b_Newsبه احترام جواد محتشمیان که خودخواسته دیگر گزارش نمی‌کند

۳۰ سال گزارشگری در میدان بی‌رقیب

تاریخ: 1397/10/15
زمان: 13: 12
نوع: یادداشت
جواد محتشمیان گزارشگر والیبال در ۷۲ سالگی می‌گوید پیش از آن‌که عذرش را بخواهند خودخواسته گزارشگری را کنار گذاشته و دوران آرامی را در زادگاهش کاشان می‌گذراند.

فرزاد کفیلی/ جواد محتشمیان گزارشگر والیبال در ۷۲ سالگی می‌گوید پیش از آن‌که عذرش را بخواهند خودخواسته گزارشگری را کنار گذاشته و دوران آرامی را در زادگاهش کاشان می‌گذراند.

محتشمیان پیش از انقلاب با بازی برای تاج، والیبال را در تهران شروع کرد. هرچند حسن کرد، کاپیتان آن سال‌های تیم ملی در گفتگو با نگارنده مطلب می‌گوید محتشمیان علاقه‌مند بود برای تیم او یعنی دخانیات بازی کند اما با مخالفت کرد او هیچ‌وقت به دخانیات راه نیافت؛ محتشمیان هیچ‌وقت در تیم ملی ایران بازی نکرد اما در رده باشگاهی بازیکنی قابل احترام بود که حدود یک دهه والیبال بازی کرد.

او گزارش والیبال برای تلویزیون ایران را اواخر دهه ۶۰ شروع می‌کند و در همان سال‌های اواخر ۶۰ و اوایل ۷۰ در تیم‌های هما، شیشه و گاز و پارس خودرو مربیگری می‌کند. محتشمیان بعدها در تیم ملی هم به عنوان دستیار فعالیت کرد. او همچنین در رده‌‌های مختلف باشگاه پیکان هم برای سال‌ها فعالیت کرد و در یک دهه اخیر فقط والیبال گزارش کرد. اما چرا مکتب و فعالیت جواد محتشمیان در والیبال و گزارشگری والیبال ایران مهم و دارای اهمیت است؟

محتشمیان چیزی شبیه جهانگیر کوثری است در فوتبال؛ شاید شبیه اردشیر لارودی در کشتی. او فهم مهمی از والیبال داشت که شاید هیچ‌کدام از فعالان رسمی صدا و سیمای ایران این فهم را نداشتند. اما اسم‌هایی که برده شد هیچ‌وقت سه دهه که نه، پنج سال هم با تلویزیون محدود و بسته‌ ایران نمی‌توانند کار کنند اما محتشمیان ایستاد و این کار را ادامه داد. او در میدانی بی‌رقیب والیبال گزارش کرد چون تمام این سال‌ها فضای بسته و قشری صدا و سیما راهی برای ورود نیروهای بااستعداد نبود. اما با این احوال محتشمیان مرد فهمیده‌ای بود که هیچ‌گاه قدرت میکروفنی که در دست داشت را پله‌ خواسته‌های شخصی خود نکرد. او بی‌رقیب و با غرور زیاد والیبال گزارش کرد و هیچ‌وقت سخنی مبنی بر رفتاری خارج از اخلاق انسانی از او شنیده نشد. هرچند او هیچ‌کمکی برای ساختن جایگزین‌های مناسب در گزارشگری والیبال نکرد و حتی با غرور به نیروهای جوان کمکی نکرد.

۳۰ سال صدای خاص محتشمیان به نظر به پایان رسیده است آن هم در روزگاری که بازنشسته‌ها هر نقطه از ورزش ایران را دو دستی چسبیده‌اند و کنار نمی‌روند. محتشمیان می‌گوید «شغلم و زندگی‌ام از معلمی می‌گذرد و حاضر نیستم زیر بار هرچیزی بروم.» این را مقایسه کنید با بازنشسته‌های سازمان لیگ والیبال که حتی توان اداره یک مسابقه والیبال در هفته اخیر لیگ را نداشتند اما برای ماندن و پول به جیب زدن از والیبال همه کار می‌کنند.

فراموش نمی‌کنیم محتشمیان در یکی،دو سال اخیر شرایط خوبی نداشت و بعد از گاف‌های پرتعدادش در همین روزنامه حداقل دو بار به او پیشنهاد کنار رفتن از گزارشگری داده شد. اینکه امروز گزارشگر پاکدست والیبال عنوان می‌کند پیش از آن‌‌ که عذرش را بخواهند کنار می‌رود، اتفاق خوبی در والیبال بی‌اخلاق و بی‌تحرک امروز است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.