b_Newsجردن باروس درست من را جایی بیرون انداخت که نقطه قوت اش بود

مصطفی حسین خانی: با مهدی تقوی هم رفیقیم هم رقیب

تاریخ: 1397/10/11
زمان: 13: 03
نوع: گفتگو
یکی از کشتی گیرانی که برای مرحله دوم اردوی آماده سازی تیم ملی کشتی آزاد دعوت شده مصطفی حسین خانی در وزن 74 کیلوگرم است که در اردوی قبل غایب بود.

حامد جیرودی/ یکی از کشتی گیرانی که برای مرحله دوم اردوی آماده سازی تیم ملی کشتی آزاد دعوت شده مصطفی حسین خانی در وزن 74 کیلوگرم است که در اردوی قبل غایب بود. این در حالی است که در 74 کیلو یک کشتی گیر سرشناس دیگر به نام مهدی تقوی هم وجود دارد و این رقابت در این وزن را جذابت تر از گذشته کرده است. به همین خاطر به سراغ حسین خانی رفتیم تا با او صحبت کنیم. این کشتی گیر تهرانی در گفت و گویی که با «گل» داشت، ابراز امیدواری کرد که دیگر برای کشتی سنگ اندازی نشود.

 

در اردوی قبلی حضور نداشتی و وقتی این موضوع را از غلامرضا محمدی جویا شدیم گفت که مثل این که گفته بودی نمی توانستی در اردوی شبانه روزی حاضر باشی.

بله آقا غلام لطف داشتند و از طریق آقای ابراهیم مهربان با من صحبت کردند و گفتند ما می‌خواهیم اسامی را اعلام کنیم و اسم تو هم هست اما من گفتم که در این اردو نمی توانم بیایم و ایشان هم لطف کردند و با همکاری خوبی که داشتند قبول کردند.

 

اما حالا و برای اردوی جدید هم اسمت اعلام شده. به این اردو می‌روی؟

بله در این اردو شرکت می‌کنم تا تمریناتم را دوباره شروع کنم و بتوانم در خدمت تیم ملی باشم.

 

وضعیت ات به چه صورت است؟

بد نیست. آمادگی صد درصد که ندارم ولی سعی می‌کنم که به آمادگی مطلوب برسم.

 

به نظر می‌رسد که دوره خوبی را هم با محمدی در بار قبلی که سرمربی بود گذرانده بودی؟

بله من با آقا غلام کار کرده ام و با ایشان در مسابقات در مسابقات آسیایی و جام جهانی و تورنمنت های مختلفی شرکت کردم.  بالاخره ایشان در دوره قبل که سرمربی بودند، نتایج خوبی در تیم ملی گرفتند و امیدوارم که باز هم به موفقیت برسند. حالا من باشم چه نباشم.

 

تو در حال حاضر یکی از کشتی گیران با سابقه تیم ملی محسوب می‌شوی. درباره حضور دوباره کشتی گیران قدیمی مانند مهدی تقوی، رضا یزدانی، حسن رحیمی و کمیل قاسمی چه نظری داری؟

این بچه ها همه دوستان من هستند و برای شان آرزوی موفقیت دارم ولی درباره شرایط شان خودشان باید صحبت کنند. این که باز هم می‌توانند در تمرینات حضور مداوم داشته باشند و اردوهای شبانه روزی را تحمل کنند یا نه. به هر حال، فشار تمرینات زیاد است و شرایط مسابقه دادن هم فرق می‌کند و اگر این چیزها را حل کنند، می‌توانند رو به جلو حرکت کنند. البته یک سری هم هستند که فقط تمرین می‌کنند ولی مسابقه دادن، یک شرایط خاص دیگری را می‌طلبد.

 

الان مهدی تقوی در بازگشت مجدد به وزن 74 کیلو آمده که تو هم در این وزن حضور داری. رقابت با تقوی را چطور می‌بینی؟

فعلا که رقابتی انجام نشده و حتی کشتی گرفتن خودم یا حتی آقای تقوی مشخص نشده.

 

با هم رفیق هستید؟

بله مشکلی نداریم. بالاخره آقای تقوی هم از قهرمان های کشتی ایران بوده. خدا را شکر من با هیچ کسی در جامعه کشتی مشکلی ندارم. مگر این که بقیه با من مشکل داشته باشند. (می خندد). با مهدی هم رفیق هستیم و امیدوارم که سلامت باشد.

 

با رقابت در کنار رفاقت وجود دارد؟

بله دیگر ورزش حرفه ای همین است و اگر دو نفر بخواهند با هم مشکل پیدا کنند، کار پسندیده ای نیست.

 

حالا فکر می‌کنی تیم ملی کشتی آزاد بتواند با محمدی از آن شرایطی که در مسابقات جهانی دو دوره اخبر برایش به وجود آمد خارج شود؟

در این که آقای محمدی شایستگی زیادی دارد و می‌تواند تیم ملی را به مقصد برساند، هیچ شکی وجود ندارد ولی بحث این است که وزارت ورزش و دیگر ارگان ها از کشتی باید حمایت کنند. الان تیم هایی مثل آمریکا، روسیه و حتی آذربایجان و گرجستان در کشتی سرمایه گذاری می‌کنند که نتیجه می‌گیرند و اگر شرایط مثل قبل باشد، نتیجه ای به دست نمی آید.

 

تو خودت هم قبلا از شرایط ملی پوشان خیلی انتقاد می‌کردی.

ببنید واقعیت این است که اگر پول نباشد، هیچ کاری پیش نمی رود. شما الان خودت خبرنگار هستی. اگر حقوق ات را ندهند، دنبال کار نمی روی. پس تاثیر پول در همه جا وجود دارد. در کشتی هم وضع همین است و اگر سنگ اندازی هایی که قبلا وجود داشت، باز هم باشد، باز هم حال و روز کشتی خوب نخواهد شد. برای همین وزارت ورزش باید آرامش را به کشتی بازگرداند و شرایط  خوبی را برای این فدراسیون ایجاد کند.

 

به غیر از مسائل مالی، مسائل فنی هم هست. مثلا خودت در چند تورنمنتی که اخیرا رفتی، کشتی های خوبی گرفتی ولی در نهایت نتوانستی به نتیجه برسی و کشتی را در ثانیه های آخر از دست دادی. برای حل این مشکل فکری کرده ای؟

بالاخره این ها چیزهایی است که در ورزش و زمان مسابقه پیش می‌آید. کشتی هم بالا و پایین دارد. شما نمی توانی هر شش دقیقه کشتی را به صورت کامل مدیریت کنی. من در مسابقات جهانی، جردن باروس را با نتیجه 3 بر 3 و به خاطر این که امتیاز آخر را گرفته بودم، برده بودم ولی او در چند ثانیه آخر درست من را جایی بیرون انداخت که نقطه قوت اش بود. شاید 90 درصد کشتی هایی که باروس می‌برد، با همین شیوه است. بالاخره ما هم سعی می‌کنیم هم از لحاظ تمرینی و هم از لحاظ روحی خودمان را تقویت کنیم ولی باز هم نمی توانیم بگوییم صد درصد دفعه بعد درست می‌شود. این مشکل فقط برای کشتی گیران ایرانی هم نبوده است و کشتی گیران کشورهای دیگر هم درگیر این موضوع بوده است. بالاخره این طبیعت کشتی است که باعث جذابیت این رشته شده است.

 

ولی با این حال، همه از تو انتظار دارند که باز هم اتفاق های خوبی را رقم بزنی؟

ان شاء ا...، توکل به خدا. امیدوارم که بتوانم توقعات را برآورده کنم و پرچم کشورمان را به اهتزاز در بیاورم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.