b_Newsامیدوارم خوش‌شانسی‌های فوتبال هم چرخی به سمت تیم ما بزند و در جام ملت‌ها قهرمان شویم

حسین توکلی: حضور رضازاده در وزنه‌برداری کسی را سورپرایز نمی‌کند

تاریخ: 1397/10/13
زمان: 13: 05
نوع: گفتگو
حسین توکلی مربی احسان حدادی که همراه او به خانه کشتی رفت، حواسش به فوتبال و جام ملت‌ها هم هست.

حامد جیرودی/ حسین توکلی قهرمان المپیک 2000 سیدنی و سرمربی سابق تیم ملی وزنه‌برداری، یکی از چهره‌هایی است که به ورزش‌های مختلف علاقه دارد و با تیزبینی خاصی آنها را دنبال می‌کند. به همین خاطر به سراغ او رفتیم تا درباره حضورش به همراه احسان حدادی در اردوی تیم ملی کشتی، شرایط وزنه‌برداری و حتی حضور تیم ملی فوتبال در جام ملت‌های آسیا با وی صحبت کنیم و او نقطه نظرات خود را در گفتگوی با «گل» در میان گذاشت.

 

درباره حضورتان در اردوی تیم ملی کشتی آزاد به همراه احسان حدادی صحبت می‌کنید؟

ماجرا از این قرار است که آقای رضوانی در برنامه «خارج از گود» گفت که اگر فدراسیون دوومیدانی نمی‌تواند برای احسان مربی پیدا کند، کشتی برایش مربی پیدا کند. بعد از این برنامه، در کمیته ملی المپیک داشتیم با آقای غلام محمدی صحبت می‌کردیم که ایشان ما را دعوت کرد به خانه کشتی. اتفاق‌های خوبی هم افتاد و نظم خانه کشتی و ساختار خوبی که در آنجا به وجود آمده را دیدیم. قهرمان‌ها هم با هم دیدار کردند و فضای جالبی به وجود آمد.

 

کشتی حدادی با رضا یزدانی هم مورد توجه خیلی‌ها قرار گرفت.

بله یک کشتی ریزی گرفتند و احسان هم تجربه خوبی به دست آورد.

 

با شاغلام که صحبت می‌کردیم او از حضور شما و حدادی تشکر کرد و گفت ملی‌پوشان خیلی روحیه گرفتند.

بالاخره یک موضوع دو سر برد بود. هم ما خودمان خیلی روحیه گرفتیم و هم سعی کردیم انرژی بدهیم. یک تنوع ورزشی هم برای خود احسان ایجاد شد. حضور یزدانی و دیگر قهرمان‌ها خیلی برای خود ما جالب توجه بود.

 

حالا ماجرای مربی حدادی به کجا کشیده شد؟

احسان سه‌شنبه جلسه‌ای با آقای صالحی‌امیری رییس کمیته ملی المپیک داشت و آقای کیهانی رییس فدراسیون دوومیدانی هم بودند. قرار شد بنشینند هزینه‌های‌شان را بررسی کنند و در جلسه بعدی که فکر می‌کنم هفته آینده باشد، تصمیم‌گیری کنند.

 

حدادی می‌خواهد با مک ویلکینز ادامه دهد؟

آقای مک که فعلا با چین قرارداد دارد ولی احسان هم باید با خود او صحبت کند که ببیند می‌شود یا نه. چون در دوومیدانی یک مربی می‌تواند با چند نفر کار کند ولی حالا باید دید که قرارداد مک در چین به چه صورت است.

 

حالا با این همه تلاش‌هایی که در این چند سال داشتید، امیدوار هستید که اتفاق‌های خوبی برای حدادی رقم بخورد؟

من فکر می‌کنم ورود کمیته ملی المپیک و شخص آقای وزیر به این ماجرا به لحاظ اینکه اشراف کافی هم دارند و اینکه ما یک قهرمان المپیکی داریم که باید از او محافظت شود و شرایط فدراسیون دوومیدانی هم لحاظ شود، با توجه به جلسه اخیر، مشکل‌شان نزدیک به حل شدن است و قطعا هم حل خواهد شد. دغدغه خود من و احسان این بود که این مسایل زود حل شود تا بتوانیم یک برنامه درازمدت برای حضور در المپیک داشته باشیم. البته یک سال و هشت ماه درازمدت نیست ولی نباید دغدغه هزینه‌ها را داشته باشیم و برای مسابقات المپیک باید رقیبان‌مان را ببینیم و اینکه آنها در چه کمپ‌هایی می‌روند و هزینه می‌کنند. اگر دو برابر آنها هزینه نمی‌کنیم، حداقل برابر آنها باشد تا رقابت پایاپای باشد. چون اینطور نمی‌شود که عقب باشیم و انتظار طلا و یا حتی مدال داشته باشیم.

 

ما با شما صحبت می‌کنیم، نمی‌توانیم از وزنه‌برداری نپرسیم. درباره اینکه حسین رضازاده ابراز تمایل کرده که به فدراسیون برگردد، چه نظری دارید؟

آقای رضازاده هم هرچه دارد از وزنه‌برداری است و آنجا به نوعی متعلق به وزنه‌برداران است. این یک خواسته طبیعی است که بخواهد در رشته خودش فعالیت کند. عقل هم حکم می‌کند اگر یک ورزشکاری می‌خواهد کاری خارج از حیطه ورزش انجام دهد، در رشته خودش باشد. آقای رضازاده هم در وزنه‌برداری شناسنامه‌دار هستند و رزومه قوی در بحث قهرمانی دارند. حالا در مدیریت من خیلی قضاوتش نمی‌کنم ولی تعداد مدال‌هایی که کسب کرده قابل احترام است. ایشان هم نقاط منفی داشته و نقاط مثبت زیادی هم داشته ولی حضورش در وزنه‌برداری فکر نمی‌کنم کسی را سورپرایز کند. ایشان قهرمان بزرگی بوده و در حوزه مدیریت هم کار کرده ولی ان‌شاءا... هر کسی که یک مقدار فضا را فضای بهتری می‌کند، بیاید. وزنه‌برداری مظلوم واقع شده. مردم ما دلخوش به همین وزنه‌برداران و مدال‌هایی که می‌گیرند هستند و امیدوارم هر کسی که می‌آید فضا را از مسایل خصوصی و شخصی خارج کند و به خوشحالی مردم کمک کند.

 

شما هم که در این مدت خواسته و ناخواسته از وزنه‌برداری دور شدید.

دیگر ما را به این طرف هل دادند و این طرف هم یکی دیگر ما را کشید. من و احسان دوستی چندین ساله داریم و من دیدم تنهاست و سعی کردم کمکش کنم. من دیدم در وزنه‌برداری که نیستم و فضا و تایم خوبی دارم که هم خودم به آرامش برسم و هم به احسان کمک کنم. به هر حال مدل رفتن من از وزنه‌برداری قشنگ نبود. شب چهارشنبه‌سوری و شب عید در حالی که اردو هم داشت تعطیل می‌شد، اعلام کردند که من دیگر برکنار شده‌ام. می‌گذاشتند بعد از عید این موضوع را اعلام می‌کردند که عید زهرمارمان نشود! من دلخوری‌ام بیشتر سر این موضوع است وگرنه این آمدن و رفتن‌ها در ورزش طبیعی است و آدم یک روز هست و یک روز نیست.

 

یک سوال فوتبالی هم بپرسیم. درباره جام ملت‌ها و حضور تیم ملی در این مسابقات چه نظری دارید؟

الان خیلی از بازیکنان ما در تیم‌های خوب اروپایی بازی می‌کنند و فضای خوبی در تیم ملی وجود دارد. حالا شاید نه به مطرحی زمان آقای دایی و مهدوی‌کیا که در هرتابرلین و بایرن مونیخ و هامبورگ بودند اما امیدوارم این خوش‌شانسی فوتبال هم چرخی به سمت تیم ما بزند. ما یک زمانی با پنالتی چیپ آقای گل‌محمدی بازی را به چین باختیم و امیدوارم دوباره کار به آنجا نرسد. تیم ملی پتانسیل خوبی برای قهرمانی دارد و آقای کی‌روش هم یک مربی حرفه‌ای است که دارد تلاشش را می‌کند. من از نوع تاکتیکی که می‌چیند خیلی راضی نیستم و سیستم حمله‌ای را بیشتر دوست دارم. چون بهترین دفاع حمله است ولی ما به تیم ملی کشورمان در هر رشته‌ای تعصب داریم و مطمئنا فوتبال را دنبال می‌کنیم. امیدوارم با این همه مهره و ستاره‌ای که داریم و هزینه قابل توجهی که شده جواب بدهد. البته امیدوارم این هجمه قهرمان شدن خیلی به تیم ملی فشار نیاورد ولی واقعا با بازی‌هایی که در جام جهانی داشتند، من امیدوارم که بعد از 43 سال به قهرمانی برسیم. من فوتبال را از دیرباز دنبال می‌کردم و مطمئنم این شایستگی را داریم که به موفقیت برسیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.