b_Newsبعد از وزنه‌برداری شاید مربیان کشتی هم به من کمک کنند!/ غیاثی می‌گوید آخرهای ورزشت است، انقدر کلنجار نرو!

حدادی: کسی که بین 12 تای المپیک نبوده، درباره من حرف نزند!

b_News اروپایی‌ها از مربی‌ام عکس می‌خواستند اما اینجا کار زشتی با او کردند/ من که نمی‌توانم پول قاچاق کنم!
تاریخ: 1397/10/05
زمان: 11: 31
نوع: گفتگو
احسان حدادی نایب‌قهرمان پرتاب دیسک المپیک لندن آنقدر بدون مربی ماند که سر از تمرین کشتی درآورد تا شاید غلامرضا محمدی کاری برایش انجام بدهد.

هدیه خطیبی/ احسان حدادی انگار بچه سر راهی ورزش ایران است. کسی که نخستین مدال تاریخ دوومیدانی ایران را در المپیک گرفت، سه ماه است در مسیر المپیک 2020 توکیو بدون مربی مانده و از دفتر وزیر به دفتر رییس کمیته ملی المپیک در حال رفت و آمد است تا حداقل متولیان تراز اول ورزش کشور مشکلش را حل کنند چراکه مثل همیشه از فدراسیون دوومیدانی ناامید است. فدراسیونی که می‌خواهد سر و ته آماده‌سازی مدال‌آور المپیکش را با ماهی 50 میلیون تومان ببندد و مدیر تیم‌های ملی‌اش می‌گوید حدادی آخرهای ورزشش را سپری می‌کند و نمی‌تواند مدال طلای المپیک بگیرد، قطعا محل تکیه مطمئنی نیست.

اما بخوانید صحبت‌های دارنده مدال نقره المپیک 2012 لندن را که همراه حسین توکلی و مهرزاد بهنام از اعضای قدیمی باشگاه استقلال در راه خانه کشتی(!) بود.

 

چرا در راه خانه کشتی هستید؟ غلام محمدی شما را دعوت کرده؟

راستش به خانه کشتی می‌روم تا شاید بعد از حسین آقا توکلی که از وزنه‌برداری به من کمک کرد، کنار ایشان مربی هم از کشتی پیدا شود که کمکم کند. از دست یک‌سری از اتفاقات باید به خدا پناه برد. شاید در خانه کشتی با لطف آقای محمدی مشورتی کمکی بگیرم و راهی برای تمریناتم پیدا کنم.

 

مگر نگفتی که با مربی ایرانی هم حاضر هستی کار کنی، پس چرا فدراسیون توجهی نمی‌کند و همچنان بلاتکلیف مانده‌ای؟

بله من گفتم و الان هم تکرار می‌کنم. اتفاقا مربیان ایرانی زیادی داریم  اما تا امروز ندیدیم که شاگرد 64 یا 65 متری در پرتاب دیسک تحویل بدهند. رکورد من 69 متر است و من به کسی نیاز دارم که رکوردم را حفظ کند و من را به 70 متر برساند.

 

چند وقت است که بدون مربی هستی؟ وضعیت رکوردهایت چطور است؟

سه ماه است که مربی ندارم و در حقیقت هیچ تکلیفی ندارم! البته تمرین را رها نکردم و شخصا پیگیر تمریناتم هستم.ببینید به هر حال روسای فدراسیون‌ها یک روز می‌آیند و یک روز می‌روند و خود ورزشکار باید حواسش به خودش باشد. این در حالی است که باید بگویم با وجود پیگیری تمریناتم قطعا رکوردم افت کرده و در شرایط حساسی هستم.باید جلوی ضرر بیشتر گرفته شود.

 

فدراسیون اعلام کرده ماهی 50 میلیون تومان حاضر است برای شما هزینه کند.

من واقعا این مبلغ را قبول نمی‌کنم.اصلا بگویند ماهی پنج میلیون تومان اما خودشان مسوول دخل و خرج باشند. وظیفه من ورزشکار نیست که مدیریت مالی را هم برعهده داشته باشم.فدراسیون امکانات اولیه را فراهم کند من حاضر و آماده تمرین هستم.دیگر راستش نمی‌توانم استرس هزینه کردن را تحمل کنم، فقط باید روی وظیفه خودم تمرکز داشته باشم.

 

دکتر صالحی‌امیری گفته بودند فدراسیون درنهایت به 100 میلیون تومان هم برای پرداخت راضی شده اما درخواست حدادی 200 میلیون تومان است و در این بین شاید با میانجیگری رییس کمیته المپیک موضوع حل شود.

بحث من واقعا مقدار پول نیست، بلکه این است که اگر فدراسیون توانمند است حتی بیاید با ماهی 10 میلیون تومان کار را جمع کند.پارسال من نامه نوشتم و مربی خواستم گفتند خودت پیدا کن و این کار را انجام دادم اما دیگر از من بر نمی‌آید.من چطور مبلغ بالای پول را جابه‌جا کنم، در خارج از کشور قاچاق محسوب می‌شود.باید یک نفر کارهای حسابداری را انجام دهد و پیگیر مذاکرات باشد.

 

پس نتیجه دیدار اخیرت با دکتر صالحی‌امیری چه بود؟

حداقل با ایشان می‌توانیم حرف بزنیم و مشکلات را در میان بگذاریم نه مثل رییس فدراسیون که حرف نمی‌زند و 30 نفر را واسطه می‌فرستد تا صحبت کند.من بهترین مربی دنیا را پیدا کردم که اروپایی‌ها صف می‌کشیدند تا فقط با این مربی عکس بگیرند و برنامه چیده بودم که از حضورش ماهانه 20 تا 25 هزار دلار درآمد نصیب فدراسیون شود اما او را پراندند.چه کسی پاسخگوی این ضعف و ضرر است؟ متاسفانه فدراسیون ما همه چیز را سر سری رد می‌کند و نکته جالب این است که رییس فدراسیون مدعی شده هیچ‌کس با من خوب نیست.از وزیر تا رییس کمیته المپیک و اعضای هیات اجرایی از من خوش‌شان نمی‌آید! اتفاقا من با آنها صحبت کردم و همه این موضوع را با قاطعیت رد کردند چون آقای کیهانی گفته بود هیات اجرایی با پاداش من مخالفت کرده و گفتند ما از احسان خوش‌مان نمی‌آید! مگر می‌شود؟

 

با این حساب فدراسیون با وجود میانجیگری رییس کمیته ملی المپیک قدم مثبتی برنداشته؟

راستش را بخواهید شاید بدعادت شدند چون قبلا تمام کارها را خود من می‌کردم. از هماهنگی اردو گرفته تا مدیریت مالی اما حالا فکر می‌کنم دوستان در حال زرنگ‌بازی، مرد رند بازی یا به تعبیر خودشان حرفه‌ای‌گری هستند.من پیش از این فراتر از وظیفه ورزشکاری‌ام هر کمکی می‌کردم اما حالا می‌بینم واقعا ارزش نداشته البته اگر همین حالا دکتر صالحی‌امیری بخواهد کارها را انجام می‌دهم.درد من این است که فدراسیون جواب ایمیل مربی من را نداده! واقعا حرکت زشت و بی فرهنگی بود.توهین به بهترین مربی دنیا بود که همانطور که گفتم اروپایی‌ها فقط دنبال عکس انداختن با او هستند!

 

شنیده شده تیمور غیاثی هم گفته با رکورد فعلی شما و حتی رکورد 70 متری نمی‌توانی در المپیک طلا بگیری.شاید به نقره و برنز برسی، بنابراین صرف هزینه زیاد خیلی توجیه ندارد.

بالاخره آقای غیاثی کارشناس ایران و آسیا هستند و می‌توانند هر نظری بدهند اما بهترین مدال ایشان طلای آسیا و بازی‌های آسیایی بوده که من چهار تا از آن دارم و وقتی حتی بین 12 نفر  المپیک هم نبودند فکر نمی‌کنم بتوانند درست و دقیق درباره مدال المپیک یا من که نقره المپیک را دارم، نظر بدهند.در حال حاضر با رکورد 68 متر هم طلای المپیک قطعی است که رکورد امسال من 69 متر بوده.آقای غیاثی همیشه به من لطف داشتند اما اخیرا هم به خود من گفتند که دیگرآخرهای ورزشت را پشت سر می‌گذاری و اینقدر کلنجار نرو! به هر حال حضور چنین افرادی در نزدیکی رییس فدراسیون روی نظرات رییس هم تاثیر می‌گذارد.شاید بهتر باشد آقای غیاثی هم مثل بقیه بازنشسته‌ها با توجه به قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها به استراحت بپردازد.

 

می‌توان اینطور هم برداشت کرد که احتمالا منظور آقای غیاثی رکورد حال حاضر حریفان در مقایسه با رکورد شما بوده که گفتند با رکورد الان حدادی فقط برنزش قطعی است و در مقابل مدیران ورزش زیر بار هزینه‌های زیاد برای برنز المپیک نمی‌روند.

جواب این مورد خیلی آسان است.حریفان من حتی به رکورد 70 متر نرسیدند و جدول فدراسیون جهانی در سایت موجود است.طلای قهرمانی جهان هم امسال با رکورد 69 متر به‌دست آمد.من خیلی توانمندی‌های آقای غیاثی را قبول داشتم اما چهار یا پنج ماه است که نظرم تغییر کرده. چرا کسی که ورزش ما هزینه قابل توجهی برای او شامل هفت سال اردو در آلمان پرداخت کرده باید اینطور رفتار کند.ایشان قبل از شرکت در بازی‌های آسیایی خودشان جایزه‌شان را تعیین می‌کردند. خیلی موارد دیگری هم وجود دارد که بهتر است فعلا حرفی درباره‌اش نزنم اما می‌توانم با سند و مدرک صحبت کنم. در نهایت می‌گویم که این حرف‌ها شاید صحبت‌های خود آقای غیاثی نباشد و رییس فدراسیون حرف‌هایش را در دهان او گذاشته است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.