b_Newsنه به داور حمله کردم و نه قصد زدنش را داشتم/ چرا در تلویزیون ملی به من بی‌احترامی کردند/ ناظر مرد باشد و حقایق را بگوید

شهرام محمودی: به تیم ملی برنگردم بهتر است

b_News کناره‌گیری خاتم فعلا جدی است/ اتفاقات لیگ خنده‌دار است و هیچ چیز سر جایش نیست/ فرقی نمی‌کند برادرم رییس شود یا نه/ فوتبال بعد از 43 سال جام را به خانه می‌آورد
تاریخ: 1397/10/17
زمان: 11: 21
نوع: گفتگو
شهرام محمودی که همیشه جزو بااخلاق‌های ورزش ایران است، در دیدار تیمش برابر پیام مشهد بیشتر از همه نامش را در میان حواشی دید.

نگار رشیدی/ امروز کمیته پر کار انضباطی فدراسیون والیبال برای بازی جنجالی خاتم اردکان و پیام مشهد تشکیل جلسه خواهد داد. شهرام محمودی کاپیتان خاتم اردکان کسی است که نامش بیش از همه در این جنجال‌ها آورده شد. والیبالیست بااخلاق ایران که به تازگی به عنوان بهترین پشت خط‌زن ایران با رای مردم انتخاب شده، گفتگوی مفصلی با «گل» داشت.

 

انتخاب‌تان به عنوان بهترین پشت‌ خط‌زن ایران را تبریک می‌گویم.

ممنونم. خیلی خوشحالم که این افتخار نصیبم شده. از تمام مردمی که من را انتخاب کردند سپاسگزام. گزینه‌های دیگری هم در رای‌گیری بودند و مردم این لطف را به من داشتند.

 

این مردم دوست دارند شما را باز هم در تیم ملی ببینند و گویا خودتان هم برای بازگشت یک جورهایی اعلام آمادگی کرده‌اید.

پیش از این هم گفتم که خدا را شکر نیازی به حضور من نیست. یکسری بازیکن جوان به تیم اضافه شده‌اند و کسب تجربه می‌کنند. من نباشم خیلی بهتر است چون اگر برگردم یک جوان باید کنار بماند و دوباره باید این پروسه طی شود. اگر واقعا به حضور من در تیم ملی نیاز بود شاید تصمیم بگیرم برگردم ولی به نظر من نیازی نیست.خیلی از بازیکنان دیگر در تیم ملی نیستند و چند سال زمان می‌برد تا جدیدتر ها جا بیفتند. باید اول آنها جا بیفتند و بعد از تیم انتظار داشته باشیم.

 

فکر می‌کنید چه زمانی می‌توان تیم پرقدرت سابق را دید؟

به نظر من در حال حاضر نتیجه خوب این است که در مسابقات انتخابی المپیک که از سال آینده آغاز می‌شود، بتوانیم کسب سهمیه کنیم. این مهم‌ترین بحث و یک اتفاق تاریخی و بزرگ است که به عنوان ورزش گروهی برای دومین بار پیاپی به المپیک برسیم. ما در المپیک ریو از گروه صعود کردیم و نتیجه خوبی گرفتیم.

 

البته می‌دانید که پشت این هدف نیاز به یک مدیریت قوی است که فعلا والیبال از آن بی‌بهره است.

من یک بار مصاحبه کردم و جریمه شدم. واقعا نمی‌شود در قبال مصاحبه و کسانی که از شرایط انتقاد می‌کنند با جریمه برخورد کنند. من گفته بودم لیگ خوبی نداریم و پویا نیست. شاید بازی‌ها برای تماشاگران جذاب و دیدنی باشد و به خاطر نزدیک بودن پوئن‌ها از تماشایش لذت ببرند اما شاهد کیفیت بالایی از لیگ نیستیم. لیگ نسبت به سال‌های گذشته افت زیادی پیدا کرده. قبلا لیگ ما به لیگ‌های بزرگ دنیا نزدیک شده بود اما الان فاصله زیادی دارد. هفت،هشت تا از خوب‌های والیبال از ایران رفته‌اند و بازیکن خارجی هم در لیگ نداریم. جایگزینی هم برای‌شان نیست. متاسفانه نتوانستیم لیگ را در سطح بالا نگه داریم.

 

امسال در لیگ بیشتر از مسابقه حواشی است که دیده می‌شود.

واقعا اتفاقاتی در لیگ می‌بینیم که خنده‌دار است. چه در بحث نظارت، چه داوری و چه نحوه برگزاری. به هیچ عنوان مدیریت صحیحی را در مسابقات نمی‌بینیم. در بیشتر بازی‌ها بی‌احترامی و حرمت‌شکنی می‌شود. روی سکوها حرف‌های بدی می‌زنند. به جای جریمه بازیکن یک بار باشگاه را با قاطعیت جریمه و چند مسابقه تماشاگران را محروم کنند. آیا تا الان توانستند کاری انجام بدهند که بداخلاقی‌ها دور باشد؟! هیچ چیز سر جایش نیست و هر بار اتفاقات بدی می‌افتد که دودش هم به چشم تیم ملی می‌رود.

 

در این باره بیشتر توضیح می‌دهید؟

ببینید، لژیونرها همه در لیگ‌های خوب بازی می‌کنند و کیفیت‌شان را نگه می‌دارند اما در ایران با شرایطی که وجود دارد بازیکن از نظر فنی و روانی نمی‌تواند برای رویداد بزرگی مثل انتخابی المپیک آماده باشد. بازیکن باید در تدارکاتی به شرایط واقعی برسد اما در این اوضاع کیفیتی به دست نمی‌آورد. نبود رییس فدراسیون هم بی‌تاثیر نیست. هرچند گویا قرار است تا دو،سه ماه آینده انتخابات را برگزار کنند. این شرایط به والیبال ضربه خواهد زد و هرچه زودتر باید تعیین تکلیف شود تا والیبال کارش را با‌ آرامش شروع کند.

 

تمام انتقاداتی که به لیگ داشتید، یک جا در مسابقه تیم شما با پیام مشهد دیده شد.

اگر فیلم بازی را نگاه کنند من هیچ‌وقت نگذاشتم حتی یک بازیکن در جریان بازی اعتراض کند و اتفاق بدی بیفتد. حتی سوت‌های 50-50 را هم که داور به سود حریف می‌زد به بچه‌ها می‌گفتم اشکال ندارد تا جو بازی آرام باشد. اما در گیم پنجم نتیجه دو بر یک بود که حریف یک اسپک زد و توپ با فاصله نیم متر یا بیشتر از دست ما به بیرون رفت. اما سرداور جلوی چشم‌مان به ضرر ما سوت زد. در امتیاز 10 بر هشت هم اسپک زدم که امتیاز برای ما بود تا حدی که برگشتم و با تیم خوشحالی کردیم ولی داور باز هم به ضرر ما سوت زد. دیگر همه سالن خنده‌شان گرفته بود. گفتم امکان ندارد مگر می‌شود؟! گفت خطای روی تور شده و به جا داد! آخر هم نفهمیدیم چه شد و داور یک کارت قرمز هم به من داد. مگر می‌شود یک کارت قرمز به ما بدهد، یک کارت قرمز به حریف، توپ را هم به جا بدهد؟! روی تور هم باشد نتیجه باید بشود 10-9 اما ناگهان شد 11-9!!

 

پس اعتراضات از اینجا آغاز شد؟

ما گفتیم مگر می‌شود، در روز روشن دارید سر ما را می‌برید؟ 10 نفر می‌توانند شهادت بدهند آن روز چه اتفاقاتی افتاد. ناظر بازی گفت تیم را به رختکن ببرید، فدراسیون درباره نتیجه بازی تصمیم‌گیری می‌کند. ما هم رفتیم و حتی سه،چهار نفر از بچه‌ها لباس‌شان را عوض کردند و بقیه هم چسب‌های‌شان را کنده بودند. بعد از سه دقیقه ناظر آمد گفت به زمین برگردید مربی هم گفت خودت گفتی بروید و فدراسیون تصمیم می‌گیرد.

 

ناظر بازی گفته بود صحنه‌هایی را در مسابقه دیده که در عمرش ندیده است.

بله ایشان گفته‌اند که من به داور حمله کرده‌ام! یا اگر میله نبود من داور را می‌زدم! این حرف‌ها را از کجایش در می‌آورد، نمی‌دانم. خودش که مدعی است 40 سال در والیبال خدمت کرده، به جز نظارت چه کاری کرده؟ چرا باید در تلویزیون ملی به من بی‌احترامی کند؟ او کوچک‌تر از این حرف‌ها بود که بخواهم جوابش را بدهم. برای من قاضی مردم هستند و خودشان به خوبی می‌توانند قضاوت کنند. در این چند سال از شهرام محمودی بداخلاقی دیده‌اند؟

 

گویا تماشاگران مشهدی هم به تیم شما توهین کرده بودند؟

من واقعا دلخوری از تماشاگران ندارم چون تعداد کمی از آنها توهین می‌کردند. بیشتر کسانی که در سالن بودند بازی را تماشا کردند. اما ناظر که مدعی است 40 سال است کار می‌کند نگفت که چیزی شنیده است. ناظر اگر مرد باشد و شرف داشته باشد، روز جلسه کمیته انضباطی حقایق را می‌گوید.

 

چرا در کنار تمام حواشی اسم شهرام محمودی آورده شد؟

نمی‌دانم با من مشکل دارند یا می‌خواهند سر من عقده‌گشایی کنند! مردم، مربی‌ها و تمام اهالی رسانه از دور و نزدیک من را دیده‌اند. آیا در این چند سال یک بار به کمیته انضباطی رفته‌ام؟ فقط سه سال پیش بعد از بازی با پیکان بود که پاسور خارجی این تیم فحش ناموسی داد و در این شرایط هیچ‌کس نمی‌تواند خودش را کنترل کند. همیشه سعی کردم حاشیه درست نکنم و از حاشیه دور باشم اما وقتی به ناحق، حق‌تان را می‌خورند نمی‌شود کاری نکرد. اعضای تیم خاتم انسان‌های شریف و صادقی هستند و حیف است که حق‌شان خورده شود. روزی والیبال ما تمام می‌شود و همه با هم چشم تو چشم می‌شویم اما وقتی به حاشیه کشیده می‌شوی، ناراحت می‌شوی. من از ابتدای مسابقه، بازی را کنترل و همه را آرام می‌کردم اما وقتی دیدم دارند حق‌مان را می‌خورند، به عنوان کاپیتان نمی‌توانستم عکس‌العمل نشان ندهم. حق را باید به حق‌دار داد با جوسازی و ایجاد حاشیه که نمی‌شود نتیجه بازی را رقم زد.

 

تیم‌تان هم که تهدید به کناره‌گیری از لیگ کرده.

این تصمیم تا الان جدی است.خاتمی‌ها انسان‌های بزرگی هستند اما وقتی در حق‌ تیم و مردم اردکان کم‌لطفی می‌شود روی تصمیم کنار رفتن از لیگ مصر هستند و اصلا برای‌شان مهم نیست که در آینده چه اتفاقی می‌افتد. به عبارتی همه چیز به رای کمیته انضباطی مربوط می‌شود. خاتم این همه سرمایه‌گذاری کرده و هیچ‌کس را به فدراسیون نمی‌فرستد تا آنجا قدم بزند به خاطر همین حقش را می‌خورند.

 

شما یکی از منتقدان احمد ضیایی بودید و حالا از برادرتان به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی ریاست فدراسیون نام برده می‌شود.

برای من هیچ فرقی نمی‌کند چه کسی رییس شود. امیدوارم شخصی لایق رییس شود که بتواند والیبال را از خواب عمیقی که دچارش شده بیدار کند. من اصلا و ابدا با شخص ضیایی مشکلی نداشتم و حتی به او علاقه داشتم. من فقط انتقاد کردم. اگر انتقاد جرم است، قبول می‌کنم. متاسفانه بزر‌‌گ‌ترین مشکل ضیایی این بود که اشخاص مفیدی اطرافش نبودند و به او مشاوره غلط می‌دادند. سر من هم مشاوره غلط دادند و آن اتفاقات رقم خورد. من ایرادات را گفتم. اگر اشتباه گفته بودم پس این اتفاقات چیست؟ در کل بحث انتخاب رییس به بازیکن مربوط نمی شود حال می‌خواهد برادر من باشد یا فرد دیگری. فقط باید کسی بیاید که والیبال را رو به جلو حرکت بدهد. والیبال در خانواده‌ها جایش را پیدا کرده و حیف است جایگاهی که با مشقت به دست آورده را از دست بدهد. مطمئنا همه هم برای بازگشت والیبال به دوران اوجش کمک خواهند کرد.

 

با توجه به بازی امروز تیم فوتبال در جام ملت‌ها حیف است در این باره صحبت نکنید.

تیم ملی شرایط خوبی دارد. تیم بازیکنان خوبی دارد که بیشترشان در لیگ‌های اروپایی بازی می‌کنند. فکر می‌کنم بتوانیم بعد از 43 سال جام را به خانه بیاوریم و از مردم می‌خواهم کلی انرژی مثبت برای تیم ملی بفرستند.

 

منشا هم که در لیست مازاد برانکو قرار گرفت.

ما اصلا نمی‌توانیم درباره تصمیمات برانکو حرف بزنیم. برانکو تیم 13،14 نفره را نایب‌قهرمان آسیا کرد. مطمئنا او تصمیم عاقلانه‌ای گرفته است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.