b_Newsهنوز تصمیم نگرفته ام کشتی را ادامه بدهم یا مربیگری کنم

افشین بیابانگرد: خاک کشتی، اعتیاد آور است!

تاریخ: 1397/10/03
زمان: 13: 05
نوع: گفتگو
افشین بیابانگرد ملی پوش سابق تیم ملی کشتی فرنگی که در کادر فنی بیمه رزای به عنوان قهرمانی جام باشگاه‌های جهان رسید، هنوز برای خداحافظی تصمیم نگرفته است.

حامد جیرودی/ بیمه رازی در حالی در مسابقات کشتی فرنگی جام باشگاه های جهان در اردبیل به مقام قهرمانی رسید که افشین بیابانگرد ملی پوش سابق تیم ملی کشتی فرنگی را در کادرفنی خود داشت. این در حالی است که این کشتی گیر اردبیلی هنوز به صورت رسمی با دنیای قهرمانی خداحافظی نکرده است. او که مدال برنز مسابقات جهانی 2014، یک طلا و دو برنز مسابقات قهرمانی آسیا و یک برنز بازی های آسیایی 2014 را در کارنامه خود دارد، در گفت و گویی که با «گل» داشت، از مسابقات جام باشگاه های جهان و تجربه تازه اش در مربیگری صحبت کرد.

 

مسابقات جام باشگاه های جهان چطور بود؟

این دوره از مسابقات از سطح کیفی خیلی بالاتری برخوردار بود و تیم هایی مثل ترکیه، صربستان ، روسیه و اوکراین و چند تیم داخلی خودمان حضور داشتند. در تیم ترکیه، هفت کشتی گیر مدال آور دنیا حضور داشتند و در روسیه و صربستان هم چند مدال آور بودند و همین موضوع باعث بالاتر رفتن سطح کیفی مسابقات بالاتر برود. تیم بیمه رازی هم با حداکثر توانش در این مسابقات شرکت کرده بود و توانست کل دیدارهایش را با نتیجه عالی به پیروزی برسد و مقام قهرمانی را از آن خود کند.

 

البته قهرمانی بیمه رازی قابل پیش بینی بود.

راستش من خودم وقتی تیم روسیه یا ترکیه را دیدم، خیلی دلهره پیدا کردم چون کشتی گیران خوبی داشتند و اگر همین مسابقه با تیم ترکیه را بخواهیم دوباره برگزار کنیم، شاید ورق برگردد ولی بچه های ما آن روز بهترین کشتی های خود را گرفتند.

 

با توجه به این که مسابقات در شهر خودت اردبیل داشت برگزار می شد، چه حسی داشتی؟

ما طی چند ماه مذاکره ای که با بیمه رازی داشتیم، مجاب شان کردیم که امسال به عنوان نماینده اردبیل در مسابقات شرکت کنند. از آن طرف، چون مسابقات در اردبیل برگزار می شد،همه انتظار داشتند تیمی از اردبیل قهرمان شود و این استرس من را بیشتر کرده بود ولی خدا را شکر این امر محقق شد و قهرمان شدیم.

 

 تماشاگران هم استقبال خیلی خوبی داشتند.

من اصلا باورم نمی شد که این مقدار تماشاگر بیاید و در این چند سال اخیر بی نظیر بود. خود خارجی ها داشتند فیلم می گرفتند و اصلا باورشان نمی شد که این همه تماشاگر آمده است. در ورزشگاه شش هزار نفری، هشت هزار نفر حضور داشتند و سه هزار نفر هم بیرون مانده بودند. آن هم در این آب و هوای سرد و برفی اردبیل و به این نتیجه رسیدیم که اگر مسابقات را در یک ورزشگاه 20 هزار نفری هم برگزار می کردیم، پر می شد. اردبیل شهر مستعدی در ورزش است و حالا می توان گفت با این مسابقات، با کشتی آشتی کرد.

 

البته اردبیل فرنگی کاران خوبی مثل خودت و علی اشکانی داشته است.

بله. آقای اشکانی که تا سال 2007 بودند و بعدش هم نزدیک به 10 سال من بودم ولی کشتی گیر دیگری از اردبیل من را در تیم ملی همراهی نمی کرد ولی با این حال، استعدادهای خوبی در ورزش هستند.

 

در این مسابقات عضو کادرفنی بیمه رازی بودی. کشتی را کنار گذاشته ای؟

من تمریناتم نسبت به سال گذشته کمتر بود و به عوامل بیمه رازی هم که از من دعوت کرده بودند، گفتم که این دوره نمی توانم کشتی بگیرم و بعد گفتند که به عنوان مشاور یا کادرفنی کنارشان باشم. آنها همه دوستانم بودند و من هم گفتم که تجربه جدیدی است و با توجه به این که مسابقات هم در اردبیل برگزار می شد، به این نتیجه رسیدیم که شاید بتوانیم به کشتی اردبیل کمک کنیم.

 

حالا تصمیم گرفته ای کشتی بگیری یا مربیگری را ادامه بدهی؟

هنوز تصمیم قطعی نگرفته ام. من تمریناتم را نه به صورت حرفه ای ولی دنبال می کنم و حالا باید ببینم که در آینده شرایط به چه صورت پیش می رود.

 

 درباره حضور محمد بنا که در سالن بود و با هیجان همه کشتی گیران را کوچ می کرد، چه نظری داری؟

از قدیم گفته اند که خاک کشتی، اعتیاد آور است! آقای بنا هم با این که چند سال دور بود ولی شاید خیلی لحظه شماری می کرد که دوباره به کشتی برگردد. ایشان به هر کشتی گیری که با آن کار کرده و برایش زحمت کشیده، احساس غیرت و تعصب می کند. محمد آقا نزدیک به 10 سال مربی خود من در تیم ملی بوده و از حضور ایشان بسیار خوشحال شدم.

 

از خودت هم در حاشیه مسابقات تقدیر شد.

من خودم در جریان نبودم و پیش بچه ها نشسته بودم که اسمم را خواندند. این مراسمی بود که برای کشتی گیران و پیشکسوتان کشتی اردبیل گرفته بودند و از حدود 15 نفر با اهدای لوح تقدیر توسط اداره ورزش و جوانان اردبیل تجلیل شد.

 

همکاری ات را با بیمه رازی ادامه می دهی؟

الان که مسابقات تمام شده ولی من دوست دارم اگر جایی هستم بتوانم کمک کنم و کم فروشی نکنم و به کشتی خدمت کنم. حالا هم مشخص نیست. شاید سال بعد جای دیگر باشم یا همین تیم.

 

اصلا مربیگری را دوست داشتی؟

بحث مربیگری در لیگ با مربیگری در باشگاته فرق می کند. در باشگاه مربیان آموزش می دهند ولی در لیگ مدیریت می کنند و این مربیگری هم مثل خمس و زکات کار ماست که از مربیان قبلی مان یاد گرفته ایم و باید به نسل آینده منتقل کنیم. این تجربه جدیدی بود. مربیگری شاید سختی کشتی گرفتن را نداشته باشد ولی باید از وقت خودت و خانواده ات بگذری تا به یک نسلی که می خواهند کشتی بگیرند، تجربه ات را منتقل کنی.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.