b_Newsخیلی‌ها که به MMA می‌آیند چون نگاه حرفه‌ای ندارند، نمی‌توانند بمانند/ می‌خواهم ورزشم را حرفه‌ای دنبال کنم

حمیدرضا قلی‌پور: حضورم در MMA قطعی شود، با ووشو خداحافظی می‌کنم

تاریخ: 1397/10/01
زمان: 11: 26
نوع: گفتگو
حضور حمیدرضا قلی‌پور کاپیتان تیم ملی ووشو در رینگ MMA اتفاقی نیست که بشود آن را در حد یک خبر دانست.

نگار رشیدی/ چند ماهی می‌شود که علیرضا استکی یک چهره سرشناس جدید پیدا کرده و امیر علی‌اکبری هم یک هم‌تیمی خوب که با هم تمرین کنند و به بردهای مهم و ارزشمند برسند. حضور حمیدرضا قلی‌پور کاپیتان تیم ملی ووشو در رینگ MMA اتفاقی نیست که بشود آن را در حد یک خبر دانست. تا به حال رزمی‌کاران بسیاری راهی رینگ شدند تا دنباله‌روی راه امیر علی‌اکبری باشند اما خیلی زود به رشته‌های خود بازگشتند. ولی قلی‌پور با نگاه ریزبین و حرفه‌ای خود را در معرض این تصمیم قرار داده که ورزشش را در فضای جدید دنبال کند یا نه.

کاپیتان پرافتخار ووشوی ایران در گفتگویی که با «گل» داشت، عنوان کرد اگر تصمیمش به حضور در MMA قطعی شود، با دنیای ووشو خداحافظی می‌کند.

 

این روزها هم در ووشو دیده می‌شوید و هم تمرین MMA.

فعلا که در لیگ با دانشگاه آزاد قرارداد دارم و باید برای این تیم مسابقه بدهم. در بحث MMA هم هنوز برنامه خاصی ندارم و فقط با امیر علی‌اکبری تمرین و به همدیگر کمک می‌کنیم.

 

اگر موافق باشید ابتدا کمی درباره لیگ صحبت کنیم که امسال با نزدیک شدن رقابت‌ تیم‌ها و از بین رفتن صدرنشینی پارس جنوبی حساس‌تر دنبال می‌شود.

من به خاطر پدرم از هفته اول نتوانستم لیگ را ببینم. حتی برای این هفته وزن هم کم کرده بودم که دو روز از قبل از مسابقه پدرم فوت کردند. اما چیزی که در جدول هست، نشان می‌دهد رقابت‌ها به چه نحو است. البته پارس جنوبی امسال نفرات زیادی را از دست داد. من به دانشگاه آزاد آمدم و محسن سیفی هم به خاطر جراحی نمی‌تواند برای این تیم مسابقه بدهد. عده‌ای هم سرباز شدند و برخی هم به خاطر شرایط مالی در تیم نیستند که بیشترشان نفرات اول اوزان‌شان بودند. همه اینها باعث شد از قدرت پارس جنوبی کم بشود. پاس ناجا هم که سربازها را در تیم دارد، شرایط خوبی دارد و از سوی دیگر کادر فنی خوبی هم دارد که نباید منکر شویم. این تیم نفرات بسیار قابلی دارد که باعث شده صدر را به دست بیاورند. دانشگاه آزاد هم لحظه آخر و دو،سه روز مانده به لیگ بسته شد و کادر فنی هم نتوانست مانور زیادی داشته باشد و با نفرات قبل وارد مسابقات شد.

 

شما از هفته بعد وارد لیگ می‌شوید؟

فکر نمی‌کنم هفته بعد مسابقه بدهم. احتمالا در دور برگشت و دیدار با پاس ناجا به میدان بروم.

 

به نظر می‌رسد رقابت قهرمانی بین این سه تیم خواهد بود.

مطمئنا همینطور است. البته به نظر من رقابت اصلی برای قهرمانی بین پارس جنوبی و پاس ناجا خواهد بود نه دانشگاه‌ آزاد. چون باید به بحث برد انفرادی هم توجه داشت.

 

یعنی حضور شما در دور برگشت نمی‌تواند تاثیری در ورود دانشگاه به این رقابت داشته باشد؟

اتفاق‌ها همیشه می‌توانند تعیین کننده باشند. اما دانشگاه آزاد در دور رفت به پارس جنوبی و پاس ناجا باخته و در دور برگشت باید با اختلاف این شکست‌ها را جبران کنیم. به لحاظ امتیازی کار، کار سختی است.

 

چه شد که تصمیم گرفتید وارد MMA شوید؟

بزرگ‌ترین آرزوی هر ورزشکاری به خصوص در ورزش‌های رزمی این است که به المپیک برود و مدال بگیرد اما ووشو المپیکی نیست. مثلا در بوکس حرفه‌ای بوکسورها کمربند قهرمانی دارند و مسابقات معتبری هم دارند که پول خوبی هم دارد. در بحث آماتور هم که در المپیک هست. المپیکی بودن به لحاظ اجتماعی و جایگاه شرایط خاصی را برای ورزشکار ایجاد می‌کند. من هم به همین خاطر فکر کردم اگر بتوانم بازی کنم کارم را در بحث حرفه‌ای دنبال کنم و از آماتور بیرون بیایم. الان هم فقط تمرین می‌کنم و مسابقه‌ای پیش رویم نیست.

 

اگر حضورتان در MMA قطعی شود، ووشو را کنار می‌گذارید؟

مطمئنا آن زمان با ووشو خداحافظی می‌کنم.

 

پیش از این خداحافظی‌تان را به طلای جهان منوط می‌کردید.

یکسری اتفاقات در زندگی شخصی و ورزشی باعث شد تصمیمم را تغییر بدهم. الان هم هیچ‌چیز قطعی نیست و باید شرایط را بسنجم و بعد تصمیم بگیرم.

 

با این حال علیرضا استکی حسابی از شما تعریف می‌کرد و امیدوار بود.

استاد استکی از روز اول به من خیلی لطف داشتند و نقاط ضعف و قوتم را گوشزد می‌کردند. او واقعا دوستانه و برادرانه کمک می‌کند و جزو خوب‌های ورزش است. از وقتی هم کنار علی‌اکبری است متخصص MMA شده است. جدا از آن، من با امیر هم ارتباط خیلی دوستانه‌ای دارم و سعی می‌کنم از او چیزهای زیادی یاد بگیرم. اعتقاد خودم این است که من در MMA یک فرد مبتدی هستم و واقعا نمی‌توانم در این راه پیشینه خودم را در نظر بگیرم. به نظر من کسی که حتی یک برد در MMA دارد از من جلوتر است و پیشکسوتم به حساب می‌آید. امیر هم جزو فایترهای بسیار خوبی است که چیزهای زیادی به من یاد می‌دهد.

 

تا به حال رزمی‌کاران زیادی که از رشته‌های خود گلایه داشتند سراغ MMA رفتند اما خیلی زود برگشتند.

شما وارد هر مقوله‌ای که بشوید به طور مثال شغل خودتان که خبرنگاری است، وقتی چند سال در سطح بالا کار می‌کنید یعنی نگاه تخصصی و حرفه‌ای به آن دارید و حتما در آن می‌مانید. حالا در MMA بخواهیم مثالی بزنیم، مثلا یک جودوکار که از رشته خودش خسته شده و مشکلاتی دارد یک حرکت دست و پای کوچک یاد می‌گیرد و وارد MMA می‌شود. این رشته هم مسابقه زیاد دارد اما همه‌شان معتبر نیست. خیلی از سازمان‌های کوچک هستند که این مسابقات را با 100 دلار ورودی برگزار می‌کنند اما اعتبار ندارند. چند نفر هم که عشق عکس گرفتن در قفس را دارند می‌روند و شرکت می‌کنند. خیلی از این افراد بدون راهنمایی و مشورت وارد می‌شوند. شرکتی به نام «شرداگ» یکسری مسابقات معتبر را ساپورت می‌کند و همه رقابت‌هایی که اعتبار دارند در آن ثبت می‌شود. جدای از آن، اینکه یک فایتر با چه کسی و با کدام کمپانی مبارزه دارد هم لحاظ می‌شود و اهمیت دارد. یکی از نکات مهم دیگر در MMA داشتن مدیربرنامه خوب است که به راحتی به دست نمی‌آید. باید در چند بازی خوب باشی و نتیجه بگیری تا مدیربرنامه خوب دنبالت بیاید. خیلی از مسابقات چون در دسترس است سطح بالایی ندارد. مثلا طرف با 100 میلیون پول می‌تواند مسابقه برگزار کند. همه هم فکر می‌کنند می‌توانند موفق شوند. چون انتخابی هم ندارد که از فیلتری رد شوی. وقتی هم می‌آیند و می‌بینند نمی‌توانند از لحاظ روحی آسیب می‌بینند. من بیش از یک سال است که دارم به حضور در MMA فکر می‌کنم. یک سال و نیم است جوجیتسو تمرین می‌کنم و یک ماهی هم که تایلند بودم فقط تمرین کردم. من نگاه دوری به این ماجرا داشتم.

 

همسرتان مهروز ساعی با توجه به اینکه خودش رزمی کار بوده، مخالفتی با حضور شما در MMA ندارد؟

من از دو،سه سال پیش می‌خواستم وارد این کار شوم اما ایشان مخالفت کردند. ولی از سال گذشته که به صورت جدی با هم صحبت کردیم و برنامه‌هایم را گفتم و شرایط تمرینی را دید، دیگر نه‌تنها مخالف نیست، بلکه مشوق اصلی‌‌ام هم شده.

 

زمان ثبت نام از کاندیداهای ریاست فدراسیون هم رسیده، هرچند به نظر می‌رسد نتیجه انتخابات مشخص است.

نتیجه باید همان باشد. غیر از این باشد ووشو ضرر می‌کند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.