b_Newsیک جا و همان موقع جایزه گرفتن مزه داد/ به اندازه جایزه‌ام، برای شطرنج هزینه کردم

سارا خادم‌الشریعه: چمدانم نمی‌رسید به سالن مسابقات راهم نمی‌دادند!

b_News بیشتر تبریک ازدواج شنیدم تا قهرمانی/ می‌خواستم به جام ملت‌ها هم بروم، تا فینال می‌رویم
تاریخ: 1397/10/18
زمان: 13: 29
نوع: گفتگو
تیم اعزامی شطرنج ایران به مسابقات سریع و برق آسای جهان، حسابی یخ روسیه را با نتیجه خوبش شکست که سارا خادم‌الشریعه با قهرمانی مجموع ستاره ایران بود.

نگار رشیدی/ تیم اعزامی شطرنج ایران به مسابقات سریع و برق آسای جهان، حسابی یخ روسیه را با نتیجه خوبش شکست. این تیم که راه سختی را تا سن پترزبورگ با جا ماندن از پرواز استانبول_سن‌پترزبورگ و نرسیدن چمدان پرهام مقصودلو به سرزمین تزارها پشت سر گذاشت، و پای میز شطرنج نشست، دست به کارهای بزرگی زد. در این تیم ساراخادم الشریعه با کسب دو عنوان نایب‌قهرمانی و قهرمانی مجموع مسابقات، ستاره ایران در این مسابقات بود. اما چیزی که بیشتر درباره عناوین او به چشم آمد جایزه دلاری بود که به او لقب دختر میلیاردر را دادند. خادم‌الشریعه در این باره با «گل» گفتگو کرد.

 

یخ روسیه با گرمای بچه‌های ایران شکست. مسابقات چطور بود؟

رقابت‌ها خیلی خوب بود. من در کل مسابقات سریع و نیمه‌سریع را خیلی دوست دارم.  اینکه باید سریع و پشت سر هم مسابقه بدهی لذت خاصی دارد. من قبل از این هم گفته بودم می‌خواستم در این مسابقات جزو 6 نفر باشم ولی به مدال فکر نمی‌کردم.

 

چرا؟ تو که سال خیلی خوبی را پشت سر گذاشته بودی.

بله دو سال پیش هم در همین مسابقات چهارم شده بودم و خیلی هم دور از دسترس نبود. من مسابقه را با رتبه 25 شروع کردم و در نیمه‌سریع به مدال فکر می‌کردم اما در برق‌آسا نه.

 

به هدفت از نظر ریتینگ هم که رسیدی.

بله من می‌خواستم جزو 20 نفر باشم اما الان یکی از رقیبانم مسابقه‌ای داد و از نوزدهم به بیست‌ویکم آمدم. اما فاصله‌ام با نفر بیستم خیلی کم است. الان هم می‌خواهم خودم را به جمع 10 نفر اول برسانم.

 

برای نخستین بار در تاریخ شطرنج، چهار شطرنج‌باز به ریتینگ 2600 رسیده‌اند.

درست است، اولین بار است که شاهد چنین چیزی در شطرنج ایران هستیم. شرایطی که الان شطرنج دارد بهترین شرایطی است که تا به حال داشته. حتما این روند ادامه خواهد داشت چون بازیکنان جوانی داریم که می‌توانند دست به افتخارات بزرگی بزنند.

 

با مسیر سختی که تا روسیه داشتید شاید کسی فکر نمی‌کرد این نتایج را بگیرید.

متاسفانه چمدان‌های پرهام و علیرضا نیامد. در پروازهای ترکیش معمولا این مشکل پیش می‌آید. یا در پروازهایی که ترانزیت کمی دارند نمی‌رسند که چمدان‌ها را بفرستند. ما هم بدشانسی آوردیم و از پرواز استانبول _ سن‌پترزبورگ جا ماندیم. البته من خوش‌شانس بودم که چمدانم رسید وگرنه اصلا نمی‌توانستم بازی کنم (خنده) چون مسابقات کفش کتانی و لباس غیررسمی را ممنوع کرده بود و باید با لباس رسمی مسابقه می‌دادیم. من هم تمام لباس‌هایم در چمدان بود و اگر نمی‌رسید به سالن راهم نمی‌دادند (خنده).

 

دوست نداشتی شطرنج المپیکی بود تا افتخاراتت را در بزرگ‌ترین آوردگاه ورزشی به دست می‌آوردی؟

قطعا دوست دارم شطرنج جایی در المپیک داشته باشد اما همین که قرار است به بازی‌های آسیایی برگردیم اتفاق خیلی خوبی است. فکر می‌کنم بیشتر از 10 مدال در شطرنج خواهد بود و ایران هم شانس خیلی خوبی برای تصاحب چند مدال خواهد داشت.

 

چرا بیشتر از عناوینی که به دست‌ آوردی، جایزه دلاری‌ات به چشم آمد و شدی دختر میلیاردر؟

همیشه همین بوده و بیشتر از نتیجه‌ای که می‌گیرم مسایل دیگر توی چشم است. این را نمی‌دانند شاید من اندازه همان جایزه برای شطرنجم خرج کرده‌ام. الان هم با این جایزه می‌خواهم باز هم برای شطرنج هزینه کنم. مسابقات مختلفی هست که باید در آن شرکت کنم. یا اینکه قصد دارم تا یکی،دو سال دیگر  یک آکادمی شطرنج راه بیندازم. اما ابتدا باید شطرنج خودم را به آن حدی که می‌خواهم برسانم. به نظرم ما مدرسه‌های شطرنج خیلی خوبی نداریم.

 

جایزه‌ای که گرفتی (70 هزار دلار) در این اوضاع اقتصادی می‌تواند مثلا یک تیم کشتی را مدیریت مالی کند.

اینطورها هم نیست. جایزه‌ من کم‌تر از چیزی که عنوان شد بود. درست است بیشترین جایزه‌ای بود که یکجا گرفتم اما چیزی که بیشتر به من مزه داد زمان به دست آوردن این جایزه بود. مثلا مسابقات ورلدکاپ یک ماه طول می‌کشد و تا تو به جایزه برسی باید زیاد صبر کنی اما اینجا مسابقات سریع و برق‌آسا بود و همانطور که زود مسابقه می‌دهی زود هم جایزه می‌گیری (خنده).

 

سوکولف گفته خیلی خوشحال است با استعدادهای ایرانی کار می‌کند.

ایشان مربی بسیار خوبی است اما به نظر من همین یک نفر برای شطرنج ما کافی نیست. باید یک نفر دیگر هم بیاید تا در کنار هم روند سریع‌تر و بهتری داشته باشیم.

 

خودت مربی خاصی را مد نظر داری؟

من با شیچنکو مربی اوکراینی دوران خوبی داشتم و با او به نتایج خوبی دست پیدا کردم. او شاید نسبت به سوکولف سطح پایین‌تری داشته باشد اما از نظر روحی خیلی به او نزدیکم. البته همین مربی فرانسوی که با او کار می‌کنم، اگر فدراسیون هزینه‌اش را بدهد خیلی بیشتر کمک می‌شود.

 

پرهام مقصودلو که از هزینه شخصی گفت، مانور زیادی روی آن داده شد.خودت هم بارها با هزینه شخصی به مسابقه رفتی. الان این هزینه‌ها به چه صورت است؟

ما در مسابقات زیادی شرکت می‌کنیم و از هر 10 مسابقه‌ هفت‌تایش آزاد است. از آنجا که مسابقات طولانی هم هست برای فدراسیون سخت است که بتواند هزینه‌هایش را تامین کند چون واقعا بودجه نداریم. اینطور نیست که فدراسیون بتواند اما کاری نکند. اما اگر یک لیگ قوی داشته باشیم تا درآمد ثابتی برای‌مان داشته باشد یا اسپانسر شخصی داشته باشیم بخشی از بار این هزینه‌ها از روی دوش‌مان برداشته می‌شود چون با توجه به تعداد بچه‌ها و مسابقاتی که هست برای فدراسیون سخت است تمام هزینه‌ها را بدهد.

 

چرا شطرنج انقدر ناشناخته است که در مصاحبه با تو سوال پرسیده‌اند «قصد ازدواج داری یا نه»؟!

(خنده) واقعا خودم هم نمی‌دانم. خیلی برایم عجیب بود. ما همه جا عکس‌های ازدواج‌مان را منتشر کردیم و نمی‌دانم چرا خبر نداشتند (خنده). اتفاقا جالب است زمانی که نامزد کردیم من در مسابقات داخل سالن طلا گرفته بودم اما کامنت‌هایی که می‌گرفتم بیشتر از مقامم، تبریک ازدواج بود (خنده).

 

از لیگ آلمان چه خبر؟                                                                         

جمعه باید به آلمان بروم. من یک دوره رفتم و دو بازی‌ام را هم بردم. اما از آنجایی که تیمم الان در رده دوم است و شانس قهرمانی دارد، سرپرست تیم گفت به خاطر حساس بودن بازی که با تیم صدرنشین است، باید بروم. به نظر من تیم‌مان جزو سه تیم هم قرار بگیرد خیلی خوب است. بادم بادن تیم صدرنشین بازیکنان خیلی خوبی دارد و سرنوشت قهرمانی در مسابقه ما با این تیم رقم خواهد خورد. البته جدای از آن سعی می‌کنم در 6 ماه پیش رو تا جایی که می‌توانم مسابقه بدهم تا نورم استاد بزرگی‌ام را تکمیل کنم.

 

جام ملت‌ها هم که شروع شد. جام قهرمانی را امسال می‌گیریم؟

بله حتما. من خیلی امیدوارم که ایران بتواند قهرمان جام ملت‌ها بشود. خیلی دوست داشتم برای این مسابقات هم بروم اما برنامه‌هایم جور در نیامد. به نظر من تا فینال می‌رویم و بعدش هم ان‌شاءا... تیم با جام برمی‌گردد.

 

راستی همسرت هم این مدت حسابی هوایت را داشت و زودتر از همه اخبار نتیجه‌هایت را منتشر می‌کرد.

بله باید از اردشیر یک تشکر ویژه داشته باشم. خیلی از دوستانم نتایج من را از صفحه اردشیر دنبال می‌کردند. او انرژی خیلی زیادی برایم می‌فرستاد و حواسش به همه چیز بود.