b_Newsطارمی کاری با پرسپولیس کرد که استقلال نکرد/ احمدی در گزارشش اغراق می‌کرد

مهدی‌زاده: بردن یمن خوشحالی ندارد، اسپانیا را که نبردیم!

b_News فقط فوتبال مانده که قهرمان آسیا نشده!/ نباید برای سهمیه المپیک از جیب هزینه کرد
تاریخ: 1397/10/19
زمان: 12: 38
نوع: گفتگو
امیر مهدی‌زاده قهرمان کاراته جهان که حسابی فوتبالی است، امیدوار است شاگردان کی‌روش بتوانند با قهرمانی جام ملت‌های آسیا به خانه برگردند.

نگار رشیدی/ پایان دومین مرحله اردوی تیم ملی کاراته با آغاز کار تیم ملی فوتبال در جام ملت‌های آسیا هم زمان شد تا به این ترتیب امیر مهدی‌زاده که حسابی فوتبالی و البته استقلالی است، با فراغ بال بازی شاگردان کی‌روش را تماشا کند.

او که به تازگی با هم‌تیمی‌هایش سومین قهرمانی جهان را رقم زد، وزن خود را از 60- کیلوگرم به 67- کیلوگرم تغییر داده و قصد دارد یک مدال خوشرنگ را در این وزن در المپیک ژاپن به گردن بیندازد. او در لیگ جهانی چین هم در 67- کیلوگرم به برنز رسید تا گام محکمی در وزن جدید برداشته باشد. مهدی‌زاده در گفتگویی که با «گل» داشت، درباره بازی تیم ملی فوتبال، کری مهدی طارمی، اردوها، اهدافش و البته پسرش سایمان صحبت کرد.

 

تیم ملی فوتبال یمن را گل‌باران کرد. بازی را دیدید؟

بله مسابقه را دیدم. به نظر من اصلا نباید برای گلزنی به این تیم خوشحالی می‌کردند. من هم در مسابقاتم رقبای سطح پایین داشتم و حتی امتیازهای خوبی هم گرفتم اما واقعا بردن یک تیم ضعیف خوشحالی ندارد. مرتضی احمدی هم در گزارشش اغراق می‌کرد و در صحبت‌هایش خیلی بزرگنمایی می‌کرد. باید این را ببینیم که تیم طرف مقابل یمن است، اسپانیا که نبود! رفتاری که نشان دهد انگار قهرمان شده‌ایم برابر این تیم جالب نیست. مطمئنا نفرات و کادر فنی تیم ملی خیلی حرفه‌ای هستند و نباید گول این برد را بخورند.

 

فکر می‌کنید جام بعد از 43 سال به کشور برگردد؟

امیدوارم این اتفاق بیفتد. در ورزش‌های گروهی فقط فوتبال است که نتوانسته قهرمان آسیا شود. البته ما که در کاراته از آسیا هم گذشتیم و قهرمان جهان شدیم. آن هم نه برای یک بار، بلکه چند بار... اما به نظرم ایران یکی از مدعیان اصلی قهرمانی است. کی‌روش نظم تیمی خوبی را به وجود آورده. از طرفی تیم ملی امکانات و اردوهای خوبی را پشت سر گذاشته. امیدوارم تیم ملی با موفقیت از این تورنمنت بیرون بیاید.

 

شما استقلالی هستید و مهدی طارمی در شادی گلش با نشان دادن عدد 6 برای استقلالی‌ها کری خواند.

من چون در مسیر بودم و بازی را می‌دیدم متوجه این اتفاق نشدم اما در بحث ملی نباید از این کارها کرد. طارمی کاری کرده که حتی هواداران پرسپولیس او را به عنوان بازیکن بی‌وفا و بی‌اخلاق می‌شناسند. او با تیمش کاری کرد که حتی استقلال که رقیب دیرینه‌ این تیم است با پرسپولیس نکرد. طارمی واقعا بین پرسپولیسی‌ها هم محبوب نیست. درگذشته فوتبالیست‌ها به یکسری چیزها ارزش می‌دادند که بحث مادیات بعد از آن ارزش‌ها قرار می‌گرفت. الان درست است ارزش‌ها به اندازه آن روزها نیست اما طارمی دست همه را از پشت بسته و باشگاه را دو فصل از نقل و انتقالات محروم کرد. به نظر من آقای طارمی باید روی رفتارش فکر کند.

 

فرهاد مجیدی هم که به عنوان دستیار شفر به استقلال بازگشت.

بله آقای مجیدی دستیار شفر شدند. مجیدی از محبوبیت خیلی خوبی بین استقلالی‌ها برخوردار است و بارها توانسته مقابل پرسپولیس گلزنی کند. او در استقلال به یک الگو تبدیل شده اما چیزی که بیشتر او را محبوب کرده است، رفتار و شخصیتی است که دارد. مطمئنا با حضور مجیدی در استقلال اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.

 

قطع به یقین کری‌های شما و همسرتان پابرجاست.

همینطور است. همسرم پرسپولیسی است و همیشه با هم کری داریم اما در حال حاضر جنگ‌مان بر سایمان است که استقلالی بشود یا پرسپولیسی.

 

الان به کدام رنگ بیشتر علاقه نشان می‌دهد؟

فعلا بیشتر به مادرش علاقه نشان می‌دهد (خنده). فکر می‌کنم همین هم کار دستم بدهد. با این حال همه سعیم را می‌کنم تا سایمان استقلالی شود. هرچند با توجه به اینکه عمویش هم پرسپولیسی است کار سختی دارم (خنده).

 

کی قرار است او را در لباس کاراته ببینیم؟

سایمان بیشتر ماشین دوست دارد اما به کاراته هم علاقمند است. ولی هنوز زود است که او را وارد کاراته کنیم. کمی که بزرگ‌تر شد بعد وارد ورزش بشود بهتر است. هرچند خودم تمایل دارم که فوتبالیست بشود و همه جوره هم حمایتش می‌کنم.

 

درباره کاراته هم حرف بزنیم. مرحله دوم اردو چطور بود؟

خدا را شکر اردوی خوبی را پشت سر گذاشتیم. امیدوارم سال 2019 سال خیلی خوبی برای‌مان باشد و بتوانیم به اهدافی که مد نظر داریم، برسیم. هدف من این است که با کسب بهترین نتیجه در مسابقات پیش رو، ابتدا سهمیه المپیک را بگیرم و بعد از آن هم برای گرفتن مدال المپیک تلاش می‌کنم.

 

در وزن جدید جا افتادید؟

بله، در حال حاضر شرایط خیلی خوبی دارم. در چین هم در این وزن برنز گرفتم و قطعا با تمرینات بیشتر، مداوم‌تر و سخت‌تر امید به خدا به نتایج بسیار خوبی دست پیدا خواهم کرد.

 

کارتان در سال 2019 با لیگ جهانی پاریس آغاز می‌شود و حتما می‌خواهید در این میدان پرقدرت باشید.

ان‌شاءا... سه هفته دیگر مسابقات‌مان در فرانسه آغاز می‌شود و تمام تلاشم را می‌کنم تا با بهترین نتیجه تمامش کنم. بعد از آن مسابقات دوبی و اتریش را در پیش داریم که امیدوارم با عملکرد خوب تیم همراه باشد.

 

ان‌شاءا... اعزام به مسابقات‌تان که دیگر لغو نمی‌شود؟

فکر نمی‌کنم این اتفاق بیفتد. هرچند مسابقات آلمان و چین را با هزینه شخصی شرکت کردیم اما واقعا شرایط نباید به این شکل باشد. یک ملی‌پوش نباید برای گرفتن سهمیه المپیک از جیب هزینه کند. با قول‌هایی که مسوولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک داده‌اند، امیدوارم دیگر این اتفاق نیفتد.

 

اوضاع فدراسیون که چند وقتی است با سرپرست اداره می‌شود، چطور است؟

من به عنوان بازیکن سعی می‌کنم خیلی در جریان این اتفاقات و مسایلی از این دست قرار نگیرم. کار من ورزش کردن است و انتخابات هم روال قانونی‌اش را پشت سر خواهد گذاشت. امیدوارم در آینده نزدیک کاراته صاحب یک رییس دلسوز شود که در سال مهم کسب سهمیه المپیک تیم ملی را به سمت هدفی که دارد پیش ببرد تا ان‌شاءا... این ورزش یکی از مدال‌آوران کاروان ایران در ژاپن باشد.

 

از بازی موبایلی کاراته چه خبر؟ خودتان هم بازی می‌کنید؟

به نظرم این بازی که فدراسیون جهانی ترتیب داده، خیلی جالب است. درست مثل فوتبال که بازی فیفا دارد، این بازی هم بسیار باکیفیت و جالب است. در این بازی از قهرمانان کاراته استفاده شده و کاراکتر چندتا از بچه‌های ایران از جمله من هم در آن هست. خودم که زیاد فرصت بازی ندارم اما سایمان زیاد بازی می‌کند. البته اگر بخواهد کاراکتر من را انتخاب کند باید چند مرحله بازی کند و ببرد تا به من برسد.

 

راستی سایمان هنوز از پورشیب می‌ترسد؟

آقای پورشیب را من هم ببینم می‌ترسم چه برسد به سایمان (خنده). البته الان با پورشیب بهتر شده. قبلا سایمان فکر می‌کرد پورشیب می‌خواهد او را بخورد اما بعد فهمید آدمخوار نیست (خنده)!