b_Newsمگر زدن بنر علی‌اکبری در خوزستان دست ما بود؟! / برخی شهامت مبارزه ندارند و همه چیز را می‌خواهند

علیرضا استکی: کسانی که علیه‌ علی‌اکبری حرف زدند، از جایی تحریک شدند

تاریخ: 1397/09/28
زمان: 13: 05
نوع: گفتگو
علیرضا استکی که دیگر به عنوان یک مربی تخصصی MMA شناخته می‌شود، درباره شاگرد جدیدش و البته مراسم تجلیل از علی‌اکبری در قهرمانی کشور بوکس صحبت کرد.

نگار رشیدی/ جایگاه امیر علی‌اکبری در MMA و تبدیل شدن او به یکی از ستاره‌های این رشته رزمی، باعث شد علاقمندان بسیاری به این ورزش روی بیاورند. تا جایی که حالا می‌توان گفت دیگر یک تیم داریم و به همین خاطر سر علیرضا استکی هم حسابی شلوغ است.

استکی که دیگر به عنوان یک مربی تخصصی MMA شناخته می‌شود، یک شاگرد سرشناس جدید هم دارد که از ووشو آمده است. حمیدرضا قلی‌پور دو ماهی می‌شود کارش را در رینگ آغاز کرده و استکی امیدوار است درخشش خود در ووشو را در MMA تکرار کند. او همچنین در گفتگویی که با «گل» داشت، درخصوص گلایه‌های بوکسورها از تجلیل شدن امیر علی‌اکبری در مسابقات بوکس قهرمانی کشور در خوزستان نیز صحبت کرد.

 

مثل همیشه حسابی سرتان شلوغ است.

بله ما همچنان مشغول تمرین هستیم و ان‌شاءا... به زودی سه اعزام داریم. یک اعزام در 26 دی داریم که احتمالا گرجستان است، 16 دی هم اعزام دیگرمان است و 29 اسفند هم که امیر علی‌اکبری مسابقه دارد. تا الان بچه‌ها در چند مسابقه‌ای که شرکت کردند توانستند حریفان‌شان را شکست بدهند. خدا را شکر ما دیگر تیم شده‌ایم. با سرمایه‌گذاری که به همراه علی‌اکبری روی جوانان داشتیم، خدا را شکر الان نفرات خوبی داریم.

 

یک چهره سرشناس هم که از ووشو به تیم‌تان اضافه شده.

بله حمیدرضا قلی‌پور نزدیک دو ماه است که با ما تمرین می‌کند. ایشان هم کم‌کم دارد به این ورزش وارد می‌شود و امیدوارم همانطور که در ووشو درخشید در MMA هم بدرخشد.

 

پس قرار است یک علی‌اکبری جدید در میدان ببینیم؟

قلی‌پور از رزمی‌کارهای خوب و باخلاق و بامعرفت کشور است که سرش در کار خودش است و به کسی کاری ندارد. کسی که قهرمان دنیا می‌شود دیگر خیلی دنبال عقده‌گشایی و زدن حرف‌های الکی نیست و می‌آید در میدان مسابقه حرفش را می‌زند و می‌رود. دیگر دنبال این نیست که علیه این و آن حرف بزند.

 

شرایط خود علی‌اکبری چطور است؟

شرایطش خوب است. او آسیب‌دیدگی داشت که رو به بهبود است و همچنان تمرینات را ادامه می‌دهیم. خدا بخواهد 29 اسفند دست پر از مسابقه بیرون می‌آید.

 

از بوکس چه خبر؟

تازه‌ترین خبر که برگزاری مسابقات قهرمانی کشور بود. ما هم به دعوت هیات خوزستان و اداره کل ورزش استان یعنی سیامک صالحی و افشین حیدری به اهواز دعوت شدیم و از امیر علی‌اکبری به عنوان پرچمدار حیدر کرار در مسابقات برون مرزی و کسی که نام اهل بیت را توسعه می‌دهد تجلیل شد که واقعا از آنها ممنونم. واقعا به ما خوش گذشت و هدایای خوبی هم از طرف اداره ورزش گرفتیم. همچنین آن روز با کسانی که بیشتر از یک سال بود ندیده بودم‌شان هم دیدار کردم. خبر دیگر هم انتخاب سیامک صالحی به عنوان نایب‌رییس فدراسیون است که اتفاق بزرگی است و به جز دو بار حضور در جلسه شورای فنی دیگر خبری ندارم.

 

حتما خبر دارید که تجلیل از علی‌اکبری با گلایه بسیاری از بوکسورها همراه شد.

من سال‌هاست با این بچه‌ها در ارتباطم و متاسفانه دو،سه‌ نفر از آنها که این صحبت‌ها را مطرح کردند اصلا در فکر چنین موردی نبودند. آنها از جایی برای این مصاحبه‌ها تحریک شدند که اصلا کار قشنگی نبود. این دعوت از طرف مردم خوزستان بود. استقبال از علی‌اکبری هم به نحوی بود که شوکه شده بودیم. او قهرمان پرآوازه‌ای است و در دل مردم جا گرفته است. از پیرمرد و پیرزن تا بچه کوچک همه امیر را دوست دارند. دست ثوری و صالحی هم درد نکند که در افتتاحیه این مراسم تجلیل برگزار شد.

 

شاید چون علی‌اکبری کشتی‌گیر بوده، الان با وجود استفاده از بوکس در MMA به او انتقاد شد؟

مگر من مربی او نیستم؟ مگر سال‌ها در بوکس زحمت نکشیدم و استخوان خرد نکردم؟ بوکس و کشتی هر دو از ورزش‌های قوی کشور است و این تجلیل هم اتفاق خوبی بود و چه خوب است که این تجلیل‌ها در همه رشته‌ها نمادین شود. خوزستان یک استان شهیدپرور و ثروتمند است و دوست داشتند این تجلیل را انجام بدهند.

 

انتقاد دیگر به نصب بنر او در سالن است.

مگر زدن بنر علی‌اکبری دست ما بوده؟! این تصمیم با موافقت شورای امنیت افتاده و تا زمانی که این شورا تایید نکند از این اتفاق‌ها نمی‌افتد.

 

قهرمانی کشور هم که بدون مشکل برگزار نشد.

درست است اما یکی از اتفاقات خوب پخش شدن مسابقات بود. خیلی دوست ندارم مته به خشخاش بگذارم چون بوکس روند خود را دارد طی می‌کند. اما بوکسورهای ما از نظر مالی ضعیف و از نظر بدنی قوی هستند و امیدوارم به زودی به جایگاهی که شایستگی‌اش را دارند برسند. همه باید دست به دست هم بدهیم تا این اتفاق بیفتد. باید جوان‌ها را تشویق کنیم. بچه‌ها از بزرگ‌ترهای‌شان یاد می‌گیرند و متاسفانه الان دارند بی‌حرمتی را یاد می‌گیرند. خیلی‌ چیزها نیاز به آسیب‌شناسی دارد و باید آرام آرام کارهای لازم را انجام داد.

 

فکر می‌کنید از دل این بچه‌ها یک طلسم شکن برای مدال المپیک در بیاید و به جز احسان روزبهانی نماینده‌های دیگری هم داشته باشیم؟

در المپیک 2012 با تلاش فدراسیون بوکس در المپیک دیده شد و از دل آن هم احسان روزبهانی بیرون آمد که اتفاقا داشت شگفتی‌ساز هم می‌شد. یا سپهوند و بابک مقیمی هم دم مدال المپیک بودند که در لحظه آخر از دستش دادند. بنابراین کسب مدال المپیک دور از دسترس نیست و من امیدوارم این طلسم در ژاپن شکسته شود.

 

البته قبلش باید امیدوار بود بوکس از المپیک حذف نشود.

فکر نمی‌کنم بوکس را حذف کنند. چون این ورزش از قابلیت‌های المپیک است و جذابیت‌های بسیاری دارد.

 

به نظرتان بد نیست که خبرهای بوکس به دو جلسه شورای فنی مربوط می‌شود؟

شاید هم خبرهایی باشد که من در جریانش نیستم. مثلا شنیده‌ام که قرار است یک مدرس برای آموزش مربی‌ها بیاید. یا قهرمانی کشور جوانان هم دی برگزار می‌شود.

 

روزبهانی معتقد است تشکیل تیم «الف» و «ب» تصمیم آدم‌های بی‌سواد در بوکس است.

اصلا چنین تصمیمی گرفته نشده‌ است. من جایی چیزی درباره این تصمیم ندیده‌ام. اما پیش از این که تیم «الف» و «ب» داشتیم هم اتفاقات خوبی افتاد. از دل تیم «ب» کسانی مثل سجاد کاظم‌زاده، حسن شاهینی و ... بیرون آمدند که توانستند نتایج خوبی بگیرند. به نظر من این تصمیم خوبی است. متاسفانه برخی‌ها که شهامت مبارزه ندارند و دوست دارند همه چیز برای خودشان باشد یکسری حرف‌ها را می‌زنند. الان هم خیلی‌ها تصور می‌کنند قرار است تیم «ب» را به من بدهند اما من نه وقتش را دارم نه علاقه‌ای به این کار دارم. امیدوارم تیم «ب» به هرکسی سپرده شد بهترین نتایج را بگیرد.