b_Newsبه جای اینکه بگویند من مربی آمریکا نیستم، روی جا نماندن از مسابقات مهم تمرکز کنند/ در آمریکا رییس فدراسیون هم حقوق نمی‌گیرد/ نزدیک انتخابات برای ماندن در فدراسیون کار تخریبی می‌کنند!

شاهین نصیری‌نیا: وقتی شاگردم در مسابقه است، عنوان من چیست؟

تاریخ: 1397/10/12
زمان: 14: 16
نوع: گفتگو
شنیده شدن این خبر که شاهین نصیری‌نیا مربی تیم ملی وزنه‌برداری آمریکا نیست آنقدر عجیب بود که باعث شد «گل» سراغ این مربی برود و در این باره از او پرس و جو کند.

نگار رشیدی/ شنیده شدن این خبر که شاهین نصیری‌نیا مربی تیم ملی وزنه‌برداری آمریکا نیست و او هیچ سمتی در فدراسیون این کشور ندارد یا از امکانات و تجهیزاتی بهره‌مند نیست و تمام کارش به آموزش یک ورزشکار خلاصه می‌شود، آنقدر عجیب بود که باعث شد «گل» سراغ این مربی برود و در این باره از او پرس و جو کند.

هرچند این خبر واکنش خود نصیری‌نیا را با تنظیم کردن یک بیانیه در پی داشت. او در این بیانیه به توضیح سیستم فدراسیون آمریکا پرداخت که کاملا با سیستم ایران متفاوت است. نصیری‌نیا که چندی پیش در گفتگو با «گل» اعلام کرده بود در صورت مهیا شدن شرایط، با کمال میل حاضر است برای ادامه کار به کشور برگردد، این ماجرا را منوط به در پیش بودن انتخابات فدراسیون دانست.

 

خبر عجیبی درباره شما و مربی نبودن‌تان در تیم ملی آمریکا شنیده‌ایم. ماجرا چیست؟

در پاسخ به این سوال باید ابتدا توضیحی درباره سیستم آمریکا بدهم. سیستم آمریکا یک سیستم خصوصی است و این بخش خصوصی است که بیشتر کارهای اجرایی را انجام می‌دهد. در فدراسیون‌ها هم همین است. اینجا مثل کشورهای دیگر نیست که کادر فنی مشخصی وجود داشته باشد و همه تیم را زیر نظر بگیرند. اینجا هرکسی باشگاه و شاگردهای خودش را دارد و مربی هرکدام از شاگردهایش را که در حد تیم ملی باشد، تا آخرین لحظه خودش کوچ می‌کند. از سوی دیگر تیم یک سرپرست دارد که کارهای هماهنگی را انجام می‌دهد و تدارکات هم به مربی شخصی وزنه‌برداران کمک می‌کند. متاسفانه در کشوری مثل ایران به جای اینکه به دستاوردها بپردازند، یکسری سوال گنگ مطرح می‌کنند و از دهان طرف حرف‌هایی را بیرون می‌کشند که خودشان می‌خواهند و بعد شروع به تخریب می‌کنند. پیروس دیماس سرپرست تیم ملی آمریکاست و به ما کمک می‌کند. او قهرمان سه دوره المپیک است و با مدال‌های بسیارش، مسوولیت‌های مختلفی دارد. در صورتی که هیچ شاگردی هم ندارد، یونانی‌ها با افتخار از او یاد می‌کنند که در آمریکا مشغول است.

 

موضوع دیگر درباره شما این بود که گفته شد خودتان را به عنوان مربی تیم ملی آمریکا مطرح کردید.

من هیچ‌جا مدعی نشدم که فلان مسوولیت را دارم. تا چند سال پیش که زیگمن لهستانی سرمربی بود، او هم اختیاری نداشت و تمام اختیار دست مربی شخصی وزنه‌بردار بود. در اینجا مثل ایران اردوی تیم ملی برگزار نمی‌کنند و سیستم دست مربی شخصی است. من هم در هر مسابقه‌ای یکی از شاگردانم حضور داشته. یعنی کسی که خودم از صفر کار را با او شروع کردم و بالا آوردم. مثلا یکی از شاگردانم بعد از یک سال و نیم تمرین به جهانی رفت و هفدهم شد. متاسفانه نزدیک انتخابات که می‌شود به جای اینکه فدراسیون روی کارهای اجرایی و بین‌المللی تمرکز کند یا اینکه وزنه‌برداران از مسابقات مهم جا نمانند، برای ماندن در فدراسیون کار تخریبی می‌کنند و می‌گویند ما خوبیم!

 

اما وقتی شما شاگردتان در مسابقه ملی حضور دارد، مربی تیم ملی محسوب می‌شوید، درست است؟

بله اما شاید دوست دارند طور دیگری وانمود کنند. وقتی من به همراه شاگردم در مسابقه حاضر می‌شوم عنوان من چیست؟ آنجا بوقچی که نیستم! دوستان موردی را مطرح کردند که دامن خودشان را گرفت.

 

فیل اندرو دبیر فدراسیون گفته بود شما از هیچ تجهیزات و امکاناتی بهره‌مند نیستید و امتیازی نمی‌گیرید.

اینجا هیچ‌کس امتیاز نمی‌گیرد و حقوق‌بگیر نیست. حتی رییس فدراسیون هم حقوق نمی‌گیرد. تنها کسانی که حقوق می‌گیرند ورزشکاران و کارمندان فدراسیون هستند. مربی‌ها اینجا یا خصوصی هستند یا مثل من باشگاه دارند. درآمد من از تیم ملی آمریکا نیست و هیچ احتیاجی هم ندارم دنبال درآمد از آنجا باشم. اتفاقا جالب است بگویم فدراسیون آمریکا در بحث امکانات به باشگاه ما کمک کرده و مسایل ریکاوری بچه‌ها از سوی فدراسیون تامین می‌شود.

 

درباره این ماجرا با فیل اندرو صحبتی نکرده‌اید؟

صحبت کردم، او از ماجرا بی‌اطلاع بود. اندرو گفت فردی از او دو،سه سوال گنگ پرسیده. اولین سوال این بوده که آیا شاهین نصیری‌نیا عضو فدراسیون است و در سوال دوم پرسیده آیا حقوق می‌گیرد یا نه. وقتی من مربی هستم و کسی حقوق نمی‌گیرد او چه پاسخی بدهد. یا مگر اینجا به کسی امکانات می‌دهند. فیل می‌گفت اصلا مصاحبه نکرده و تنها جواب چند سوال را داده.

 

تمام این‌ها در حالی است که در جهانی عشق‌آباد ایلیا ایلین عکسی با شما در اینستاگرام گذاشت و کلی از شما تعریف کرد.

متاسفانه فدراسیون دنبال افراد بله‌ قربان‌گو است. کسانی که احساس کند با فدراسیون همسو نیستند و با مسایل آنها نمی‌توانند کار کنند و شرایط‌شان را قبول ندارند سریع تخریب می‌کنند. مدتی همه مشکل شده بود برادران پانزوان، حسین رضازاده، کوروش باقری، حسین توکلی و ... دیدید که هرکدام از اینها به دلیل اینکه با عملکرد فدراسیون نمی‌توانستند کنار بیایند، دور ماندند و کار نمی‌کنند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.