b_Newsتاویانو به هیچ‌کدام از تعهداتش عمل نکرد/ حاشیه امنیت نداشتن تیم‌ها خیلی خوب است

وحید والی: بیشتر از لژیونرها، کم شدن امکانات سطح لیگ را پایین آورده!

تاریخ: 1397/10/16
زمان: 13: 18
نوع: گفتگو
وحید والی پشت‌ خط‌زن والیبال کشورمان که راهی کشور چکمه شده بود تا برای تیم تاویانو در سری A2 به زمین برود، راهش را از این تیم جدا کرد و به لیگ ایران بازگشت.

نگار رشیدی/ امسال والیبال از جهت صادر کردن بازیکن به لیگ‌های خارجی رکورد زد اما لژیونری برای تمام والیبالیست‌های ایران با خوشی همراه نشد. وحید والی پشت‌ خط‌زن والیبال کشورمان که راهی کشور چکمه شده بود تا برای تیم تاویانو در سری A2 به زمین برود، راهش را از این تیم جدا کرد و به لیگ ایران بازگشت. او دلیل تصمیمش را پایبند نبودن باشگاه به تعهداتش اعلام کرد. باشگاهی که از والی و امتیازاتی که به دست می‌آورد، حسابی سود برد.

والی در حالی به ایران آمد و پیکان سوار شد که شنیده می‌شد او پیشنهادات خارجی هم دارد. در این شرایط اینکه چطور او تصمیم به بازگشت به لیگی گرفته که این فصلش را پر از حاشیه و مشکل می‌گذراند، باعث شد سراغ او برویم و پاسخش را بگیریم.

 

چه شد قید لیگ ایتالیا را زدید و به ایران آمدید؟

آنجا اول شرایط خوبی داشت اما رفته‌ رفته باشگاه به تعهداتی که داشت عمل نکرد. من هم تصمیم گرفتم قطع همکاری کنم. این تعهدات صرفا به مسایل مالی برنمی‌گشت. بحث امکانات رفاهی هم بود که باشگاه قرار بود انجام بدهد. مثلا قرار بود ماشین در اختیارم بگذارند که این کار را نکردند یا موارد دیگر.

 

شما بازیکن خوبی برای این تیم بودید و شاید انتظار می‌رفت شما را برای ماندن راضی کنند.

چرا تلاش کردند تا من را برای ماندن متقاعد کنند حتی توافقاتی کردیم چون هم از نظر فنی و بیشتر از نظر اخلاقی از من خیلی راضی بودند و می‌خواستند این اتفاق بیفتد و من در تیم بمانم. اما جدای از من مدیربرنامه‌هایم هم باید تصمیم می‌گرفت و شرایط هم طوری نبود که تصمیم به ماندن بگیرم.

 

گویا شما پیشنهادات خارجی هم داشتید، چرا به لیگ ایران آمدید؟

بله من چند پیشنهاد داشتم که از نظر مالی هم شرایط بهتری داشتند ولی تصمیم گرفتم که برای نیم‌فصل دوم در لیگ ایران بازی کنم.

 

شرایط پیکان برای‌تان مناسب است؟

بله دارم با تیم تمرین می‌کنم و در بازی با فولاد سیرجان هم به زمین رفتم. در بازی‌های دیگر هم سر مسابقه رفته‌ام و مشکلی ندارم.

 

اولین حضور شما در زمین به پیروزی تیم‌تان ختم شد.

بله، پیکان بازیکنان بسیار خوبی دارد که همه بسیار خوب بازی کردند. فکر کنم حضور من هم از نظر معنوی به برد تیم کمک کرد (خنده).

 

لیگ تا اینجا پر از اتفاق و حاشیه دنبال شده است. شما این رقابت‌ها را چطور می‌بینید؟

به نظر من لیگ خوبی است. وقتی از الان معلوم نیست چه تیمی قهرمان می‌شود و کسی از قبل قهرمان نیست نشان می‌دهد که لیگ خوب است. تیم‌ها وقتی مسابقه دارند نمی‌دانند می‌برند یا می‌بازند و به خاطر همین تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا برنده از زمین بیرون بروند. شاید از نظر سطح برگزاری و برنامه‌ریزی مسابقات سطح رقابت‌ها پایین آمده باشد و حتی چند تیم خودشان را در صدر نگه داشته‌اند اما همین که هیچ تیمی حاشیه امنیت ندارد، مسابقات را جذاب می‌کند.

 

به نظر شما پیکان می‌تواند قهرمان این فصل باشد؟

چرا نتواند؟ اگر اتفاقات عجیب و غریب نیفتد پیکان می‌تواند این عنوان را به دست بیاورد. آنطور که من در تیم دیدم همه دارند نهایت سعی‌شان را می‌کنند. این تیم پتانسیل قهرمانی را دارد من هم سعی می‌کنم در این راه به تیم کمک کنم.

 

بسیاری معتقدند لژیونری ستاره‌های تیم ملی از سطح کیفی لیگ کم کرده است. شما که خودتان لژیونر بودید با این نظر موافقید؟

یکی از دلایل می‌تواند این باشد. اما باید موارد دیگر را هم در نظر گرفت. همه می‌دانند که لیگ از نظر مالی نسبت به سال‌های قبل ضعیف‌تر شده و بودجه و امکانات کم‌تر است. به دنبال آن طبیعتا پول و امکانات هم کم‌تر می‌شود. به نظر من دلیل دیگرش هم این است که ما امسال بازیکن خوب خارجی در لیگ نداریم. برای بازیکنان معمولی خارجی می‌شود جایگزین پیدا کرد اما بازیکن خوب خارجی نه. در مجموع فکر می‌کنم دلیل اصلی این اتفاق کم‌تر شدن امکانات است.

 

نبود امکانات در بحث داوری حسابی خودش را نشان داده است. شما نگران نیستید ترکش‌های اعتراض به قضاوت بازی‌ها به شما اصابت کند.

کم شدن امکانات متاسفانه در همه چیز خودش را نشان داده است. من هم سعی می‌کنم دچار این ماجرا نشوم. در ایتالیا هم سطح داوری آنقدر متفاوت نیست اما آنجا تکنولوژی به کمک داوری می‌آید. در ایران نمی‌دانم نخواستند یا نشده که از تکنولوژی ویدیو چک استفاده کنند. ویدیو چک خیلی به بحث داوری کمک می‌کند. داور هم اشتباه دارد اما با ویدیو چک می‌تواند قضاوت بهتری داشته باشد.

 

نظرتان درباره بازگشت ایگور کولاکوویچ چیست؟

از نظر فنی این صلاحیت را در خودم نمی‌بینم که نظری بدهم اما ایشان از نظر اخلاقی و شخصیتی فرد مناسبی است. امیدوارم هرچه خیر است برای تیم ملی رقم بخورد.

 

شما امیدوار هستید در ترکیب ایگور قرار بگیرید؟

هر ورزشکاری دوست دارد عضو تیم ملی باشد و من هم برایش تلاش می‌کنم اما درنهایت تصمیم‌گیرنده خود کولاکوویچ است.

 

انتخابات فدراسیون هم که در پیش است.

به نظر من کسی که می‌خواهد رییس شود، هرچه والیبالی‌تر باشد بهتر است. چنین فردی بهتر می‌تواند تصمیم بگیرد. البته نباید از فاکتور مدیریت بالا هم غافل شد. قانونمندی بهترین چیزی است که یک فرد می‌تواند در مدیریتش از آن استفاده کند. باید یکسری اصول و ضوابطی باشد که رعایت شوند. رییس باید پشت بازیکن باشد و فقط طرف باشگاه نباشد. همچنین تیم‌های خوبی را به لیگ بیاورد تا مسابقات پویا و خوبی داشته باشیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.