b_Newsکسب مدال المپیک دور از ذهن نیست ولی

محمدرضا رودکی: جودو همیشه از تغییرات ضربه خورده!

تاریخ: 1397/10/15
زمان: 13: 09
نوع: گفتگو
محمدرضا رودکی مدیر تیم‌های ملی جودو درباره تغییر و تحولات اخیر این فدراسیون صحبت کرد.

حامد جیرودی/ جودوی ایران، این روزها در حال تغییر و تحولات مهمی است. محمد درخشان به خاطر قانون منع به کار گیری بازنشستگان، از سمت ریاست فدراسیون جودو کنار رفته و عمادی سرپرستی این فدراسیون را بر عهده گرفته تا انتخابات ریاست فدراسیون برگزار شود. این موضوع باعث شد تا به سراغ محمدرضا رودکی مدیر تیم‌های ملی جودو و ستاره سابق این رشته برویم و با وی صحبت کنیم.

 

درباره شرایط فدراسیون جودو پس از رفتن رییس فدراسیون صحبت می‌کنید؟

شرایط که با آمدن آقای عمادی با همان سبک و سیاق گذشته در حال پیگیری است. البته طبیعی است که وقتی یک تیم موفقی دارد کارش را انجام می‌دهد و بعد تغییرات به وجود می‌آید، کمی جو عوض شود ولی با توجه به اینکه آقای عمادی از نظرات آقای درخشان استفاده می‌کنند و آقای درخشان مشاور ایشان هستند، امیدوارم اتفاق خاصی تا این یکی،دو ماه مانده تا انتخابات نیفتد.

 

از وضعیت تیم‌های ملی راضی هستید؟

بله خدا را شکر، ما به ۹۰ درصد اهدافی که در نظر داشتیم، رسیدیم و ان‌شاءا...، باید تلاش کنیم تا در یک سال و پنج،شش ماه باقی مانده تا المپیک هم برنامه‌های‌مان را انجام دهیم. ما مسابقات بزرگسالان آسیا و چند تورنمنت داریم که باید در آنها هم شرکت کنیم.

 

فکر می‌کنید چقدر می‌توان امید داشت که در المپیک ۲۰۲۰ اولین مدال المپیکی‌مان را به دست آوریم؟

ان‌شاءا... اگر همین شرایط ادامه داشته باشد، اعزام‌ها به موقع انجام شود و کادرمان را هم تقویت کنیم، احتمال کسب مدال در المپیک را بسیار بالا می‌دانم. به هر حال، اولین بار است که ما کار علمی در جودو انجام می‌دهیم. روانشناس داریم، پزشک و بدنساز هستند و در این شرایط، کسب مدال المپیک دور از ذهن نیست.

 

سعید ملایی هم خیلی ابراز امیدواری کرده که خودش و هم‌تیمی‌هایش در المپیک مدال بگیرند.

بله احتمالش خیلی زیاد است. ما سه نفر را داریم. محمد محمدی‌بریمانلو، محمدجواد محجوب و سعید ملایی جزو بهترین‌های وزن خودشان در جهان هستند و اگر شرایط خاص المپیک را برای آنها فراهم کنیم، می‌توان به موفقیت امیدوار بود.

 

این شرایط خاص که می‌گویید، به چه معناست؟

در همین مسابقات جهانی باکو تیم روسیه با بودجه ۲۵ میلیون دلاری حضور داشت و یا تیم فرانسه همینطور. با این حال، تیم ما با سه ورزشکار حضور داشت و رییس فدراسیون جهانی به من و آقای درخشان گفت شما سه نفر آوردید و همین تعداد دارند مدال می‌گیرند. این نشان می‌دهد که ما با بودجه سه،چهار میلیاردی که آن هم بستگی به شرایط اقتصادی کشور دارد، این موفقیت‌ها را کسب کرده‌ایم و اگر رسیدگی بیشتری صورت گیرد، مطمئنا بهتر نتیجه را می‌گیریم. این در حالی است که اعزام‌های ما لغو می‌شود ولی کشورهای دیگر در کمپ‌های بزرگ و بین‌المللی حاضر می‌شوند ولی ما این امکانات را نداریم. مثال بزرگی در جودو هست که می‌گویند ژاپن که خودش مهد جودوی دنیاست، نیاز ندارد به جایی برود ولی همین ژاپن، یک تیم جوان خودش را به غیر از تیم بزرگسالانش به تورنمنت‌ها اعزام می‌کند و در این کمپ‌ها تمرین می‌کنند.

 

حضور چهره‌هایی مانند آرش میراسماعیلی در انتخابات فدراسیون را چطور ارزیابی می‌کنید؟

خیلی خوب است، به غیر از ایشان، آقای حاجی آخوندزاده و نفرات دیگر ثبت‌نام کرده‌اند. بحث ثبت‌نام نمی‌تواند حاشیه‌ای داشته باشد. حالا تا این افراد بروند و در کمیسیون وزارت ورزش تایید شوند و بعد انتخابات برگزار شود، طول می‌کشد. البته تا به حال بنده، آقای عمادی و آقای درخشان اجازه نداده‌ایم که حاشیه‌ها ضربه بزند ولی یک موضوع را نباید فراموش کنیم. همیشه جودو قبل از تورنمنت‌های حساسش با تغییر و تحولاتی که صورت گرفته، ضربه خورده و حالا که بعد از شش،هفت سال مدال جهانی گرفته‌ایم، باید بیشتر مراقبت کنیم تا بتوانیم امیدوار به کسب مدال در المپیک باشیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.