b_Newsکمک به زلزله زدگان کرمانشاه، فقط گوشه ای از کارهای علی دایی است

علی اشکانی: آرزو می‌کنم تیم ملی موفق تر باشد و دلخور نیستم

تاریخ: 1397/10/21
زمان: 11: 26
نوع: گفتگو
علی اشکانی که در مراسم سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی حاضر بود، درباره سکوتش در روزهایی که محمد بنا به کشتی بازگشته است، حرف زد.

حامد جیرودی/ علی اشکانی سرمربی سابق تیم ملی کشتی فرنگی که پس از استعفای رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی، از سمت خود کناره گیری کرد، در این مدت و با حضور محمد بنا در تیم ملی سکوت اختیار کرده و صحبتی انجام نداد. حضور اشکانی در مراسم سالگرد جهان پهلوان تختی در ابن بابویه باعث شد تا به سراغ او برویم و درباره این موضوع صحبت کنیم. اشکانی در گفت و گویی که با «گل» داشت، برای تیم ملی در مسابقات بعدی آرزوی موفقیت کرد.

 

درباره حضورتان در مراسم سالگرد جهان پهلوان تختی صحبت می‌کنید؟

من این را وظیفه خودم می‌دانم و هر سال سعی می‌کنم که در این مراسم حضور داشته باشم. شاید ما در این سالها فقط خاطرات زندگی آقا تختی خدابیامرز را فقط مطالعه کرده ایم ولی وقتی می‌بینیم که سینه به سینه کارشان و رفتارشان یادآوری می‌شود، می‌فهمیم که ایشان چقدر طبع شان بلند بوده و برای ورزشکاران و همه مردم ارزشمند است.

 

همه کشتی گیران تختی را الگوی خودشان می‌دانند. شما وقتی خودتان در نوجوانی کشتی را شروع کردید، چه موضوعی درباره تختی خیلی توجه تان را به خود جلب کرد؟

خوشبختانه جامعه ورزش الان به صورتی است که همه سعی می‌کنند که مکتب آقا تختی را تبلیغ کنند و در دوران ورزشی شان هم بتوانند تختی وار زندگی کنند. ما الان هم در جامعه ورزش افرادی را داریم که رفتارشان و کردارشان تختی وار است. در آن دوران هم که من کشتی را شروع کردم، سالنی در اردبیل به نام تختی آذین شده بود و همه از ما دهن به دهن می‌پرسیدند که کدام سالن تمرین می‌کنید و ما هم نام سالن تختی را به زبان می‌آوردیم که هر کسی را هم آنجا راه نمی دادند. سنگینی آن سالن باعث می‌شد که سخت گیری زیادی انجام شود و هر کسی را به آن صورت راه نمی دادند و وقتی پذیرفته می‌شدی، طبعا برندی نصیبت می‌شد. من هم وقتی پس از تمرین در چند سالن به سالن تختی راه پیدا کردم، خیلی به خودم می‌بالیدم. غیر از آن تکیه کلام های آقا تختی که گفته بود:« افتادگی آموز اگر طالب فیضی» و حرف دیگر ایشان که گفته بود:« من هر چه مدال می‌گیرم، می‌فهمم که باید گردنم را بیشتر خم کنم و متواضع باشم.» خیلی برای من جالب توجه بود.

 

شما به این موضوع اشاره کردید که الان هم ورزشکارانی هستند که مرام پهلوانی داشته باشند اما سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک در همین مراسم سالگرد تختی گفت که جامعه ورزشی ما امروز پهلوان پرور نیست!

در کشتی این موضوع خیلی تاکید می‌شود که تختی وار زندگی کنیم. الان هم ورزشکارانی هستند که برای کمک پیش قدم هستند و بدون این که اسمی از آنها به میان بیاید، در کار خیر هستند و سراغ کسانی می‌روند که نیازمند و درمانده هستند. آن هم با این همه دغدغه و مشغله که افراد دارند. الان هم این کارها در شبکه های اجتماعی انتشار داده می‌شود.

 

علی دایی همشهری شما که در همین حادثه زلزله استان کرمانشاه این مرام پهلوانی را نشان داد و کمک های زیادی کرد که بازتاب زیادی هم داشت.

ایشان که هم در جامعه، هم در ورزش به خصوص فوتبال، یک چهره بزرگ و سرآمد هستند. ایشان آنقدر طبع شان بلند است و کار خیر انجام می‌دهند که ما فقط گوشه ای از آن را در زلزله کرمانشاه می‌بینیم. حالا که بحثش پیش آمده می‌گویم. در دورافتاده ترین روستاهای استان اردبیل مدارسی وجود دارد که علی دایی ساخته و به نام ایشان است. من شاهد هستم که او به چه خانواده هایی کمک می‌کند. این نشان می‌دهد که این مرام های پهلوانی فراموش نشده است. در کشتی هم این موضوع وجود دارد و هر کسی بنا به توان خود کمک می‌کند و من خودم به دوستی با این افراد در کشتی افتخار می‌کنم و زبانزد هستند. این مطلبی هم که آقای صالحی امیری گفته اند منظورشان این بوده که این مرام پهلوانی باید بیشتر شود. دوران ورزش قهرمانی زود تمام می‌شود و ورزشکاران ما سعی می‌کنند که نام شان بعد از آن هم باقی بماند و ماندگار شود.

 

از این موضوع که بگذریم، باید به این موضوع اشاره کنیم که شما بعد از کناره گیری از سمت سرمربیگری تیم ملی کشتی فرنگی، صحبتی نداشتید اما حالا می‌خواهیم نظرتان را درباره بازگشت محمد بنا و شرایط تیم ملی بدانیم.

من در این خصوص نظری خاصی ندارم. فقط آرزو می‌کنم که تیم ملی موفق تر باشد و دعا می‌کنم که این بچه ها موفق باشند. سال 2018 سال سختی بود و مردم در بازی های آسیایی توقع داشتند که رو سفید باشند و الحمد ا... هم موفق بودند و درخشیدند اما در مسابقات جهانی بدبیاری هایی نصیب ما شد و امیدوارم در دوره بعدی مسابقات جهانی، قرعه های خوبی نصیب شان شود و بهترین ها را برای کشورمان به ارمغان بیاورند.

 

به نظر می‌رسد که هنوز دلخوری هایی در نوع رفتن تان دارید که دوست ندارید صحبت کنید!

نه بالاخره هر آمدنی یک رفتنی هم دارد. من هنوز عضور خانواده کشتی هستم و سنم و شرایطم طوری است که وقت برای فعالیت هست و الان هم در باشگاه های تهران فعالیت انجام می‌دهم. الان هم برای تیم ملی آرزوی توفیق دارم و امیدوارم که باز هم پرچم ایران را به اهتزاز دربیاورند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.