b_Newsمن بی‌احترامی به رییس کمیته المپیک نکردم، فقط پاداشم را خواستم/ برخی‌ها ناراحتند طلا به من رسید

سعید محمدپور: صالحی‌امیری گفت اشتباه کردم کارت را پیگیری کردم!

تاریخ: 1397/09/26
زمان: 12: 22
نوع: گفتگو
سعید محمدپور وزنه‌بردار جوان ایران در حالی به مدال طلای المپیک لندن با رو شدن دست چهار وزنه‌بردار دوپینگی رسید که این اتفاق آغاز برخی حواشی برای او بود.

نگار رشیدی/ سعید محمدپور وزنه‌بردار جوان ایران در حالی به مدال طلای المپیک لندن با رو شدن دست چهار وزنه‌بردار دوپینگی رسید که این اتفاق آغاز برخی حواشی برای او بود.

ماجرا از این قرار است که گفته شده محمدپور پاداش دلاری‌اش را از کمیته ملی المپیک گرفته، اما به خاطر پاداش 70 میلیونی که در زمان ریاست علی‌آبادی بر سازمان تربیت بدنی و رییس کمیته ملی المپیک به قهرمانان تعلق گرفت، به صالحی‌امیری پرخاش کرده است! موضوعی که محمدپور در گفتگو با «گل» آن را رد کرد و به بیان آنچه که اتفاق افتاده بود، پرداخت.

 

نام سعید محمدپور این روزها جنجالی شده است.

راستش تا کسی با من کاری نداشته باشد و بی‌احترامی نکند، من هم هیچ‌وقت بی‌احترامی نمی‌کنم. اگر کسی کمی به من احترام بگذارد، من 10 برابر برایش احترام قائلم. هرچند در کمیته المپیک هم احترامم را نگه نداشتند اما من بی‌احترامی نکردم. وجود کمیته المپیک به خاطر ما ورزشکاران است. نمی‌دانم چرا به خبرنگاری گفته بودند که محمدپور پرخاش کرده و رفتاری دور از شأن ورزشکار انجام داده است. تا به حال کسی دیده سعید محمدپور به کسی بی‌احترامی کند؟! آن خبرنگار هم در سایت‌شان موضوع غیرواقعی را بازتاب داده است.

 

ماجرای این پاداش چه بود؟

من پیش از این با دکتر صالحی‌امیری صحبت کرده بودم و ایشان گفتند هرچه پاداش آن سال به ورزشکاران تعلق گرفت را به تو می‌دهیم. دیگر نه صحبتی از مصوبه بود و نه ضابطه. بعد از آن پاداش دلاری را دادند، دست‌شان هم درد نکند. وقتی درباره باقی پاداش‌ها به ایشان گفتم، گفتند که به فکر تمرینت باش و نگران چیزی نباش، من همه چیز را درست می‌کنم. یکی‌،دو بار که پیگیری کردم من را نزد آقای شهنازی فرستادند. ایشان هم گفتند آن 70 میلیون ضابطه بوده نه مصوبه و ما هم نمی‌توانیم پرداخت کنیم. من هم پیش خودم گفتم دکتر شخصا به من قول داده و باید با خودش صحبت کنم. منِ ورزشکار که در سطح بالا ورزش کردم و مدال جهانی و المپیک دارم، نباید یک ماه منتظر بمانم تا رییس کمیته ملی المپیک را ملاقات کنم. کمیته المپیک باید کار امثال من و بهداد سلیمی و ورزشکاران دیگر را انجام بدهد. اما شاید بیشتر از یک ماه منتظر ماندم تا آقای صالحی‌امیری را ببینم. حتی چند بار به خودشان پیام دادم که وقت ملاقاتی به من بدهند که ندادند. وقتی دیدم نمی‌شود ایشان را ببینم، در راهروی کمیته که دیدم‌شان سر صحبت را باز کردم.

 

آن روز چه اتفاقی افتاد؟

آن روز کارمندان کمیته المپیک و یکی از دوستانم هم آنجا بودند و اگر کمی وجدان داشته باشند، راستش را می‌گویند. آقای صالحی‌امیری را که دیدم با ایشان دست دادم و گفتم ببخشید مزاحم‌تان شدم، شما گفته بودید که 70 میلیون را به من می‌دهید، من هم جایی نه مصاحبه کردم نه حرفی زدم. آمدم به خودتان گفتم چون قولش را داده بودید. ایشان هم در جواب داد گفت اشتباه کردم به شما قول دادم! گفتم باشد اشکالی ندارد اما من برای این جواب نیامدم. گفتند شما ببخشید، من اشتباه کردم حتی کار شما را پیگیری کردم! الان من بی‌احترامی کردم یا به من بی‌احترامی شده؟ مگر غیر از این است که کمیته وظیفه دارد کار ورزشکاران را پیگیری کند؟ زمان ریاست هاشمی هر زمان کاری بود به دفترش می‌رفتیم و ملاقاتش می‌کردیم. اگر با سماجت و پیگیری‌های خودم نبود که درباره مدال نتیجه نمی‌گرفتیم. واقعا نمی‌دانم کسانی که خبر پرخاش من را بازتاب را داده‌اند چطور زندگی می‌کنند. اگر این پاداش برای کسی از خودشان بود که تازه می‌گفتند چون ارزش 70 میلیون آن زمان الان 500 میلیون است، 500 میلیون جایزه می‌دادند. من هم مشکلی ندارم از این چیزها زیاد دیده‌ام.

 

پاداش 70 میلیونی در زمان علی‌آبادی بود و شاید چون کمیته پاداش ریالی ندارد این اتفاقات افتاده.

من نمی‌گویم حتما باید به من جایزه می‌دادند. اما همان روز اول می‌گفتند تا جایی که از دست‌مان بربیاید انجام می‌دهیم یا اصلا جایزه نمی‌دهیم. چرا گفتند هرچه آن سال دادند را به تو می‌دهیم؟ من گفتم آن سال 70 میلیون هم پول دادند و درخواستم را هم نوشتم و حتی درخواستم را در راهرو گرفتند. حالا نمی‌توانند یا نمی‌خواهند دیگر فرقی ندارد. اما قرار نیست بی‌احترامی شود.

 

شنیده می‌شود لحن شما هنگام صحبت با صالحی‌امیری تند و طلبکارانه بوده.

چه کسی این حرف را زده؟ من که بچه نیستم. یک نفر باید باشد که این حرف را بزند. خدا را شکر من اصلا نیاز ندارم و آدمی بودم که از ابتدا روی پاهای خودم ایستادم. جایی هم گیر کنم از دست پدرم می‌گیرم. من حق و حقوقی را می‌خواستم که قولش را داده بودند اما به آن عمل نکردند. آنجا نه یک کلمه بیشتر گفتم نه کم‌تر. اول دست دادم و گفتم ببخشید مزاحم شدم، برای قول پاداشی که داده بودید می‌خواستم با خودتان صحبت کنم. قبلش به من گفته بودند هیات اجرایی پرداخت این پاداش را قبول نکرده است. بعد از این هم که گفتند کار اشتباهی کردم و باقی ماجرا. واقعا چه بی‌احترامی بوده؟ من تعریف آقای صالحی‌امیری را از خیلی‌ها شنیده‌ام و نمی‌دانم آن روز سر چه چیزی آنقدر ناراحت شد. اصلا به فرض من لحنم این نبود، یک رییس کمیته ملی المپیک باید به جوان 25 ساله که از وقتی چشم باز کرده برای کشورش زحمت کشیده اینطور جواب بدهد؟! همچنین شنیده‌ام هیات اجرایی گفته بودند از کجا معلوم اگر قبلش آزمایش آن وزنه‌برداران مثبت درمی‌آمد، سعید محمدپور می‌توانست طلا بگیرد. انگار برخی‌ها ناراحتند که من طلا گرفته‌ام.