b_Newsبه شایعات دامن می‌زنند و بدون مرجع رسمی اخبار دروغ منتشر می‌کنند/ به جز معروف، عین تمام لژیونرها را در لیگ داریم/ چه کسی گفته لیگ با نبود لژیونرها ضعیف شده؟!

احسن شیرکوند: نه خبری از پلیس بود نه دستگیری، فقط فحاشی کردند!

تاریخ: 1397/09/27
زمان: 11: 42
نوع: گفتگو
آخرین بازی‌ها از نیم‌فصل اول لیگ والیبال در حالی به پایان رسید که باز هم جنجال به خوبی خودنمایی کرد.

نگار رشیدی/ آخرین بازی‌ها از نیم‌فصل اول لیگ والیبال در حالی به پایان رسید که باز هم جنجال به خوبی خودنمایی کرد. جنجالی که در آمل اتفاق افتاد و در راس آن احسن شیرکوند لیبروی تیم شهرداری ورامین قرار داشت.

دیدار دو رقیب همیشگی در حالی آغاز شد که کاله در دو ست نخست بازنده میدان بود اما در ست‌های چهارم و پنجم نتیجه را مساوی کرد تا سرنوشت بازی به ست پنجم گره بخورد. سرنوشتی که به برد ورامینی‌ها و قهرمانی نیم‌فصل‌شان که از پیش قطعی شده بود، ختم شد. اتفاقات جنجالی اما در ست چهارم و زمانی که شیرکوند به خطای روی تور رقیب اعتراض کرد رخ داد. در این باره گفته می‌شود او رفتار خارج از عرف انجام داد و بازی را به وقفه انداخت و حتی با واسطه‌گری بهروز عطایی سرمربی کاله، نیروی انتظامی قید دستگیری‌اش را زد! با این حال والیبالیست سابق تیم ملی در گفتگویی که با «گل» داشت، این موارد را رد کرد و عنوان داشت که اتفاق خاصی نیفتاده و این مسابقه مثل بازی‌های دیگر جریان عادی خودش را طی کرده است.

 

نیم‌فصل برای شما جنجالی تمام شد. چه اتفاقی در دیدار با کاله افتاد که پای نیروی انتظامی هم به ماجرا باز شد؟

اتفاق خاصی نیفتاد. هیچ مشکل خاصی نبود و مثل بازی‌های دیگر اتفاقات معمولی رخ داد. بازی فقط یکی‌،دو تا خطای داوری داشت که من اعتراض کردم، کارت گرفتم و از زمین بیرون آمدم. ولی متاسفانه بعد این اتفاق تماشاگران شروع به فحاشی کردند که اصلا اتفاق خوبی نیست. خبری هم از پلیس نبود. نیروی انتظامی که نمی‌تواند به راحتی وارد زمین شود که آقای عطایی هم بخواهد واسطه شود. بازی روند عادی‌اش را داشت و مساله خاصی نبود. بازی را هم من متوقف نکردم. مسابقه ناظر دارد و این ناظر بود که چند دقیقه‌ای بازی را نگه داشت.

 

در هر حال با وجود همین اتفاقات توانستید کاله را ببرید و قهرمان نیم‌فصل شوید.

بله خوشبختانه ما توانستیم با برنامه‌ریزی چند ماهه‌ای که داشتیم این اتفاق را رقم بزنیم. این جایگاه فقط با تلاش بچه‌ها و حمایت‌های مردم و زحماتی که کشیدیم به دست آمد.

 

به نظر می‌رسد امسال از لیگ قهرمانی می‌خواهید.

واقعیتش این است که تیم ما برای قهرمانی بسته نشده است. بیشتر از قهرمانی ما به رضایت مردم فکر می‌کنیم. هدف اصلی‌مان همین است که مردم از ما راضی باشند و به تیمی نبازیم. چون از لحاظ هزینه ما تیم پنجم، ششم هستیم. از اینجا به بعد هم باید برای ثبات این جایگاه تلاش کنیم.

 

اما بسیاری از تیم‌ها رقیب‌شان برای قهرمانی را شهرداری ورامین می‌دانند.

اینطور هم نیست که ما اصلا به قهرمانی فکر نکنیم ولی برنامه ما این است که بازی به بازی پیش برویم. صددرصد تیم‌های زیادی هستند که برای قهرمانی تلاش می‌کنند. اما قهرمانی ما در بردن بازی‌های پیش رو است. فعلا باید بازی‌های مقدماتی و پلی‌آف را انجام بدهیم و بعد به قهرمانی فکر کنیم. الان هشت‌ تیم هستند که شانس قهرمانی و نایب‌قهرمانی دارند و باید دید تا آخر فصل چه پیش می‌آید.

 

البته با منحل شدن بانک سرمایه و لژیونری بیشتر ملی‌پوشان رقابت نزدیک‌تر هم شده.

اصلا چنین چیزی نیست. سه تا از بازیکنانی که لژیونر شده‌اند از تیم شمس بودند که دهم،یازدهم جدول بود. معنوی‌نژاد هم در پیکان و فرهاد قائمی هم در بانک جایگاه فیکس نداشتند. فقط سعید معروف است که در تیمش اثرگذار بود. اینطور نیست که بگوییم چون این افراد نیستند کیفیت لیگ افت کرده. متاسفانه بعضی‌ها که در گود نیستند این حرف‌ها را می‌زنند و فکر می‌کنند چون خودشان نیستند، هیچ‌کس دیگر هم نیست. اتفاقا لیگ مثل همیشه پرهیجان، پر قدرت و با مسایل خاص خودش دارد پیش می‌رود. از طرفی الان 20 تا بازیکن جدید اضافه شده‌اند که فرصت دیده شدن پیدا کرده‌اند. به جز معروف عین بقیه بچه‌ها در لیگ هستند و مسابقات اصلا ضعیف نشده.

 

این فصل بیشتر هیجان لیگ به کمیته انضباطی راه پیدا می‌کند.

ببینید، شما هر کاری بخواهید انجام بدهید، زمینه‌ و ابزارش را فراهم می‌کند. مثل دعوت کردن مهمان یا رفتن به یک سفر. برگزاری یک مسابقه هم نیاز به ابزاری دارد. مثل نرم‌افزارهای جدید. به عنوان مثال بودن ویدیوچک واقعا به مسابقه آرامش می‌دهد. تهیه‌اش هم هزینه آنچنان زیادی ندارد و حتی اگر در این شرایط سخت هم باشد می‌شود با کمک دولت و وزارت ورزش حلش کرد. یکی از راه‌هایش دادن تسهیلات به تیم‌ها و یا خرید اقساطی دستگاه است. اگر تولیدکننده داخلی نتواند به همان کیفیت این دستگاه را بسازد چه اشکالی دارد قسطی از یک شرکت خارجی خریداری شود. حتی لیگ‌های خارجی هم با این ابزار برگزار می‌شوند. وقتی بازیکن در گرمای 40 درجه، با اتوبوس یا هواپیما در مسابقات شرکت می‌کند، با وجود این ابزار تنش کم‌تری خواهد داشت.

 

داوری هم این فصل مشکلات زیادی داشت. شما هم که در بازی آخر به داور اعتراض داشتید.

داوری هم همین است. از پنج،شش سال پیش می‌گفتم باید دستمزد داورها بیشتر شود تا آنها در رفاه باشند. همانطور که گفتم آرامش لیگ نیاز به ابزاری دارد. ما شخصیتی مثل داورزنی را در وزارت ورزش داریم که می‌تواند کمک کند.

 

امروز مجمع سالانه فدراسیون  هم برگزار می‌شود. عملکرد ضیایی در مدت ریاستش را چطور می‌بینید؟

من نمی‌توانم در این باره نقدی داشته باشم یا بخواهم صحبتی کنم. رییس هر کسی که باشد مراجع بالاتر باید درباره صلاحیت یا موارد دیگر صحبت کنند.

 

در خبری دیدیم که آقای ضیایی با شما تماس داشتند، این تماس یک روز قبل از مجمع عجیب نیست؟

موضوع خاصی نبود. شما هم به آن نپردازید.

 

درباره ایگور هم بسیاری معتقد بودند که باید با او قطع همکاری شود اما درنهایت با آمدن افشین داوری او هم با والیبال ایران ماند.

به نظرم شاید مصلحت‌هایی باشد که دوستان بدانند و ما ندانیم. مثلا شاید مسایلی درباره قرارداد کولاکوویچ وجود داشته باشد. ایگور فرد باشخصیتی است اما به نظرم نیاز به یک مربی قوی‌تر داریم. البته بین مربی‌های داخلی کسی را نداریم که بتوان کار را به او سپرد. پیش از این با آمدن مربی‌های خوبی مثل ولاسکو و یکی،دو نفر دیگر اتفاقات خوبی در والیبال افتاد. اما این را هم باید در نظر گرفت که قرارداد بین‌المللی با داخلی بسیار متفاوت است. من شناخت فنی زیادی از ایگور ندارم اما تعریف شخصیتش را زیاد شنیدم.

 

اخیرا خیلی چیزها در والیبال به هم گره خورد که باعث ایجاد حواشی بسیاری شد. شما راه خروج والیبال از این شرایط را چه می‌دانید.

خیلی‌ها دوست داشتند و پیشنهاد دادند که بین وزارت ورزش و فدراسیون رابطه بهتری شکل بگیرد. این رابطه خوب 8،9 سال وجود داشت اما در مقطعی قطع شد که اتفاقاتی را به دنبال داشت. والیبال در حال پوست‌اندازی است و نیاز به آرامش دارد. نباید به گذشته برگردیم. مسوولان هم حتما این درایت را دارند و مطمئنم در آینده نزدیک این اتفاق بیفتد. البته برخی‌ها به شایعات دامن می‌زنند و بدون مرجع رسمی اخبار دروغ را منتشر می‌کنند.بنابراین ما باید هوشیار باشیم. ما یک خانواده‌ایم و اگر اتحاد و رونق داشته باشیم، سودش را هم والیبالیستی که در سیستان و بلوچستان بازی می‌کند می‌برد هم کسی که در ایتالیاست. والیبال دومین ورزشی است که مردم به آن توجه دارند و باید نسبت به آن هوشیار بود.