b_Newsگفتند دور اول بباز و منتظر بودم حریفم فن بزند تا به خانه برگردم/ لابی در جودو جواب نمی‌دهد

سعید ملایی: از یک شیخ عرب برای رفتن به MMA پیشنهاد داشتم

تاریخ: 1397/09/29
زمان: 11: 20
نوع: گفتگو
قرعه نحس در مسابقات مسترز چین گریبان‌گیر سعید ملایی جودوکار ایران شد تا ملایی، به رقیب ژاپنی‌اش ببازد و به دیدار احتمالی با جودوکار رژیم اشغالگر نرسد.

نگار رشیدی/ قرعه نحس در مسابقات مسترز چین گریبان‌گیر سعید ملایی جودوکار ایران شد تا ملایی، به رقیب ژاپنی‌اش ببازد و به دیدار احتمالی با جودوکار رژیم اشغالگر نرسد اتفاقی که در گرنداسلم ابوظبی هم برای او رخ داده بود. رقابت جودوکار بلژیک و نماینده اشغالگر در مسترز چین بعد از مبارزه او برگزار می‌شود و ملایی مجبور شد تن به شکست بدهد تا با برد احتمالی نماینده اشغالگر قدس مواجه نشود که اتفاقا او باخت و حذف شد. اما این قرعه‌های نحس باعث شد ملایی در رنکینگ المپیکی با سقوط سه‌ پله‌ای مواجه شود.

او که به عنوان بازیکن برتر سال وزن 81- کیلوگرم هم انتخاب شده، در گفتگویی که با «گل» داشت، درباره این مسابقات که به قول خودش دو سر سوخت بود، برنامه‌هایش برای سال 2019 و انتخابات فدراسیون صحبت کرد.

 

آخرین مسابقه سال 2018 برای شما خلاف انتظارات پیش رفت.

بله متاسفانه نشد آن طور که می‌خواهم مسابقه را تمام کنم. در دور اول گفتند باید ببازی که به دور بعدی نخوری. به همین خاطر هم امتیاز از دست دادم و هم جایزه‌ را. من نفر اول ژاپن را در جهانی برده بودم و این حریفم نفر دوم،سوم کشورش بود اما باید می‌باختم. این مسابقه برای من یک بازی دو سر سوخت بود. متاسفانه مسابقه بلژیک و رژیم اشغالگر بعد از من بود و اگر من می‌بردم و از آن طرف رژیم اشغالگر بالا می‌آمد و مسابقه نمی‌دادم فدراسیون جهانی محرومم می‌کرد. اگر می‌گفتم مصدوم هستم کمیسیون پزشکی تشکیل می‌دادند. به همین خاطر منتظر بودم رقیبم فن را بزند و به خانه برگردیم. خودشان هم می‌دانند که ما می‌بریم ولی حداقل الان باختم تا دیگر حرفی در آن نباشد.

 

پس ماجرای باید ببازی را دوباره تجربه کردید.

بله ولی برای ما شفاف نبود. بازی را من اداره کردم اما آخر منتظر بودم ژاپن فن را اجرا کند و امتیاز بگیرد. حتی وقتی داشت فن را می‌زد او را روی خودم کشیدم که امتیاز بگیرد. اگر فیلم مسابقه را هم ببینید متوجه می‌شوید که چه کار کردم. وقتی خودم فیلم را می‌بینم واقعا حرص می‌خورم. خیلی ناراحتم. در گرنداسلم ابوظبی هم این اتفاق برای من افتاد اما حتی یک نفر زنگ نزد بگوید خسته نباشی. البته گویا در هیات مدیره فدراسیون تصمیماتی گرفته‌اند. ولی من هم امتیاز مسابقه را از دست دادم و هم جایزه را.

 

البته انتخاب شدن‌تان به عنوان ورزشکار سال شاید کمی از ناراحتی‌تان کم کند.

من از طرف فدراسیون جهانی به عنوان ورزشکار سال وزن 81- کیلوگرم انتخاب شدم و قرار است تا آخر سال میلادی مراسمی را هم برگزار کنند تا به جودوکاران برتر هر وزن جایزه‌ای بدهند. من هم در مسترز هم در ابوظبی امتیاز از دست دادم و همین باعث شد رنک المپیکم افت کند. در مسترز گروه خوبی داشتم اما مجبوریم آخرش بگوییم قسمت نبود. خیلی ناراحتم و از بدشانسی مسابقه من و ژاپن زودتر از آنها بود و نمی‌توانستم انتخاب دیگری داشته باشم.

 

به نظر شما اگر لابی قوی در فدراسیون جهانی داشتیم، نمی‌شد کاری برای این قرعه‌ها کرد؟

متاسفانه در جودو لابی جواب نمی‌دهد و گروه‌ها طبق رتبه‌بندی مشخص می‌شود. به این شکل که نفرات اول تا هشتم سرگروه می‌شوند و باقی جودوکاران رندمی در گروه‌ها قرار می‌گیرند. اینجا هم من در سید اول قرار گرفتم و نماینده رژیم صهیونیستی چون در رنکینگ نبود، بعد از من قرار گرفت. سیدبندی‌ها را کامپیوتر انجام می‌دهد و کاری نمی‌شود کرد.

 

پس به این ترتیب یک پایان تلخ برای شما در سال 2018 رقم خورد.

درست است اما من بیشتر از این تورنمنت‌ به پیک‌های اصلی جودو که قهرمانی جهان و المپیک است فکر می‌کنم. من در سال 2018 توانستم دو طلا و یک نقره بگیرم. طلایم در گرنداسلم آلمان بود که جزو سه گرنداسلم اول دنیا است. در بازی‌های آسیایی در حالی که طلایی شده بودم، نقره گرفتم و دو هفته بعدش در جهان بعد از 15 سال قهرمان شدم. من در این سال به تمام اهدافم رسیدم و نمی‌گویم پایان تلخی نداشت اما بهترین سال ورزشی برایم بود. انتخاب شدنم به عنوان ورزشکار برتر سال هم اتفاق بسیار خوبی است.

 

برنامه‌تان برای سال 2019 چیست؟

فعلا که تازه از مسابقه برگشتم و می‌خواهم کمی استراحت کنم. می‌خواهم سال 2019 را با یک برنامه خیلی خوب آغاز کنم و در مسابقات با آمادگی کامل حضور پیدا کنم و امتیازهای لازم را به دست بیاورم. لیگ آلمان هم هست که امسال تیمم را عوض کردم و برای هامبورگ به میدان می‌روم. هامبورگ تیم خیلی خوب و قوی است که امسال برای قهرمانی تلاش می‌کند.

کمی هم درباره فدراسیون صحبت کنیم. زمان ریاست درخشان رابطه سردی بین فدراسیون و رسانه‌ها شکل گرفته بود که این سردی با ممنوع‌المصاحبه بودن ملی‌پوشان به تیم ملی هم رسیده بود.

من هیچ‌وقت نمی‌خواهم طرفداری کنم ولی در زمان ریاست آقای درخشان ما در قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی مدال‌آور بودیم و در جهان هم جزو پنج تیم اول قرار گرفتیم. خدا را شکر توانستیم نتایج خوبی به دست بیاوریم. اما این سیستم قوانینی هم داشت که باید تبعیت می‌کردیم. قانون این دو سال این بود که ورزشکار فقط باید تمرین کند و مسابقه بدهد. البته این ممنوع‌المصاحبه بودن همیشگی نبود و گاهی بچه‌ها می‌توانستند درباره عملکرد خودشان صحبت کنند. حالا هم بعد از رفتن آقای درخشان معلوم نیست چه چیزی پیش می‌آید. منتظریم تا زودتر وضعیت فدراسیون مشخص شود. البته آقای عمادی سرپرست فدراسیون هم بچه‌ها را از مصاحبه منع کرده‌اند تا آرامش قبلی حاکم باشد.

 

پس یعنی شما موافقید که این سیستم جواب داده؟

نباید دیکتاتوری باشد. بچه‌ها به موقع و در زمان‌های مناسب صحبت کرده‌اند.

 

برای ریاست فدراسیون آرش میراسماعیلی اولین کسی است که قطعی اعلام حضور کرده است. به نظر شما چه کسی می‌تواند گزینه مناسبی برای ریاست جودو باشد؟

من در مورد شخص نمی‌توانم صحبت کنم. اما از مسوولان وزارت ورزش و کسانی که رای می‌دهند می‌خواهم کسی را انتخاب کنند که عاشق ریاست نباشد. معلوم نیست، شاید خودم هم جزو رای دهنده‌ها باشم. امیدوارم کسی روی کار بیاید که برای پیشرفت جودو هدف و برنامه داشته باشد. پشت میز نشستن را همه بلدند، جودو کسی را می‌خواهد که از ته دل کار کند و فقط به منافع خودش فکر نکند. قبل از درخشان منافع شخصی در اولویت بود. هدف ما مدال المپیک است و به یک رییس دلسوز نیاز داریم.

 

مدال المپیک که از شما دور نیست.

ان‌شاءا...، من تمام تلاشم را می‌کنم و امیدوارم خدا این لیاقت را به من بدهد که مدال المپیک را به گردن بیندازم. اگر این سیستم و قرعه‌ها بگذارد تلاش می‌کنم مدال المپیک را بگیرم و آن را تقدیم مردم کنم وگرنه که شرمنده‌شان می‌شوم.

 

به عنوان سوال آخر، بسیاری از رزمی‌کارها اخیرا جذب MMA شده‌اند. شما تا به حال به حضور در این رشته فکر کرده‌اید؟

من هم برای ورود به این رشته پیشنهاداتی داشتم. یک شیخ عرب در یکی از مسابقات این پیشنهاد را به من داد. چون MMA جودو هم دارد اما من هنوز برنامه‌ریزی‌ام روی جودو است. در ویترین مدال‌هایم فقط مدال المپیک را ندارم و تا ویترینم را کامل نکنم به چیز دیگری فکر نمی‌کنم. شاید بعد از المپیک و زمانی که تصمیم گرفتم در جودو نباشم، به MMA رفتم.