b_Newsریاست بوکس برای ثوری سنگین بود/ سرمربی باید بتواند حرفش را به کرسی بنشاند

سجاد محرابی: فدراسیون دنبال کسانی می‌گردد که دردسر درست نکنند

تاریخ: 1397/10/03
زمان: 13: 10
نوع: گفتگو
وتو کردن تصمیم کادر فنی بوکس از سوی حسین ثوری رییس فدراسیون و خط زدن نام سجاد محرابی و جاسم دلاوری، با انتقاد بوکسور ایران همراه شد.

نگار رشیدی/ لیست اردونشینان تیم ملی بوکس پس از گذشت چند روز از قهرمانی کشور در حالی اعلام شد که نام برخی از چهره‌های باتجربه هم در آن دیده می‌شد. این اتفاق در شرایطی رخ داد که چندی پیش با تصمیم جوانگرایی فدراسیون، نفرات باتجربه در سایه قرار گرفته بودند و باز شدن درهای اردو روی آنها نشان می‌داد که بوکس کشور به حضورشان نیاز دارد.

با این حال درست 24 ساعت بعد، حسین ثوری رییس فدراسیون با دخالت مستقیم در تصمیم کادر فنی نام جاسم دلاوری و سجاد محرابی را به بهانه حضور نداشتن در مسابقات قهرمانی کشور خط زد! اتفاقی که بسیار جای تعجب دارد و این پرسش که چرا رییس فدراسیون در امور فنی دخالت می‌کند هنوز از سوی فدراسیون‌هانشین‌ها بی‌پاسخ مانده است. از طرفی اگر فدراسیون به کمیته فنی خود اعتماد ندارد، چرا چنین کمیته‌ای را حتی در اسم فعال نگه داشته است؟ آیا اگر با این دخالت‌ها تیم نتیجه نگیرد، فدراسیون پاسخگوی دخالتش خواهد بود؟ آیا قدرت کادر فنی در همین حد است که رییس فدراسیون برای اردونشینان تعیین تکلیف کند؟ پس در این میان نقش کمیته فنی چیست؟

سجاد محرابی که خودش شرط‌هایی برای بازگشت به بوکس داشت، حالا از لیست کنار هم گذاشته شد تا فدراسیون مجبور نباشد سختی انجام شرط‌های او را به خود بدهد. محرابی در گفتگو با «گل» درخصوص این اتفاقات صحبت کرد.

 

شما در حالی به اردوی تیم ملی دعوت شدید که برای بازگشت شروطی داشتید اما به جای آن به اردو نیامده، کنار گذاشته شدید.

دوستان دنبال کسانی می‌گردند که برای‌شان دردسر درست نکنند و هر کسی هر کاری خواست انجام بدهد. اگر امثال من و جاسم دلاوری و فروتن گل‌آرا باشیم می‌گوییم چرا وضعیت خوابگاه اینطوری است و چرا شرایط اردو آنطور. به همین خاطر این تصمیم‌ها را می‌گیرند.

 

اصلا چرا رییس فدراسیون باید در امور فنی دخالت کند؟

چه بگویم؟! اتفاقا پیش از آن در صحبتی که با آقای احدی داشتم، گفتم با شرایطی که هست به اردو نمی‌روم. نمی‌شود که با آبروی من بازی کنند. در هر صورت این کار، درست نیست. امور فنی دست مربی و کادر فنی است و دخالت رییس فدراسیون از نظر قانونی هم درست نیست. مگر شما بوکسور بودید؟ مربیگری کردید؟ عنوان قهرمانی دارید؟ مگر در بوکس سررشته دارید؟ شما مدیر کل ورزش استان سیستان و بلوچستان بودید و رییس شدید. اینکه فیلم و استوری در فضای مجازی منتشر کنید که میت به دست گرفتید، رزومه نمی‌شود. متاسفانه هیچ‌چیز در بوکس سر جایش نیست. اگر من که بوکسور هستم بروم معلم زبان شوم معلوم است نمی‌توانم به نتیجه مطلوب برسم.

 

مگر کمیته فنی قدرت تصمیم‌گیری ندارد؟

من هم همین را می‌گویم. حرف من این است، کسی که ما را دعوت کرده، می‌دانسته که به درد  تیم ملی می‌خوریم و می‌توانیم مدال بگیریم و با بودن ما بوکس یک تکانی می‌خورد. اما حرف زدن به جایی نمی‌رسد. برای اینکه به نتیجه‌ای برسیم یا باید بوکسورها با هم متحد شوند یا فردی از بیرون حمایت کند. متاسفانه ما همه حرف می‌زنیم و حرف هم خیلی تاثیر نمی‌گذارد. مثلا من 20 بار تهدید کنم که می‌زنمت، وقتی نزنم طرف هم می‌رود کار خودش را می‌کند. باید یک پله بالاتر از حرف برویم. شاید هم لازم است وزارت ورزش یا کمیته ملی المپیک ورود کنند.

 

کمیته ملی المپیک که اخیرا خیلی زود به مسایل فدراسیون‌هایی که مشکل دارند ورود می‌کند.

چند سال است که برای بوکس کاری نکردند. الان ورزشکار بوکس که دارد کار می‌کند چطور می‌خواهد آینده‌اش را تامین کند؟ بوکسور شغلش بوکس است و وقتی درآمدی ندارد مثل کارگری می‌ماند که کار گرده و حقوقی نمی‌گیرد. ورزشکاری که در تیم ملی است یعنی حرفه‌ای کار می‌کند و کارش ورزش کردن است. آقای ثوری وقتی آمد این همه وعده داد که اسپانسر می‌آورم و حقوق می‌دهم، پس چه شد؟ ناطق‌نوری از شما خیلی بهتر بود.

 

چند وقتی بود به خاطر جوانگرایی باتجربه‌ها از تیم ملی دور بودند اما حالا دوباره به اردو دعوت می‌شوند.

به خاطر این است که منی که 18 سال است دارم بوکس می‌کنم، الان تازه دارم این ورزش را درک می‌کنم و به اوج رسیده‌ام. اگر دقت کرده باشید بوکسورهای‌ حرفه‌ای که قهرمان جهان می‌شوند همه بالای 30 سال هستند. در این سن و با این تجربه تازه وقت مدال گرفتن است. مثلا 15 سال برای من از بیت‌المال خرج شده و الان که زمان برداشت رسیده، کنار می‌گذارند. درست مثل گندمی که برای رشدش هزینه می‌شود اما وقتی می‌رسد برداشت نمی‌شود.

 

با اکبر احدی که صحبت کردید چه گفت؟

گفتند که اسامی را دادم و تصمیم فدراسیون بود. سرمربی باید بتواند حرفش را به کرسی بنشاند. من گفته بودم تا وضعیت درست نشود، برنمی‌گردم نه‌تنها برای من بلکه برای همه باید شرایط خوب باشد. با این حال سرمربی باید بتواند بازیکنی که می‌خواهد را نگه دارد.

 

برخی‌ها اعتقاد دارند مشاورانی که در دوره ناطق‌نوری به او مشورت غلط می‌دادند الان هم این کار را با ثوری می‌کنند.

به نظر من او باید از افرادی استفاده کند که به روز باشند نه برای 50 سال پیش. البته من برای همه احترام قائل هستم ولی بوکس خیلی به روز شده. الان نفرات جوان هم حضور دارند اما معلوم نیست در چه سطحی.

 

زمانی که ثوری رای آورد، بسیاری امیدوار بودند جوانی او به کار بوکس بیاید.

راستش من از اولش هم امیدوار نبودم. بوکس به یک فرد بسیار قوی نیاز داشت. کسی در حد وزیر که سابقه کار در این سطح بالا را داشته باشد. این پست برای ثوری سنگین بود و توانش را ندارد که بتواند این ورزش را مدیریت کند. بوکس کسی را می‌خواست که سوخت ندهد اما ثوری باید زیاد سوخت بدهد.

 

فکر می‌کنید چه چیزی منتظر بوکس است؟

هیچ‌چیزی منتظرمان نیست و از این بهتر نمی‌شود. فقط باید دعا کنیم که از این بدتر نشود. وقتی برای تیمت هیچ کاری نمی‌کنی چه انتظاری برای پیشرفت داری؟

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.