b_Newsاحتمال مهاجرت ستاره کاراته به کشوری دیگر؟!

عباسعلی؛ دوری از تیم ملی، اعتراض یا اقامت...

تاریخ: 1397/10/13
زمان: 13: 02
نوع: گزارش
در روزهایی که کاراته درگیر ثبت‌نام نامزدهای ریاست فدراسیون بود، غیبت حمیده عباسعلی در اردوی تیم ملی به سیبل اخبار تبدیل شد.

نگار رشیدی/ در روزهایی که کاراته درگیر ثبت‌نام نامزدهای ریاست فدراسیون بود، غیبت حمیده عباسعلی در اردوی تیم ملی به سیبل اخبار تبدیل شد. عباسعلی که در مسابقات جهانی اسپانیا دستش از مدال کوتاه ماند و در بازی‌های آسیایی به مدال برنز بسنده کرد، مدتی است در کانادا روزهایش را می‌گذراند تا خیلی زود این نگاه شکل بگیرد که ستاره کاراته بانوان ایران گشت و گذار در کانادا را به اردوی تیم ملی ترجیح داده است.

کاراته سال 2020 نخستین حضورش در المپیک را پیش رو دارد و عباسعلی با وجود اینکه سال چندان خوبی را از نظر مدالی پشت سر نگذاشته، باز هم یکی از اصلی‌ترین امیدهای ایران برای کسب سهمیه المپیک و حتی روی سکو رفتن در این آوردگاه است. با این حال او فرسنگ‌ها دور از اردوی تیم ملی است و انگار طبق شنیده‌ها قرار هم نیست به این زودی‌ها در کشور آفتابی شود. البته وقتی سرپرست فدراسیون سرگرم اهدای دان افتخاری به پیشکسوتان است که برخی‌شان را هم پس گرفت، نباید انتظار زیادی داشت. در هر حال درباره عباسعلی صحبت‌های متفاوتی به گوش می‌رسد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 

احتمال اول؛ اعتراضی در کار نیست

نخستین موردی که درباره غیبت عباسعلی به گوش می‌رسد، اعتراض او به انتخاب ستاره موسوی به عنوان سرمربی تیم ملی است. موسوی برای دومین بار است که مسوولیت سرمربیگری تیم ملی را به دوش می‌کشد و برخی کارشناسان معتقدند با وجود جوانی‌اش می‌شود نمره قبولی را تا اینجای کار به او داد. از طرفی، عباسعلی سه ماهی است که برای امور شخصی و تمرین در ایران نیست و نمی‌شود ارتباطی بین این غیبت و اعتراض به حضور موسوی شکل داد. در نتیجه او باز می‌گردد و بار دیگر کارش را در تیم ملی دنبال می‌کند. این احتمال با توجه به اینکه عباسعلی همیشه از ورزشکاران بااخلاق ایران بوده و هیچ‌وقت پایش به دایره حاشیه باز نشده، چندان هم دور از ذهن نیست.

 

احتمال دوم؛ انتقاد زیاد به سرمربی

دومین موردی که درباره عباسعلی گفته می‌شود این است که او شدیدا به انتخاب موسوی معترض است و به همین خاطر راه کانادا را در پیش گرفته تا به تنهایی خودش را برای حضور در کاراته‌وان پاریس آماده کند. این احتمال وقتی رنگ جدی‌تری به خود می‌گیرد که چند ماهی به عقب برگردیم. در مسابقات جهانی اسپانیا به همان اندازه که جامعه کاراته با سومین قهرمانی تیم مردان خوشحال شدند، سقوط آزاد تیم بانوان و عملکرد بسیار ضعیف‌شان نگاه‌ها را به این تیم دقیق‌تر کرد. همان زمان بود که بحث دخالت یکی از مسوولان فدراسیون در امور فنی تیم بانوان انتقادات بسیاری را به پا کرد. اما جدای از این شنیده می‌شود عباسعلی و موسوی در میدان جهانی در مسابقات کومیته تیمی به اختلاف شدیدی می‌خورند تا جایی که یکی از مسوولان به ماجرا ورود می‌کند. حالا هم عباسعلی با این تصمیم خواسته گلایه‌اش را نشان بدهد.

 

احتمال سوم؛ پای مهاجرت در میان است؟!

سومین احتمال درباره بانوی کاراته ایران، شاید مهم‌ترین آن باشد. آنطور که شنیده می‌شود و البته شواهد هم نشان می‌دهد، عباسعلی به دنبال اخذ اقامت کاناداست و حضور طولانی‌مدتش در این کشور هم برای همین هدف است. او قصد دارد به تنهایی در کاراته‌وان پاریس شرکت کند و این روزها مشغول تمرین شخصی است. این احتمال اگر واقعیت داشته باشد، زنگ خطر بزرگی برای کاراته ایران خواهد بود. عباسعلی در سال‌های فعالیتش در کاراته افتخارات زیادی را برای کشور به دست آورده و بارها نامش به عنوان اولین‌ها آورده شده است. اینکه درست یک سال پیش از المپیک، آن هم المپیکی که برای نخستین بار شاهد حضور کاراته است، چنین مهره‌ای را از دست بدهیم، فقط و فقط جای تاسف دارد.

البته نباید از این موضوع هم غافل شد که رفتارهایی مشابه رفتار عباسعلی نشان می‌دهد راه بازیکن‌سالاری به کاراته هم دارد باز می‌شود. به عنوان مثال سعید احمدی اقامت آمریکا را دارد و بارها از این کشور راهی مسابقات شده است و در اردوها حضور نداشته است. همچنین وقتی در تمام اعزام‌ها کاراته‌کاها یکی از اعضای خانواده را همراه خود دارند و اعتراضی از سوی فدراسیون دیده نمی‌شود، نشان می‌دهد که بازیکن‌سالاری در این ورزش نفوذ کرده است.

 

آیا موسوی می‌ماند؟

اگر تمام این مسایل و احتمالات را فاکتور بگیریم، باید به این نکته هم توجه کرد که ممکن است رییس آینده نخواهد با این کادرهای فنی چه در بخش بانوان و چه مردان همکاری کند. به این ترتیب سرنوشت ادامه همکاری کادرهای فنی فعلی به بعد از انتخابات فدراسیون موکول می‌شود. به خصوص که آشوری اعلام کرده قصد شرکت در انتخابات را ندارد. همچنین بسیاری هم انتقاداتی به موسوی دارند و موافق حضور او در این سمت نیستند. همچنین جای سوال دارد که چطور می‌شود همه تیم زیر نظر کادر فنی باشند و ورزشکاری در کشوری دیگر تمرین کند. این نشان می‌دهد سرمربی اقتدار لازم برای یک کاسه شدن تیم را ندارد و فدراسیون هم قادر نیست کاری کند که همه مطیع تصمیمات فدراسیون باشند.

 

موسوی: نمی‌خواهم وارد حاشیه شوم

در هر حال برای یافتن پاسخی دقیق درباره این روزهای کاراته بانوان «گل» با ستاره موسوی تماس گرفت. او وقتی موضوع بحث را دانست، با بیان اینکه «عباسعلی بازیکن تیم من است و از کانادا می‌آید و مسابقه می‌دهد» و «نمی‌خواهم وارد حاشیه شوم» به صحبت پایان داد.

در پایان باید گفت کاش فدراسیون کاراته هرچه زودتر رییس آینده خود را می‌شناخت تا این رشته هرچه زودتر شکل و شمایل المپیکی به خود بگیرد و شاهد سوخت شدن یکی از ورزشکارهای خوب کشور نباشیم. هرچند برای نگه داشتن امثال عباسعلی حتما نباید رییس باشی. محسن آشوری به عنوان سرپرست فدراسیون هم می‌تواند برای ختم به خیر کردن این غائله اقدام کند تا کاراته کشور ضربه نبیند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.