b_Newsقطار کشتی در حال حرکت است، یک عده‌ای پیاده و یک عده‌ای هم سوار می‌شوند

امیر توکلیان: تیمی که من تحویل گرفته‌ام، قهرمان دنیا نیست

تاریخ: 1397/09/29
زمان: 11: 14
نوع: گفتگو
پس از حضور غلامرضا محمدی به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان، امیر توکلیان به عنوان جانشین او در تیم ملی نوجوانان انتخاب شد.

حامد جیرودی/ پس از حضور غلامرضا محمدی به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان، امیر توکلیان به عنوان جانشین او در تیم ملی نوجوانان انتخاب شد. این کشتی‌گیر سابق تیم ملی که یک نقره جهانی، یک طلای بازی‌های آسیایی و دو طلا و یک برنز قهرمانی آسیا را در کارنامه خود دارد، در گفتگویی که با «گل» داشت، به این موضوع تاکید داشت که تیم قهرمان دنیا را تحویل نگرفته و باید برای نتیجه گرفتن تیم نوجوانان صبور بود.

 

درباره انتخاب‌تان به عنوان سرمربی تیم ملی نوجوانان صحبت می‌کنید؟

با توجه به اینکه من تجربه مدیریت تیم‌های پایه را در بخش نونهالان، نوجوانان و جوانان و شناختی که از این رده داشتم، مسوولیت را قبول کردم. البته کار بسیار سخت و مشکلی هست. این تیم سال گذشته قهرمان دنیا شده ولی هیچ کشتی‌گیری از آن تیم، برای سال بعد حضور ندارد.

 

با توجه به اینکه غلامرضا محمدی توانست تیم نوجوانان را قهرمان جهان کند، فکر می‌کنید شما هم بتوانید این کار را انجام دهید؟

نکته‌ای که باید در این خصوص یادآور شوم این است که تیم آقای محمدی در سال اول چهارم دنیا شد و سال بعد به قهرمانی جهان رسید. ما باید برای مردم عزیزمان شفاف‌سازی کنیم. این تیمی که من تحویل گرفته‌ام، قهرمان دنیا نیست. تیمی که قهرمان دنیا شد، همه‌شان به رده سنی جوانان رفته‌اند.

 

پس یک جورهایی کار محمد طلایی راحت شده است.

بله کار برای آقای طلایی خیلی راحت شده است. چراکه کشتی‌گیرانی که در رده جوانان بودند، 8 وزن‌شان در رده جوانان هستند و قهرمان‌های رده نوجوانان هم به رده جوانان منتقل شده‌اند. اما نوجوانان کارش خیلی سخت است و خیلی از دوستان هم به من این موضوع را اشاره می‌کردند که تیم قهرمان دنیا را تحویل می‌گیری ولی من به کشتی احساس دین می‌کردم. البته که من 7 سال هم مربی تیم ملی بزرگسالان بودم ولی به هر حال، این مسوولیت را قبول کردم.

 

با توجه به اینکه در رده بزرگسالان کار می‌کردید، برای‌تان سخت نبود که به جوانان بیایید؟

چرا ولی برای کار کردن در رده جوانان باید عشق داشته باشی. من یک دینی به کشتی داشتم که باید ادا می‌کردم و فکر می‌کنم اینجا می‌توانم ادا کنم. یکی از اصول و چارچوب‌های مربیگری من این است که شاگردانم وزن کم نکنند. فوندانسیون خوبی درست کنیم تا سال‌های بعد هم مقام بیاوریم. باید به این بچه‌ها عشق داشته باشیم. سن بچه‌های خود من، مانند همین بچه‌هاست و عشق می‌کنم که با این بچه‌های پاک کار کنم.

 

فکر می کنید امیر توکلیان‌های خوبی بین آنها پیدا کنید؟

قطعا. ذخایر کشتی ایران در رده‌های پایه است. من اعتقاد دارم که در رده‌های سنی باید سرمایه‌گذاری کنیم و هزینه نیست. با توجه به اینکه وزارت ورزش، دنبال پروژه‌ای به نام نخبه‌ها می‌گردد و در حال سرمایه‌گذاری است، امیدوارم به فدراسیون کشتی کمک کند و فدراسیون هم ما را حمایت کند تا بتوانیم در این رده سنی خوب کار کنیم و از ما قهرمانی نخواهند. به خصوص در سال اول از ما نتیجه نخواهند.

 

کلا شرایط کشتی را به خصوص با حضور غلامرضا محمدی در تیم ملی بزرگسالان چطور می‌بینید؟

قطار کشتی ما در حال حرکت است. حالا در ایستگاه‌هایی یک عده‌ای پیاده و عده‌ای دیگر هم سوار می‌شوند اما این مسیر ادامه دارد. کشتی در مملکت ما، طوری است که بالا و پایین زیاد دارد و قطعا کار آقای محمدی هم سخت خواهد بود اما باید صبور باشیم و باید پای کار بایستیم. اگر ثبات مدیریت داشته باشیم و منطقی فکر کنیم، باید یکی،دو سالی سرمایه‌گذاری کنیم تا در سال‌های بعد نتیجه بگیریم.

 

الان که رسول خادم رفته و حمید بنی‌تمیم آمده، شرایط را چطور ارزیابی می‌کنید؟

یکی از کارهای خوبی که آقای خادم انجام داد، این بود که در رده سنی پایه خوب کار کرد و این یک واقعیت است. وقتی ما در رده‌های سنی نوجوانان و جوانان آزاد و فرنگی قهرمان جهان می‌شویم، یعنی برنامه‌ریزی خوبی انجام شده است. آقای بنی‌تمیم هم دبیر و نایب‌رییس فدراسیون بوده و با همین سیستم کار کرده و اعتقاد به این کار دارد و این خوب است که تفکرات آقای خادم همچنان در فدراسیون حاکم است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.