b_Newsمنِ کاپیتان که نمی‌توانم سر امتیاز حساس بایستم و نگاه کنم!/ ما می‌خواستیم بازی را ادامه بدهیم، خاتم قبول نکرد

سعید مصطفی‌وند: به خاطر خوابیدن غائله کارت قرمز گرفتم!

b_News کنار کشیدن از لیگ اصلا جالب نیست/ در دیدار با سایپا هم داور اشتباه کرد، جریمه‌اش برای ما بود
تاریخ: 1397/10/15
زمان: 13: 15
نوع: گفتگو
سعید مصطفی‌وند کاپیتان تیم پیام مشهد که در بازی با خاتم اردکان یک کارت قرمز گرفت، معتقد است اتفاقات به آن اندازه که نشان داده شد، بزرگ نبود.

نگار رشیدی/ لیگ والیبال باز هم جنجالی شد تا یک بار دیگر حاشیه جای متن مسابقات را بگیرد. در هفته شانزدهم لیگ، یک سوی جنجال خاتم اردکان قرار داشت و در سوی دیگر پیام مشهد. ماجرا البته باز هم به اعتراض به داوری ختم می‌شود. اعتراضی تکراری که معمولا در اکثر قریب به اتفاق بازی‌های لیگ شاهدش هستیم. در دیدار دو تیم یزدی و مشهدی اعتراض به داور آنقدر بالا گرفت که خاتم اردکان در ست پنجم بازی، تیمش را به رختکن برد تا یک بازی نیمه‌تمام را در تاریخ این فصل از مسابقات به جا بگذارد.

سعید مصطفی‌وند کاپیتان تیم پیام در گفتگویی که با «گل» داشت، به بیان اتفاقات بازی پرداخت که از نظر او به آن اندازه که نشان داده شد، بزرگ نبوده است.

 

این بار جنجال لیگ سراغ بازی شما و خاتم اردکان آمد. ماجرا چه بود؟

راستش قرار بود بازی ما پخش شود اما نمی‌‌دانم چرا پخش نشد. اتفاق خاصی هم در زمین نیفتاد. همه چیز اعتراض به داوری بود. هیچ جنجالی نه بین بازیکنان بود و نه بین دو تیم. در چند صحنه به خاطر اشتباه ما اعتراض داشتیم که داور خیلی قاطع گفت نه، من صحنه را دیدم و رای داد. بازی داشت ادامه پیدا می‌کرد تا سر یک پوئن حساس در گیم پنجم داور سوت زد. نمی‌دانم توپ به دست خورد یا نه اما داور گفت توپ اوت شده که اردکانی‌ها اعتراض کردند. بعد داور گفت به جا می‌دهم که ما اعتراض کردیم و گفتیم شما در تمام بازی گفتید رای قاطع می‌دهم پس این رای را هم نباید برگردانید. سر همین اتفاق تیم مقابل حاضر نشدند بازی را ادامه بدهند.

 

گفته می‌شود اعتراض شهرام محمودی آنقدر شدید بوده که تور پاره و میله کنده شده.

نه اینطور هم نبود. شاید شهرام محمودی از روی عصبانیت چون بازی، بازی حساسی بود با عصبانیت به میله زد اما آنطور هم نبود که از جایش کنده یا تور پاره شود. محمودی همیشه جزو باخلاق‌ترین‌ والیبالیست‌های ایران است. اعتراض در مسابقه هم کاملا طبیعی است آن هم در گیم پنجم که حساسیت بسیار بالایی دارد. ما خودمان هم به داوری اعتراض داشتیم. داور پوئن ما را برگردانده بود و اردکان هم اعتراض داشت که امتیاز باید به نفع آنها باشد. در هر حال بعد از تمام این اعتراض‌ها ما قبول کردیم که بازی را ادامه بدهیم چون بدن‌های‌مان داشت سرد می‌شد اما خاتم قبول نکرد و از زمین بیرون رفت.

 

درباره رفتن تیم خاتم به رختکن، دو صحبت به گوش می‌رسد. عده‌ای می‌گویند شهرام محمودی تیم را به رختکن برده و برخی می‌گویند ناظر چنین چیزی را به خاتم گفته است.

این را من نمی‌دانم چون داشتم تیم خودمان را کنترل می‌کردم. اما در ویدیویی که دیدم ناظر گفته بود خودم گفتم به رختکن بروید الان هم می‌گویم برگردید. دقیق نمی‌دانم ماجرا چیست و نمی‌توانم در این باره نظری بدهم. شاید واقعا این بوده شاید هم داشته با کنایه حرف می‌زده.

 

گویا اعتراض‌های کاپیتان‌های هر دو تیم بیشترین چیزی بود که در این بازی دیده شده است.

کاپیتان می‌تواند اعتراض کند. وقتی بحث سر یک امتیاز حساس است باید اعتراض کرد. داور هم انسان است و ممکن است اشتباه کند. اما این اشتباه کجاست و چه سر امتیازی است؟ وقتی این امتیاز اهمیت بسیار زیادی دارد که من نمی‌توانم بایستم و نگاه کنم. من اعتراض کردم و همین حرف را به ناظر زدم که چرا داور دارد رای خود را عوض می‌کند. آن لحظه داور به محمودی کارت قرمز داد و وقتی برگشتم به من هم کارت قرمز داد. وقتی دلیلش را پرسیدم گفت چرا پیش ناظر رفتی؟ من هم گفتم به رای شما اعتراض داشتم. بعد هم گفت به خاطر اینکه غائله را بخواباند کارت قرمز داده است! درست است داور هم تحت فشار بود اما من به خاطر خوابیدن غائله کارت قرمز گرفتم!

 

ماجرای دعوای‌تان سر سرویس چه بود؟

طبق قانون وقتی داور می‌خواهد همزمان به دو تیم کارت بدهد، باید کارت اول را به تیمی بدهد که سرویس‌زننده است. در این بازی هم داور به اردکان کارت داد و طبیعتا ما باید یک امتیاز و سرویس می‌گرفتیم. داور کارت اول را به محمودی داد و ما باید یک دنده می‌چرخیدیم. این اتفاق در دیدار با سایپا هم افتاد که ما را دو دنده چرخاندند و ما اعتراض کردیم و به کمیته انضباطی رفتیم. باز هم متاسفانه این اشتباه تکرار شد و باید منتظر جلسه کمیته انضباطی باشیم. خود داور در بازی خیلی تحت فشار بود.

 

در کل امسال تقریبا هیچ بازی بدون اعتراض به داوری تمام نمی‌شود.

بسیاری از بازی‌ها چون خیلی نزدیک به هم برگزار می‌شود این مشکلات به وجود می‌آید. تیمی مثل شهرداری ورامین که از ابتدای فصل هم خوب شروع کرد هم در مسابقاتش مشکلاتی از نظر داوری داشت. تیم‌ها امسال خیلی به هم نزدیک هستند اما باید این موضوع از کمیته داوران بپرسید که چرا چیدمان داوری به این شکل است و داورهایی را برای مسابقات می‌گذارند که نمی‌توانند به خوبی بازی را قضاوت کنند.

 

اما این اشتباهات داوری دامن بازیکنان را می‌گیرد که بعد از اعتراض در کمیته انضباطی جریمه می‌شوند.

دقیقا همین است. متاسفانه این موضوع برمی‌گردد به چیدمان داوری کمیته داوران. باید داورانی را برای مسابقات بگذارند که تجربه سوت زدن این بازی‌ها را داشته باشند. در دیدارهای حساس به خاطر یک امتیاز قطعا اعتراض می‌کنند. متاسفانه در بازی با سایپا هم روی اشتباه داوری مسابقه به ست پنجم کشیده شد. مسابقه چهار گیمه بود که داور پوئن را به سایپا داد و بازی به ست پنجم کشید و آخرش هم ما رفتیم کمیته انضباطی و جریمه شدیم. همه می‌گویند مشهدی‌ها کاری می‌کنند که برنده شوند اما در بازی با پیکان در همین مشهد ما باختیم و هیچ جنجالی هم نبود. داوری خیلی خوب بود و با اینکه ما باید بازی را سه بر یک می‌بردیم، باختیم اما مسابقه خیلی راحت تمام شد. اگر چیدمان داوری‌ها درست شود، تنش‌ها در لیگ بسیار کم می‌شود.

 

ماجرای فحاشی تماشاگران مشهدی چیست؟

اتفاقاتی در این باره افتاد که خودم تا به حال چنین چیزی ندیده بودم. تعدادی از تماشاگران این کار را کردند که البته من شنیدم می‌گفتند یکی از بازیکنان تیم حریف به آنها توهین کرده و دارند جوابش را می‌دهند. این حرکت در آن شرایط و در هر جو سنگینی ممکن است رخ بدهد. این افراد تعداد محدودی بودند. ما خودمان اصلا چنین چیزی را قبول نمی‌کنیم. چون همانطور که دوست نداریم وقتی به شهری می‌رویم کسی با ما این کار را بکند، دوست نداریم در شهر خودمان هم توهینی بشود. والیبالیست‌ها همه از دوستان ما هستند. حتی خود مربی و بچه‌ها هم مانع این کار شدند و ناظر هم به ماموران نیروی انتظامی گفت آن دو،سه نفر را از سالن بیرون کنند.

 

ناظر می‌گفت صحنه‌هایی را دیده که به عمرش ندیده است.

نمی‌دانم ایشان چه صحنه‌هایی را دیده که ما ندیدیم! شاید هم دیده باشند چون ما که در جو بازی هستیم، خیلی از اتفاقاتی که در حاشیه رخ می‌دهد را نمی‌بینیم.

 

خاتم اردکان هم که تهدید به کناره‌گیری از لیگ کرده.

این حرکت خیلی جالب نیست. مگر ما امتیاز از دست ندادیم؟ باید کنار بکشیم؟ سال گذشته شهرداری ارومیه هم این کار را انجام داد اما آخرش خودش ضرر کرد. پارسال این تیم دو بازی تیمش را از زمین بیرون کشید اما ضررش به خودش رسید. البته هنوز کمیته انضباطی هم رای نداده ولی به خاطر یک امتیاز این طرف آن طرف شدن چنین تصمیماتی خوب نیست.

 

سوال پایانی را به انتخابات فدراسیون اختصاص دهیم.

من اطلاع چندانی از انتخابات و نامزدها ندارم اما امیدوارم هرکسی رییس می شود، به والیبال کمک کند. والیبال در این یک سال خیلی ضربه خورده چه از نظر برنامه‌ریزی چه برگزاری مسابقات. دیدید که لیگ در چه وضعیتی برگزار شد. یک بار گفتند این طرف سال تمام می‌شود، بار دیگر گفتند آن طرف سال. امیدوارم کسی بیاید که از جامعه والیبال باشد.