b_Newsموفقیت من، افتخار مربی ام هم بود، او کاری به ضررم نمی کند

سارا خادم‌الشریعه: از خودم توقع داشتم اما تدارکات ام خوب نبود!

تاریخ: 1395/11/26
زمان: 14: 04
نوع: گفتگو
خادم الشریعه، به این موضوع اشاره کرد که تدارک خوبی برای حضور در این مسابقات نداشته است.

حامد جیرودی/ مسابقات شطرنج قهرمانی بانوان جهان در حالی در تهران پیگیری می شود که در روز سوم این رقابت ها، سارا سادات خادم‌الشریعه به مصاف سوپیکو گوارمیشویلی از گرجستان رفت تا با پیروزی برابر حریفش بتواند راهی مرحله بعدی شود اما خادم‌الشریعه در مرحله اول بخش سریع مغلوب حریف خود شد و در دومین رویارویی این دو شطرنج‌باز هم کار مساوی شد تا به این ترتیب خادم‌الشریعه از دور مسابقا کنار برود. این نتیجه درحالی به دست آمد که هم خود وی و هم علاقه مندان به شطرنج پیش بینی می کردند که او بتواند در این رقابت ها موفق باشد اما این اتفاق نیفتاد. خادم الشریعه در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که تدارک خوبی برای حضور در این مسابقات نداشته است.

 

اوضاع آن طور که در مسابقات قهرمانی جهان پیش بینی می کردید پیش نرفت، درست است؟
بله من شانس خودم را خیلی زیاد می دانستم که به مرحله بعد صعود کنم اما انتخاب هایم خوب نبود و تدارکات مناسبی هم نداشتم و نتوانستم از توانایی هایم به درستی استفاده کنم.

 

به غیر از شما، آتوسا پورکاشیان و میترا حجازی پور هم نتوانستند نتیجه بگیرند.
متاسفانه همین طور است. حریف خانم پورکاشیان که خیلی قوی بود و خانم حجازی پور هم مسابقه خوبی با حریف اش برگزار کرد اما در بخش برق آسا و در حالی که بازی شان چهار بر چهار مساوی بود، وقت کم آورد و از دور رقابت ها حذف شد.

 

اما این نتایج در شرایطی به دست آمد که احسان قائم مقامی از بانوان ایرانی این مسابقات به عنوان مدعی نام برده بود.
بله آقای قائم مقامی درست گفته بودند. ما خودمان خیلی به موفقیت امیدوار بودیم اما آن طور که پیش بینی می کردیم نشد. خانم حجازی پور که بدشانسی آورد و وقت اش تمام شد و خودم من هم توقع ام این بود که بالا بروم اما نتوانستم نقاط ضعف ام را برطرف کنم .

 

مسابقات خودتان چطور پیش رفت؟
واقعیت این است که من شناخت زیادی از حریفم نداشتم اما می‌خواستم به دور بعد صعود کنم. در دور اول حریفم واقعاً بهتر بود و توانست به پیروزی برسد، اما در دور دوم شرایط مسابقات عوض شد و توانستم جبران کنم و بعد از پنج ساعت مسیابقه را ببرم. اما در دور بعد بازی مان مساوی شد و من باختم. نتوانستم آن چیزهایی که در ذهنم بود را اجرا کنم که این اتفاقات منجر به حذف من از دور رقابت‌ها شد.

 

توقعات از شما روی عملکردتان تاثیر نگذاشته بود؟
مسابقات جهانی به صورت حذفی برگزار می‌شود و به خودیِ خود هیجان بالایی دارد. این هیجان برای همه یکسان است و درمورد توقع هم باید بگویم که توقع موفقیت و حتی قهرمانی در تمام مسابقات وجود ندارد و نمی‌توان گفت که فقط مخصوص این مسابقات بود.

 

در این شرایط گفته شد شاید رابین، مربی‌ تان که مربی همسر رقیب گرجستانی تان هم است، اسرار شما را لو داده!
فکر نمی‌کنم این مسئله وجود داشته باشد. به هر حال من شاگرد او بودم و اگر موفق می‌شدم، یک افتخار برای او محسوب می‌شد. من شاگرد مستقیم او بودم و قطعاً صعود من به سود رابین هم بود. واقعاً من دلیل شکستم را این مسائل نمی‌دانم و معتقدم که می‌توانستم تدارکات بهتری داشته باشم.

 

در کل شرایط برگزاری شطرنج قهرمانی جهان چطور بود؟
برگزاری چنین مسابقاتی در ایران برای ما بسیار مفید خواهد بود. من خودم برای نخستین بار بود که حضور در مسابقات جهانی را تجربه می‌کردم. قطعاً حضور در این مسابقات می تواند به ما کمک کند تا در سال‌های آینده شرایط بهتری داشته باشیم.

 

همه شطرنج بازان مطرحی که در بخش بانوان هستند، برای این مسابقات آمده بودند؟
بله به غیر از چند نفرا اکثرا همه بودند. چون به هر حال مسابقات خیلی بزرگی است و برای حضور در آن کسب سهمیه می شود.

 

حالا چه برنامه ای دارید؟
من حالا باید خودم را برای مسابقات قهرمانی آسیا که اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می شود، آماده کنم تا دوباره سهمیه حضور در مسابقات قهرمانی جهان را به دست آورم. البته مسابقات آزاد دیگری هم هست که می توانم در آن ها هم شرکت کنم تا با موفقیت در آن ها به استاد بزرگی برسم.

 

الان چند سال است که شطرنج کار می کنید؟
من از هشت سالگی  شطرنج بازی می کنم.

 

چند سال است که در تیم ملی هستید؟
از 12 سالگی

 

اما حالا و در 20 سالگی شناخته شده اید و مورد توجه رسانه ها هستید؟
بله. در این چند وقت که همه به من لطف داشته اند که از آن ها تشکر می کنم و تلاشم این است که جایگاه بهتری را در این رشته به دست آورم.

 

اگر الان با احسان قانم مقامی مسابقه بدهید، می توانید او را شکست دهید؟
آقای قائم مقامی که استاد بزرگ شطرنج کشور هستند و هم ریتینگ من از ایشان پایین تر است.

 

ریتینگ شما چند است؟
2450

 

به غیر از شطرنج چه فعالیت دیگری دارید؟
من فقط به صورت حرفه ای شطرنج بازی می کنم.

 

از لحاظ تحصیلی چطور؟
من الان سال آخر دبیرستان هستم و می خواهم خودم را برای حضور در دانشگاه آماده کنم.

 

در چه رشته ای؟
فکر می کنم تربیت بدنی. چون به نظرم به ورزشی که آن را کار می کنم، نزدیک تر است.

 

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.