b_Newsبرخی تیم‌ها در لیگ، بعد از مسابقه قرارداد می‌بندند!/ آمادگی جاکارتا را داشته باشم، در قطر طلا می‌گیرم

امیر مرادی: چانه نمی زنیم، فقط می‌خواهیم لنگ نمانیم!

تاریخ: 1397/10/11
زمان: 12: 58
نوع: گفتگو
دارنده مدال نقره بازی‌های آسیایی یکی از معدود نفراتی است که تقریبا در آرامش خود را برای قهرمانی آسیای قطر آماده می‌کند.

نگار رشیدی/ دارنده مدال نقره بازی‌های آسیایی یکی از معدود نفراتی است که تقریبا در آرامش خود را برای قهرمانی آسیای قطر آماده می‌کند. امیر مرادی دوومیدانی‌کار ایران که پیش از بازی‌های آسیایی همراه حسین کیهانی زیر نظر برادرش سجاد با کم‌ترین هزینه تمرین کرد و روی سکو رفت، این بار هم با همان شرایط کار می‌کند. شاید در وانفسای مشکلات اقتصادی که البته در فدراسیون دوومیدانی به یک اپیدمی تبدیل شده، همین که آنها کار خودشان را بکنند و برای مدال تلاش کنند، یک امتیاز مثبت برای‌شان باشد.

مرادی که مثل بسیاری از ستاره‌های دیگر دوومیدانی غایب لیگ دوومیدانی بود، درباره مسابقات لیگ، برنامه‌هایش و ادامه هزینه حداقلی برای اردوهای آماده‌سازی با «گل» گفتگو کرد.

 

خبری از مدال‌آور بازی‌های آسیایی نیست. از اردو و تمرین چه خبر؟

اتفاقا الان (دیروز) دارم وسایلم را جمع می‌کنم تا برای اردو به کرمان برویم. آنجا الان شرایط آب و هوایی خوبی دارد و ارتفاع شهر هم برای ما بسیار مناسب است. تقریبا هر سال یک دوره تمرین در کرمان داریم.

 

بعد از جاکارتا فقط یک لیگ بود که آنجا هم نبودید. در این مدت چه کردید؟

بله در لیگ شرکت نکردم. من فقط در 4 در 400 برای نفت دویدم. به خاطر بازی‌های آسیایی و فشاری که روی‌مان بود مربی گفت باید استراحت کنم تا سال آینده بتوانم دوباره بدنم را آماده کنم.

 

البته با توجه به مسابقات و انتقاداتی که به آن می‌شد، انگار چیزی را هم از دست ندادید.

شرایط به سمتی رفته که الان وضعیت اینطوری شده. باشگاه‌ها به لیگ ورود می‌کنند اما مطالبات ورزشکار را نمی‌دهند. مثلا ذوب‌آهن دو سال است که هنوز قرارداد من را نداده. ولی امسال را بخواهیم فاکتور بگیریم، استارت این شرایط از فدراسیون قبلی خورد. با توجه به این موضوع فکر می‌کنم این دوره شرایط بهتر بود. چهار سال پیش فقط یک تیم نفت بود که من دو اولی با این تیم آوردم اما هیچ پولی نگرفتم. در کل چند سالی هست که به لیگ و کسب درآمد از آن فکر نمی‌کنم چون هیچ انگیزه‌ای هم برایش ندارم. برنامه من را موفقیت در قهرمانی آسیا و ورودی المپیک تشکیل می‌دهد.

 

البته امسال لیگ با وجود افزایش کمی تیم‌ها، مشکلاتی داشت. مثلا استقلال که با هدف رونق دوومیدانی به لیگ آمد اما هیچ قراردادی با دونده‌هایش نداشت.

معمولا همین است و تیم‌ها قراردادی با ورزشکاران ندارند. یعنی به این صورت است که ورزشکار بعد از اینکه مسابقه داد برگه‌ای را امضا می‌کند و باشگاه هرچقدر خواست می‌پردازد. مثل فوتبال نیست که همه چیز از قبل مشخص باشد. امسال هم فکر می‌کنم فقط آسان‌پرداخت با تیمش تسویه کرده. اما کیهانی بد عمل نکرده. از دوره قبل وضع لیگ همین بود. آن زمان گفتند چندتا قهرمانی که داریم در لیگ شرکت نکنند و به دنبال آن لیگ جوانان تعطیل شد و لیگ بزرگسالان به این روز افتاد.

 

به نظر شما حیف نیست دوومیدانی با این همه ستاره‌ای که دارد، لیگش کم‌فروغ باشد؟

مساله این است مسیر آفتاب انقلاب مناسب نیست. زمانی که مسابقات در شیرودی برگزار می‌شد قسمت تماشاگران پر می‌شد. آن زمان سر مسابقه احسان حدادی، سجاد و مهاجر همه می‌آمدند تا این رقابت‌ها را ببینند. از طرفی باید تبلیغات هم بیشتر شود. ما ورزشکاران هم مقصر هستیم. اگر شرایط مناسب باشد و مردم ببینند که مثلا حسین کیهانی و علی خدیور مسابقه دارند، راغب می‌شوند که بیایند و استقبال می‌کنند. درمجموع اما نگه داشتن لیگ سخت است. آقای کیهانی هم توانسته یک جوری لیگ را نگه دارد و تعطیل نشود. من خودم چند سال پیش قید لیگ را زده بودم. الان هم به فکر پول درآوردن نیستم اما در کل شرایط سختی است.

 

از وقتی کیهانی از کمیته بازاریابی کمیته ملی المپیک هم بیرون آمد، انتقادات به او بیشتر شد.

در این باره خبر ندارم اما سطح دوومیدانی از قبل بهتر شده است. یک دوره‌ای احسان حدادی تنها ستاره دوومیدانی بود اما الان سطح این ورزش بالا آمده و نفراتی مثل حسین کیهانی را داریم. اگر دوره سجاد را فاکتور بگیریم که یک نسل طلایی بودند، مدتی دوومیدانی افت زیادی داشت و الان نمی‌توانیم بگوییم یک نفر تک‌ستاره است. با توجه به کارهایی که انجام شد و در دوره کیهانی هم بود، سطح دوومیدانی بالا آمد اما به دنبال آن انتظارات هم زیاد شد و همین اتفاقات باعث شکل‌گیری حواشی زیاد شده است. درباره آقای کیهانی هم نمی‌شود گفت او کامل است اما همین جوایزی که برای قهرمانی آسیا تعیین شده که 50 میلیون برای طلاست، خوب است.

 

در قطر طلا را می‌گیرید؟

ان‌شاءا...، هرچند در دوومیدانی نمی‌شود پیش‌بینی کرد. من و سجاد و حسین تیمی هستیم که ثبات بیشتری پیدا کردیم و نقطه‌ ضعف‌های‌مان را می‌دانیم. اگر آمادگی بازی‌های آسیایی را داشته باشم صددرصد طلا می‌گیریم. کسانی که در بازی‌های آسیایی شرکت کردند از چند سال قبل برنامه‌ریزی داشتند اما مدال گرفتن در قهرمانی آسیا خیلی راحت‌تر از بازی‌های آسیایی است.

 

در ورزش ما معمولا بین دو تورنمنت مهم وقفه زیادی است که کار را برای مدال سخت می‌کند.

سیستم ورزش ما با همه جا فرق می‌کند اما ما با آن وفق پیدا کردیم. ما با شرایطی پیش می‌رویم که نمی‌شود گفت برنامه‌ریزی دقیقی داریم. فدراسیون و سجاد هم با این شرایط کار می‌کنند. اما مثلا من می‌دانم که بحرین در قهرمانی آسیا تیم ندارد. بحرین در نیمه استقامت بسیار قوی است و اگر بودند کار سخت می‌شد. دونده‌ای که در جاکارتا سوم شد هم بسیار خوب است اما من او را گرفتم. از طرفی مربی باید حواسش به آغاز فصل هم باشد.

 

فدراسیون گفته برای حدادی ماهی 50 میلیون هزینه می‌کند. با این حساب هزینه تمرین شما چقدر است؟

شرایط اردویی ما به این شکل است که کم‌ترین هزینه‌ها را داریم. البته من شنیدم برای حدادی 150 میلیون قرار است هزینه کنند که ما هیچ‌وقت به این مبلغ نمی‌رسیم. ولی با صحبت‌هایی که داشتیم زیاد چانه نزدیم و تاکیدمان روی این بود که لنگ نمانیم. خدا را شکر انتظار زیادی هم نداریم و فقط می‌خواهیم کارمان روی روال باشد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.