعی خود را آماده حضور در انتخابات فدراسیون کشتی هم کرد. با این حال، به نظر می‌رسید که او رقبای سرسخت و سرشناسی را برای نشستن بر صندلی ریاست فدراسیون داشته باشد. از عباس جدیدی و امیر خادم گرفته تا نفرات دیگری مانند علیرضا حیدری و حسن رنگرز. در چند روز اخیر، جدیدی که یکی از منتقدان خادم و رقبب او در دوره قبل به شمار می‌آمد، اعلام کرد که تمایلی به حضور در انتخابات ندارد. حیدری هم برای حضور در انتخابات تصمیم جدی نگرفته و رنگرز هم به نظر می‌رسد که قصد دارد فعالیت‌های خود را فعلا در حوزه فنی و مربیگری دنبال کند. با این حال، گفته می‌شد امیر خادم یکی از گزینه‌های وزارت است که شاید گزینه مورد نظر برای جانشینی برادرش باشد اما امیر خادم که چندی پیش قصد داشت به فدراسیون جودو برود، هنوز موضع رسمی برای حضور دوباره در کشتی اعلام نکرده است.

 

دبیر می‌آید؟

اما یکی از کسانی که گفته می‌شود برای حضورش در فدراسیون کشتی صحبت شده، علیرضا دبیر است. آزادکار سابق تیم ملی و قهرمان سابق جهان و المپیک در وزن ۵۸ کیلوگرم که سابقه فعالیت‌های مدیریتی در حوزه اجتماعی و سیاسی را دارد و همیشه از او به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی ریاست فدراسیون کشتی نام برده شده، حالا شنیده می‌شود که به حضور در این فدراسیون، نزدیک‌تر از همیشه است.

 

حضور در کشتی

دبیر که بیست و پنجم شهریور سال ۱۳۵۶ متولد شده و بچه محله ۱۳ آبان تهران است، در سالروز تولدش، در ۲۵ شهریور ۱۳۶۷ وقتی که فقط ۲۴ کیلو وزن داشت و 11 ساله بود، به باشگاه صدری (کموی ۱۳ آبان) رفت و با دادن عکس و رونوشت شناسنامه‌اش، تقاضای عضویت در قسمت کشتی آن باشگاه را کرد و اتفاقا اولین برخورد نزدیک او با اکبر فلاح نیز در این باشگاه روی داد. دبیر می‌گوید:«یک سال پس از المپیک سئول بود که مشغول تمرین در باشگاه بودم. در سالن متوجه حضور اکبر فلاح شدم. او با دیدن نحوه کشتی گرفتن من، به مربی باشگاه گفت اون پسر کوچولو کشتی‌گیر خوبی می‌شود.»

 

قهرمانی المپیک و جهان

بدون شک، نشان طلای دبیر در بازی‌های المپیک 2000 سیدنی با ارزش‌ترین رهاورد ورزشی اوست. رکوردی که تا 16 سال پابرجا ماند و در المپیک 2016 ریو، حسن یزدانی در وزن 74 کیلوگرم توانست به مدال طلا المپیک دست پیدا کند و پس از دبیر صاحب این عنوان شود. البته دبیر مدال طلای مسابقات جهانی 1998 و نقره مسابقات جهانی در سال‌های 1999،2001 و 2002و مدال طلای بازی‌های آسیایی 2002 را در کارنامه خود دارد و یکی از کشتی‌گیران تاریخ‌ساز ایران به شمار می‌رود.

 

حضور در شورای شهر

دبیر که تحصیلات خود را در رشته مدیریت بازرگانی آغاز کرد و با اخذ مدرک دکترای مدیریت منابع انسانی از دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساند، هم‌اکنون با مرتبه علمی استادیار عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی است. او عضو دوره سوم شورای شهر تهران بوده و در انتخابات چهارمین دوره شورای شهر تهران (۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶) به عنوان نماینده این شورا انتخاب شد و در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تهران نیز، با رای مردم به عنوان دومین عضو علی‌البدل انتخاب شد.

 

منتقد خاموش خادم

دبیر در چند سال اخیر یکی از منتقدان رسول خادم به شمار می‌آمد که با شیوه مدیریتی او مخالفت داشت اما این موضوع را بیان نمی‌کرد و موضع رسمی در خصوص نتایج تیم ملی و عملکرد خادم نمی‌گرفت، با این حال در محافل دوستانه نقطه نظرات خود را در خصوص شرایط کشتی ابراز می‌کرد. اخبار رسیده حاکی از این است که صحبت‌هایی با او انجام شده که به انتخابات فدراسیون کشتی ورود کند و گویا توافق‌هایی هم در این زمینه حاصل شده و باید دید در نهایت این قهرمان سابق کشتی المپیک و جهان به حوزه مدیریتی کشتی ورود می‌کند یا شخص دیگری در نهایت این مسوولیت را بر عهده می‌گیرد!

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.