b_Newsبعید می‌دانم جامعه وزنه‌برداری بار دیگر به علی مرادی اعتماد کند/ به نظرم خداحافظی بهداد قطعی است

نصیرشلال: برای طلای المپیک خوشحال شدم اما جشن نمی‌گیرم

b_News زحمت پیگیری مدال و پاداشم با کمیته است/ شرایط مناسب باشد به وزنه‌برداری نزدیک‌تر می‌شوم
تاریخ: 1397/10/04
زمان: 13: 55
نوع: گفتگو
با طلایی شدن نواب نصیرشلال، شاید بتوان المپیک لندن را خوش‌یمن‌ترین میدان برای وزنه‌برداری بدانیم.

نگار رشیدی/ شاید بتوان المپیک لندن را خوش‌یمن‌ترین میدان حداقل برای وزنه‌برداری بدانیم. بعد از طلایی شدن سعید محمدپور و تبدیل برنز کیانوش رستمی به نقره در المپیک لندن که با مثبت شدن تست دوپینگ نفرات قبلی‌شان به آنها رسید، حالا نواب نصیرشلال هم در آستانه تعویض مدال نقره‌اش با نشان زرین مسابقات است.

با طلایی شدن نواب، نه‌تنها ایران با صعود به رده سیزدهم بهترین جایگاه خود در تاریخ المپیک را به دست می‌آورد، بلکه وزنه‌برداری هم به بهترین نتیجه‌اش با سه طلا و دو نقره در این مسابقات می‌رسد. نتیجه‌ای که بعید به نظر می‌رسد دیگر تکرار شود. نصیرشلال که مدت طولانی است کم‌تر در وزنه‌برداری دیده می‌شود، در گفتگو با «گل» راجع به این اتفاقات صحبت کرد.

 

کم‌پیدا شده‌اید و تنها تصویر از شما در وزنه‌برداری به انتشار ویدیوهای تمرینات‌تان محدود شده است.

راستش تصمیم گرفتم کمی از وزنه‌برداری دور باشم. البته با جامعه وزنه‌برداری در ارتباط هستم اما خیلی کم. اخبار را هم چندان پیگیری نمی‌کنم اما با همین ارتباطات در جریان برخی مسایل قرار می‌گیرم. خودم هم تمریناتی دارم و مثل همیشه برای جامعه وزنه‌برداری آرزوی موفقیت می‌کنم.

 

به عنوان کسی که مربی تیم ملی بوده انتظار می‌رفت بیشتر در وزنه‌برداری دیده شود.

خب من حدود 11 سال عضو تیم ملی بودم و دوره‌ای هم مربیگری انجام دادم. مدتی در یک شرایط خوب کار کردم و بعدش اتفاقاتی افتاد که ترجیح دادم دور بمانم. خیلی نمی خواهم وارد جزییات شوم اما همچنان آماده خدمتگزاری در هر جایگاهی هستم. ما یک خانواده هستیم و فارق از منافع شخصی هرگاه شرایط مناسب‌ باشد به وزنه‌برداری نزدیک‌‌تر می‌شوم.

 

الان که با طلایی شدن‌تان در المپیک یک قدم نزدیک شدید.

من همیشه هستم.درست است گاهی فاصله می‌گیرم اما عضو کوچکی از این خانواده هستم. منتهی گاهی فعال‌تر و گاهی کم‌رنگ‌تر. نمی‌شود خودمان را از خانواده دور کنیم. ان‌شاءا... به وقتش برمی‌گردم.

 

درباره تبدیل مدال نقره‌تان به طلای المپیک لندن صحبت می‌کنید؟

درست است این اتفاق با تاخیر بوده و هر چیزی در زمان خودش خاص‌تر و باارزش‌تر است اما در هر حال اتفاقی است که افتاده و باعث خوشحالی من و وزنه‌برداری شد. صبح که از خواب بیدار شدم با حجم زیادی از تبریک مواجه شدم که در فضای مجازی منتشر شد. شاید به اندازه من دوستان هم از این اتفاق خوشحال شدند و یک خبر خوب در این ورزش برای همه بود.

 

اما خیلی هیجان زده و خوشحال به نظر نمی رسید ؟

بله فکر می‌کنم در این مرحله از زندگی به شرایطی رسیدم که نه خیلی خوشحال می‌شوم و نه خیلی ناراحت. دیگر مسایل مثل گذشته آنچنان برای تاثیرگذار نیست. به عبارتی باید بگویم خوشحال شدم اما برای این خبر جشن نمی‌گیرم.

 

می‌دانید که با این مدال، یک نتیجه تاریخی را هم برای جایگاه ایران در المپیک و هم وزنه‌برداری رقم زدید که البته بعید است در وزنه‌برداری این نتایج تکرار شود.

درست است، فکر می‌کنم تاریخی‌ترین و ماندگارترین نتیجه بشود. خیلی احتمالش کم است که سه طلا و دو نقره تکرار شود. رده ایران هم که دو پله بالا می‌آید و اگر اشتباه نکنم کارشناسان نیز گفته‌اند در نتیجه کلی رنکینگ مدالی هم اثرگذار است که اتفاق بسیار خوبی برای ورزش کشور است.

 

چرا در وزنه‌برداری با وجود گذشت سال‌ها تا این حد پیگیر تست‌های دوپینگ هستند؟

شاید یکی از دلالیش انفرادی بودن این رشته باشد. من خیلی در جریان سیاست‌های فدراسیون جهانی نیستم اما چند وقت پیش تست دوپینگ سال 2008 را هم اعلام کرده بودند و با اینکه مدت طولانی از آن دوره می‌گذشت نتایج را مورد بازبینی قرار داده بودند که ایلیا ایلین هم محروم شد.

 

الان هم الکسی توروختی حسابی ناراحت است.

بله این خبر بدی برای توروختی است. او وزنه‌بردار بسیار خوبی است و می‌دانم که الان فعالیت‌هایی مثل برگزاری سمینار دارد و از راه ورزش امرار معاش می‌کند. خوشحالی ما با ناراحتی عده‌ای دیگر همزمان شده. تنها کاری که از دستم برمی‌آید این است که برای توروختی آرزوی موفقیت کنم. شاید قسمت و حکمتی باعث این اتفاقات بوده است.

 

سعید محمدپور برای گرفتن مدال و پاداشش زمان زیاد و پروسه سختی را گذراند. شما نگران طی کردن این پروسه نیستید؟

دیگر زحمت این پروسه گردن کمیته ملی المپیک و در راس آن آقای صالحی‌امیری است. البته با توجه به شناختی که از ایشان دارم و در دوره سرپرستی‌شان بر وزارت ورزش با او برخور داشتم، فکر می‌کنم خودشان بدون نیاز به پیگیری من دنبال احقاق این حق هستند. همان طور که کارهای سعید محمدپور به بهترین شکل انجام شد، برای من هم این اتفاق می‌افتد.

 

انگار وزنه‌برداری قهرمان تقلبی زیاد دارد.

در یک سری رشته‌ ها مثل رشته‌های قدرتی متاسفانه حق و ناحق زیاد اتفاق می‌افتد. دوپینگ هم چیزی است که نمی‌توان گفت روتین شده اما کاری است که انجام می‌شود و البته اشتباه است که متاسفانه جا افتاده. ما هیچ‌وقت نمی‌توانیم بگوییم ورزش پاک و سالم است. در این میان کشورهایی که علم بالایی دارند سال‌های سال موفق‌تر هستند. ورزش باید پاک و سالم و ساده باشد و این پهلوانی بودنش است که قشنگش می‌کند. ورزشکاران باید کم‌تر به سمت مواد نیروزا و راه میان‌بر بروند تا تاثیرات منفی کم‌تری ببینند اما هر کاری کنی دوپینگ هست و نمی‌شود انکارش کرد.

 

گفتید با برخی از بچه‌ها در ارتباطید.حتما از کیانوش هم باخبر هستید.

بله کم و بیش از او خبر دادم.

 

او دوباره راهی را در پیش گرفته که برای المپیک انتخاب کرد. شما این روند را برای او چطور می‌بینید؟

قبل از المپیک کیانوش با شرایطی که داشت جدا از وزنه‌برداران دیگر کار کرد و در وقفه‌ای هم خوب بود. او به برنامه‌های شخصی خودش اعتقاد دارد اما متاسفانه بعد از المپیک شرایطی پیش آمد که نتوانست در چند میدانی که حضور داشت، موفق عمل کند. کیانوش وزنه‌بردار باهوش، خوب و بزرگی است اما گویا بعد از جلساتی او به قالب تیم برگشته. ناگفته نماند تغییر وزن کیانوش هم باعث شد از فضای آمادگی‌اش خارج شود. اما امیدوارم با گذر زمان او بتواند در این وزن جا بیفتد و خودش را تثبیت کند و رکوردهای خوبی را به جا بگذارد.

 

اما او وزنی را انتخاب کرده که سهراب مرادی حرف اول را در آن می‌زند.

بله ما در 96 کیلوگرم سهراب مرادی را داریم اما حضور این دو نفر در یک وزن از نظر من اتفاق خوبی است. چون باعث می‌شود هر دو همیشه خود را در بهترین سطح نگه دارند و تلاش‌شان را بیشتر کنند. تجربه می‌گوید سهراب و کیانوش در پایان سال‌های وزنه‌برداری خود هستند و امیدوارم در آخرهای کارشان به بهترین نتایج دست پیدا کنند.

 

بهداد هم که با وجود خداحافظی هنوز پای برگه بازنشستگی‌اش را امضا نکرده. شما فکر می‌کنید او بار دیگر به وزنه‌برداری بازگردد؟

من فکر می‌کنم خداحافظی بهداد صددرصد باشد. او وزنه‌برداری است که همیشه عاقلانه و با فکر تصمیم گرفته و هر کاری می‌کند پشتش اندیشه و تحقیق است. در این سال‌ها هیچ‌وقت شاهد تصمیم لحظه‌ای از بهداد نبودیم به همین خاطر به نظرم خداحافظی‌اش قطعی است.

 

اردیبهشت هم که موعد انتخابات فدراسیون است و شنیده می‌شود علی مرادی از الان برای ماندن در ریاست تلاش می‌کند.

با توجه به اینکه به پایان دوره چهار ساله نزدیک می‌شویم، شایعاتی درباره بازنشسته بودن علی مرادی شنیده بودم. در هر حال به صورت قانونی چند ماهی از دوره ریاستش باقی مانده و طبیعی است که روسای فدراسیون‌ها تا حدی کمی زودتر برای رای آوردن اقدام کنند. امیدوارم هرکسی به ریاست می‌رسد از کارهای مهم که اعزام‌ها، اردوها و برنامه‌ریزی را شامل می‌شود غافل نماند و طوری کار کند که چه باشد چه نباشد وزنه‌برداری از مسیر جا نماند و لطمه نبیند. من شنیده‌ام در برخی گروه‌ها افراد هم‌پیمان شده‌اند و شروع به کار کرده‌اند. درنهایت امیدوارم اتفاقات خوبی بیفتد و شاهد یک آشتی و وحدت باشیم. چرا باید پیشکسوتان، بزرگان و قهرمانان از وزنه‌برداری دور باشند. وزنه‌برداری نیاز دارد به مسایل بزرگ‌تر نگاه شود. اینکه یک گروه یا شخص خاص کار را با سیاست‌های شخصی پیش ببرد جز آسیب به وزنه‌برداری چیز دیگری ندارد.

 

در این مدت هم انتقاد به مرادی تصمیمات شخصی بود. فکر می‌کنید او با وجود این انتقادات در انتخابات موفق باشد؟

مرادی سومین تجربه چهارساله‌اش را دارد. در تجربه اول که ما کم‌سن و سال بودیم اما با صحبت بزرگان تجربه خوبی نبوده. چهار سال پیش هم که دوباره انتخاب شد، وزنه‌برداری به اجماع رسید که سیاست‌هایش تغییر کرده ولی از همان سال اول پراکندگی‌ها شروع شد و تمام کسانی که برای رای آوردنش همکاری کردند جدا و به مخالفان او تبدیل شدند. فکر می‌کنم این بار دیگر جامعه وزنه‌برداری به او اعتماد نکند و حتی اگر قانون بازنشستگی هم شاملش نشود، در انتخابات موفق نیست. این‌ها نظر شخصی من نیست و با ارتباطاتی که داریم به نظر می‌رسد این دوره پایان کار ایشان است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.