b_Newsبازگشت محمد بنا برگ برنده بزرگی برای ورزش ایران بود

رسول جزینی: اسم نمی تواند برای تیم ملی، کشتی بگیرد

تاریخ: 1397/10/10
زمان: 13: 40
نوع: گفتگو
رسول جزینی یکی از مربیانی است که با بازگشت دوباره محمد بنا به تیم ملی کشتی فرنگی، به جمع اعضای کادرفنی تیم ملی ملحق شده است.

حامد جیرودی/ رسول جزینی یکی از مربیانی است که با بازگشت دوباره محمد بنا به تیم ملی کشتی فرنگی، به جمع اعضای کادرفنی تیم ملی ملحق شده است. او با این که معتقد است استعدادهای خوبی در کشتی فرنگی ایران حضور دارند ولی تکرار افتخارات گذشته را سخت می داند. این مربی اصفهانی دسته سنگین وزن، در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره داشت که اسم ها نمی توانند برای تیم ملی کشتی بگیرند و همه چیز روی تشک مسابقه مشخص می شود.

 

درباره شرایط حال حاضر کشتی فرنگی ایران صحبت می کنید؟

همان طور که می دانید واقعا کار خیلی سختی در پیش داریم. نمی گویم که دست مان خالی خالی است. زمینه و پتانسیل هست ولی بالفعل کردن آن یک زحمت شبانه روزی و با برنامه می پسندد که بتوانیم در خدمت دوستان در تیم ملی باشیم و به اون شرایط و اهدافی که می خواهیم برسیم و امیدوارم با مدیریت فدراسیون و برنامه های تخصصی آقای بنا به آن برسیم.

 

مسابقات مرحله اول انتخابی که برگزار شد، چطور بود؟

همان طور که گفتم پتانسیل زیادی وجود دارد ولی در کنار آن متاسفانه اشکالات زیادی هم وجود دارد که باید رفع شود.

 

شما در این سالها همکاری مستمر و زیادی با محمد بنا داشته اید. درباره بازگشت دوباره او به تیم ملی چه نظری دارید؟

من فکر می کنم که بدون اغراق و بدون در نظر گرفتن دوستی، بازگشت محمد بنا یک برگ برنده بزرگی برای ورزش ایران بوده است. او کسی است که خودش را وقف کشتی کرده و دید مربیگری در سطح عالی دارد و مدیریت تیم های کشتی را به خوبی می تواند بر عهده داشته باشد و برنامه ریزی خوبی هم انجام دهد.

 

به نظرتان اتفاق های خوبی که در المپیک 2012 لندن افتاد، دوباره تکرار می شود؟

غیرممکن نیست ولی واقعا کار سخت است. کشتی ورزشی است که اصلا قابل پیش بینی نیست. یک ورزش رکوردی نیست و مسائل دیگر مانند داوری هم خیلی می تواند در کشتی تاثیرگذار باشد. می تواند یک برنده را بازنده کند و یا رنگ مدال را که چه عرض کنم، خود مدال را هم از کف کشتی گیر بگیرد. برای همین باید خیلی خوب باشیم که اتفاق های گذشته را تکرار کنیم و برای همین باید زحمت شبانه روزی بکشیم.

 

 شما در دوره کوتاه هم در کادرفنی علی اشکانی حضور داشتید. الان تفاوت این دوره را با دوره قبل در چه می بینید؟

آقای اشکانی شان و منزلت اش سرجای خودش هست اما هر کدام از مربیانی که بودند یبا هستند، یک سری خصوصیات منحصر به فرد خودشان را دارند و کارنامه و رزومه و آنچه که در کف دارند را ارائه می کنند و آن نشان می دهد که توانایی های شان چقدر است. بنابراین ما نمی توانیم قیاس کنیم ولی کارنامه هر شخصی هم مشخص است.

 

 شما به عنوان مربی تخصصی کشتی گیران سنگین وزن ها هم فعالیت می کنید. به نظرتان با حضور چند کشتی گیر جوان در سنگین وزن می توان در این بخش امید داشت؟

من به صورت کلی درباره کشتی فرنگی صحبت کردم ولی فکر می کنم که در سنگین وزن اوضاع بدتر از جاهای دیگر است. دو وزن بالا کمی خاص تر از اوزان دیگر است و زحمت بیشتری را می طلبد ولی امیدوارم که بتوانیم کارهای خوبی را با مدیریت آقای بنا و کمک دیگر دوستان در کادرفنی کارهای خوبی در این زمینه انجام دهیم.

 

 در این چند وقتی که از بازگشت بنا می گذرد، بحث حضور دوباره ملی پوشان طلایی المپیک لندن به تیم ملی مطرح شد. البته آقای بنا در اظهار نظر اخیر خود عنوان کرد که صلاح نمی‌بیند طلایی‌های المپیک دیگر کشتی بگیرند ولی تصمیم نهایی را بر عهده خود آنها گذاشته است.

ببینید کشتی یک خصوصیات ویژه ای دارد. تا وقتی که شما روی تشک نیامده اید مشخص نمی کند که در چه وضعیتی قرار دارید. از حیث تجربه کشتی گیران مورد نظر واقعا در شرایط بسیار خوبی هستند ولی از لحاظ توان بدنی مشخص نیست که در چه وضعیتی قرار دارند و روی تشک مشخص می شود که مانند گذشته می توانند افتخار آفرینی بکنند یا نه ولی راه برای همه شان باز است. آقای بنا هم مطمئنا به تصمیم شان احترام می گذارد ولی باعث نشود که خللی در کار تیم ملی وارد شود. واقعا اسم نمی تواند برای تیم ملی کشتی بگیرد ولی اگر کشتی گیری در شرایط مسابقه باشد، فکر می کنم که نظر آقای بنا هم این باشد که برای ایران افتخار آفرینی کند.

 

به نظر می رسد که شما هم دغدغه این را داشته باشید که انتخابات فدراسیون کشتی برگزار شود.

بله من فکر می کنم که این بلاتکلیفی می تواند به ضرر کشتی ایران باشد. اولا این که حالا شاید حضور آقای بنا تثبیت شده باشد ولی این بلاتکلیفی می تواند صفر تا صد همه چیز را مشخص کند. من اگر از اینجا صدایم به وزیر محترم ورزش و جوانان، آقای سلطانی فر می رسد، از ایشان درخواست می کنم که زودتر بحث زمان برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون را مشخص کنند. چون زمان زیادی تا المپیک نداریم و کمتراز دو سال وقت داریم که زمان کمی است و امیدواریم که بتوانیم برنامه های مان را انجام دهیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.