b_Newsطلای سعید در 2019 برای جایگاه کشتی فرنگی ما و خود عبدولی بسیار ضروری است

حسن رنگرز: کوچینگ محمد بنا قطع به یقین در قهرمانی ما تاثیرگذار بود

تاریخ: 1397/10/05
زمان: 11: 28
نوع: گفتگو
تیم کشتی بیمه رازی در حالی قهرمان جام باشگاه‌های جهان شد که از کوچ محمد بنا هم استفاده کرد. موضوعی که باعث خوشحالی حسن رنگرز شد.

حامد جیرودی/ تیم کشتی فرنگی بیمه رازی با هدایت حسن رنگرز در مسابقات جام باشگاه‌های جهان هم توانست قهرمانی خود را تکرار کند. این موضوع باعث شد تا به سراغ رنگرز برویم و با او در خصوص این رقابت‌ها و شرایط تیمش صحبت کنیم. قهرمان سابق کشتی فرنگی جهان در گفتگویی که با «گل» داشت، از حمایت‌ها و حضور محمد بنا تشکر کرد.

 

درباره جام باشگاه‌های جهان صحبت می‌کنید؟

فکر می‌کنم این دوره که پنجمین دوره مسابقات بود، از لحاظ کیفی و کمی قابل مقایسه با دوره‌های قبل نبود. نماینده ترکیه با هفت مدال‌آور جهانی و پنج ملی‌پوش مسابقات جهانی بوداپست در این دوره شرکت داشت و روسیه هم تیمی متشکل از قهرمان‌های جهان، قهرمان‌های زیر 23 سال و نفرات دوم تیم ملی‌اش را در اختیار داشت. سطح کیفی مسابقات بسیار بالا بود و خوشحالم که دو تیم ایران توانستند روی سکو بروند و باید از خانواده بیمه رازی به سبب تلاش‌شان در کسب عنوان قهرمانی تشکر کنم.

 

البته محمد بنا گفته بود باید جام باشگاه‌های جهان را در اندازه خودش ببینیم و زیاد آن را بزرگ جلوه ندهیم.

تحلیل آقای بنا کاملا درست است. به هر حال جام باشگاه‌های جهان یک تورنمنت است و بچه‌های ما توانستند با شایستگی از سد یکسری از رقبای نامدار خودشان بگذرند ولی باید این را هم در نظر داشته باشند که برای رسیدن به قهرمانی‌های بعدی، مسیر طولانی و ناهموار است و اینکه فکر کنند بردن چند قهرمان در این تورنمنت می‌تواند برای آنها حاشیه امنیت ایجاد کند، درست نیست.

 

بنا حضور چشمگیری در سالن مسابقات داشت و حتی شاگردان شما را هم کوچ می‌کرد. از این موضوع ناراحت نمی‌شدید؟

اتفاقا من به سهم خودم و کادر فنی، از حضور صمیمی و هدایت‌های به موقع، درست و ارزشمند آقای بنا سپاسگزارم. کمک‌هایی که ایشان در حوزه کوچینگ می‌کرد، قطع به یقین تاثیرگذار بود و روحیه کشتی‌گیران ما را بالا برد. ما از حضور ایشان به گرمی استقبال کردیم و از آقای بنا تشکر می‌کنم.

 

البته شما هم قهرمان‌های زیادی مثل طالب نعمت‌پور، فرشاد علیزاده و افشین بیابانگرد را کنار خودتان در کادر فنی داشتید.

به نکته خوبی اشاره کردید. باور من این است که اگر می‌خواهید به یک موفقیت بزرگ دست پیدا کنید و از آن مهم‌تر، آن موفقیت را تثبیت و تکرار کنید، باید در کادرتان که در واقع مغز متفکر تیم هستند، از شخصیت‌های بزرگ بهره‌مند شوید. یکی از دلایل موفقیت ما هم استفاده از قهرمان‌های جهان مثل طالب نعمت‌پور، فرشاد علیزاده، افشین بیابانگرد، محسن سوریان و محسن نعمت‌پور بود. ما سعی کرده‌ایم به غیر از کادر ثابتی که داریم از حضور یک قهرمان ملی و مربی سازنده هم استفاده کنیم. برای اینکه هم از حضور این عزیزان استفاده کنیم و هم محملی برای شرایط اقتصادی آنها باشد.

 

کشتی‌گیران خوبی هم مانند سعید عبدولی و مهدی علیاری داشتید.

ما در مسابقات جام باشگاه‌های جهان محدودیتی نداریم و برای همین باز هم باید از حمایت‌های بیمه رازی تشکر کنم. ما توانستیم از چهره‌های شاخص استفاده کنیم و اگر نمی‌توانستیم از حضور این کشتی‌گیران خوب بهره‌مند شویم، آن‌وقت حسرت زیادی بر دل ما می‌ماند و آن تکرار نشدن قهرمانی و نماندن جام قهرمانی در کشور بود. برای همین هدف‌مان این است که متناسب با افتخارات و شرایط کشتی‌گیران با آنها برخورد شود.

 

مثل اینکه پول خوبی هم می‌دهید. چون همه کشتی‌گیران‌تان راضی هستند!

همانطور که گفتم ما متناسب با شأن و شخصیت کشتی و کشتی‌گیران کار می‌کنیم و مورد بعد اینکه اگر تعهدی بر عهده بیمه رازی است، در چارچوب زمانی مشخص اجرایی و پرداخت شود. تیم‌هایی بودند که در کشتی آمدند ولی نتوانستند به تعهدات خودشان عمل کنند ولی این موضوع در پنج سال حضور بیمه رازی به هیچ عنوان اتفاق نیفتاده است. نگاه این مجموعه بیشتر حمایتی است و صرفا به مدال و کسب جام فکر نمی‌کنند. البته این هم مهم است ولی تنها هدف نیست.

 

سعید عبدولی ابراز خوشحالی کرده که به قشر ضعیف کشتی با حضور این تیم رسیدگی می‌شود.

انصافا همینطور است. باری که الان بیمه رازی از روی دوش کشتی بر می‌دارد، قابل اعتناست. فدراسیون‌هایی مثل کشتی، بودجه خاصی برای حمایت از کشتی‌گیران ندارند و در همه جای دنیا هم اسپانسرها و حامیان مالی فعالیت می‌کنند. خدا را شاکریم که بیمه رازی توانسته این رضایتمندی را ایجاد کند.

 

گویا سعید باید به 77 کیلوگرم برگردد، درست است؟

من فکر می‌کنم سعید در گام اول باید تمام توجهش را به مسابقات جهانی 2019 در وزن 82 کیلوگرم معطوف و سعی کند یک مدال طلای خوشرنگ که آن را امسال با وجود شایستگی از دست داد، به دست بیاورد. مدال طلای سعید برای جایگاه کشتی فرنگی ما و جایگاه خود عبدولی بسیار ضروری است و به نظرم کادر فنی تیم ملی هم همین برنامه را دارد. ولی برای المپیک 2020 نمی‌توان سعید را با آن همه ظرفیت فنی کنار گذاشت و با توجه به اینکه 82 کیلوگرم المپیکی نیست، او برای المپیک الزاما به 77 کیلوگرم خواهد رفت. در 77 کیلوگرم هم رقابت شدیدی بین سعید عبدولی، پیام بویری، محمدعلی گرایی، پژمان پشتام، رسول گرمسیری و کیوان رضایی وجود خواهد داشت و می‌تواند بار فنی این وزن را ارتقا دهد.