b_Newsمرامی که 51 سال بعد از رفتن جهان پهلوان ادامه دارد

روح تختی در کالبد شهریار

تاریخ: 1397/10/17
زمان: 11: 14
نوع: یادداشت
51 سال از درگذشت جهان‌پهلوان تختی گذشت تا جای خالی او به بیش از نیم قرن برسد.

حامد جیرودی/1_شد 51 سال. یعنی از نیم‌قرن هم عبور کرده است. با این حال، اگر صبح امروز سری به گورستان قدیمی «ابن بابویه» در شهرری بزنید، باز هم می‌بینید که غوغایی به پا شده است. انگار تشییع جنازه فردی بسیار محترم و سرشناس است. مثل یک ورزشکار قدیمی و مدال‌آور. یک محبوب قلب‌ها. یکی مثل آقا تختی.

2_شاید جهان پهلوان وقتی در 17 دی 1346 لحظات آخر عمر خود را در هتل آتلانتیک تهران سپری می‌کرد، با خودش فکر نمی‌کرد که بعد از 51 سال، رفتنش هنوز برای دوستدارانش تازه باشد. ورزشکاری که یادگارهایی از خود به جا گذاشت که تا روز و روزگار باقی است، از او به نیکی یاد شود.

3_انتشار خبر مرگ غلامرضا تختی که یکی از محبوب ترین ورزشکاران دوران خود بود، برای بسیاری قابل باور نبود. جلال آل‌احمد درباره مرگ او چنین نوشت:«از آن همه جماعت هیچ‌کس، حتی برای یک لحظه، به احتمال خودکشی فکر نمی‌کرد.» واکنش‌ها به مرگ تختی هم در نوع خود حیرت‌آور بود. هفت نفر در شهرهای مختلف ایران خود را کشتند که از همه فجیع‌تر، قصابی در کرمانشاه بود که خود را به قناره آویخت. او قبل از مرگ، یادداشت بزرگی بر شیشه مغازه‌اش چسبانده و نوشته بود که «جهان بی جهان‌ پهلوان ماندنی نیست.»

4_پرویز پرستویی ستاره سینمای ایران هم که اخیرا با اعضای تیم ملی کشتی آزاد دیدار کرده بود، در این دیدار صمیمانه خاطره خود از روز تشییع پیکر جهان پهلوان را اینچنین تعریف کرد:«از کودکی تا امروز که 64 ساله هستم به کشتی علاقه دارم. از کودکی آنقدر عاشق کشتی بودم که شاید باورتان نشود از میدان شوش تا ابن بابویه شهرری دنبال تابوت جهان پهلوان تختی پیاده رفتم.»

5_جمع آوری کمک‌های مردمی در زلزله بوئین زهرا توسط تختی، موضوعی است که داستان آن را شاید خیلی‌ها شنیده باشند. در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۴۱ زلزله مهیبی به قدرت 2/7 ریشتر، به ویرانی کامل شهر بوئین زهرا و روستاهای دشت قزوین انجامید. بر اثر زمین‌لرزه بوئین‌ زهرا حدود 20 هزار نفر کشته و هزاران خانواده نیز بی‌خانمان شدند. به پیشنهاد کیهان ورزشی و روزنامه کیهان قرار شد او برای زلزله‌زدگان کمک جمع کند. تختی قبول کرد و صندوق به گردن از پارک ساعی در خیابان پهلوی (ولیعصر) تا تالار کیهان در خیابان فردوسی را پیاده پیمود. با بلندگو شخصا از مردم می‌خواست تا به هموطنان زلزله‌زده‌شان هرچه در توان دارند، کمک کنند. زنان گوشواره و گردنبند و انگشتر و مردان پول اهدایی خود را به صندوق آویزان از گردن تختی می‌انداختند. واکنش‌ها چنان باورنکردنی بود که بلافاصله موج بزرگی از نیکوکاران به راه افتادند و ده‌ها کامیون به وی سپرده شد.

6- شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ در نزدیکی ازگله، استان کرمانشاه در نزدیکی مرز ایران و عراق زلزله‌ای با قدرت 3/7 ریشتر رخ داد که خرابی‌های بسیاری را به بار آورد و بیشترین آمار کشته‌ها و زخمی‌ها از شهرهای قصر شیرین، سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی گزارش شدند. اما در این زلزله چیزی که بسیار دیده شد. حضور ورزشکاران ایرانی برای کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده بود. از کشتی‌گیران که مرام پهلوانی تختی از همان ابتدا یکی از اصول کارشان است تا فوتبالیست‌ها. انتشار ویدیویی از بغض و اشک‌های علی دایی که در زمینه کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده کرمانشاه پیشگام و بسیار فعال بوده و ساخت خانه‌های مسکونی برای زلزله‌زدگان را به عهده داشت، در صفحات اجتماعی با واکنش بسیاری از کاربران همراه بود. شهریار فوتبال ایران کاری کرد تا 50 سال بعد باز روح تختی در کالبد ورزشکارانی چون او دمیده شود و چه یادگاری بهتر از این. تختی زنده است. او هرگز نمی‌میرد.

7_فیلم «تختی» ساخته بهرام توکلی با تهیه‌کنندگی سعید ملکان و بازی علیرضا گودرزی ایفاگر نقش نوجوانی جهان پهلوان تختی و معصومه قاسمی‌پور ایفای نقش مادر غلامرضا تختی، حضور امیر جدیدی، بهنوش طباطبایی، ماهور الوند و حمیدرضا آذرنگ قرار است در جشنواره فیلم فجر روی پرده برود. پیش از این شادروان علی حاتمی در سال ۱۳۷۳ اقدام به ساخت فیلمی درباره جهان‌ پهلوان تختی کرده بود که با مرگ این فیلمساز فقید، پروژه یاد شده ناتمام ماند و بعدها بهروز افخمی آن را به پایان رساند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.