b_Newsبه هر تصمیمی که کادر فنی بگیرد، احترام می‌گذارم/ بردن یمن لذتبخش بود، می‌توانیم جام را بگیریم

فرزان عاشورزاده: اگر فرصت بدهند نهایت استفاده را می‌برم

b_News مستند درباره زندگی استاد کانگ است نه من
تاریخ: 1397/10/21
زمان: 11: 30
نوع: گفتگو
فرززان عاشورزاده بعد از قبول شکست در انتخابی تیم ملی، یک فرصت جدید از سوی کادر فنی پیدا کرد و حالا می‌خواهد با استفاده از آن مسافر جهانی شود.

نگار رشیدی/ شکست فرزان عاشورزاده در مسابقات آزاد کشوری که حکم انتخابی تیم ملی را داشت، با روحیه و انگیزه‌ای که او از خودش نشان می‌داد، شاید در دورترین نقطه ذهن هوادارهایش هم جایی نداشت. اما فرزان در مرحله یک‌هشتم این رقابت‌ها در حالی که در یک وزن بالاتر مسابقه می‌داد، شکست را از رقیب نه‌چندان نام‌آشنای خود پذیرا شد تا به این ترتیب دست کادر فنی را برای دعوت کردن او به اردوی تیم ملی را ببندد.

فرزان به لطف دوران طلایی‌اش پیش از المپیک ریو که چشم تکواندوی جهان را به سمت خود چرخانده بود، همیشه مورد توجه بوده حتی با وجود اینکه در بسیاری از میادین به نتیجه مورد انتظار نرسیده است. با این حال او هر بار با تکیه بر انگیزه‌سازی، خود را در چهره یک مدعی نگه داشته تا کماکان جای مناسبی در ذهن کادر فنی داشته باشد. به همین خاطر است که فریبرز عسکری جام ریاست فدراسیون جهانی را پیش پای سونامی گذاشته تا او با بهره بردن از این فرصت خودش را به اردوی تیم ملی تحمیل کند. اتفاقی که پیش‌بینی‌اش کار سختی نبود.

در هر حال فرزان بار دیگر روحیه‌اش را بازپروری کرده و بعد از سفر کوتاهش به اصفهان و همراهی محسن باباصفری لژیونر هندبال تیم ملی، تمریناتش را از سر گرفته تا از رقابت‌های جهانی منچستر جا نماند. گفتگوی «گل» با سونامی بر پایه شکست او در انتخابی تیم ملی شکل گرفت.

 

با روحیه‌ای که داشتید شنیدن خبر شکست‌تان در انتخابی بسیار دور از انتظار بود.

من به صلاحدید کادر فنی در این مسابقات شرکت کردم. به نظرشان احترام گذاشتم و وارد رقابت‌ها شدم. اما متاسفانه در شرایطی که یک وزن بالاتر مسابقه می‌دادم، در دور چهارم با نتیجه 28 بر 26 بازی را واگذار کردم و به فینال رقابت‌ها نرسیدم.

 

مگر کادر فنی نمی‌دانست در یک وزن بالاتر مسابقه می‌دهید، چرا قبل از رقابت‌ها به جای گذاشتن یک قانون مطلق که فقط نفرات اول به اردو  دعوت می‌شوند، استثنا برای شما قائل نشدند؟

البته تاکید کنم من تغییر وزن نداشتم و هنوز امتیازات المپیکی‌ام در وزن 58- کیلوگرم محاسبه می‌شود اما برای این مسابقات تصمیم گرفتم در یک وزن بالاتر شرکت کنم. در هر حال من بازی را واگذار کردم و از اینجا به بعد باید تلاشم را بیشتر کنم و با انگیزه بیشتر تمریناتم را انجام بدهم. هر اتفاقی هم در آینده بیفتد می‌پذیرم. درباره کادر فنی هم نمی‌توانم نظری بدهم. وظیفه من حضور در مسابقه بود که متاسفانه نتوانستم آنطور که باید نتیجه بگیرم. الان هم وظیفه‌ام این است روی اشتباهاتم کار کنم و با کم کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوتم برای آینده تلاش کنم.

 

کادر فنی فرصت قهرمانی در جام ریاست فدراسیون جهانی را به شما داده تا از این طریق به اردوی تیم ملی برسید.

در این رابطه صحبت مستقیمی با من نشده اما هر نظری که کادر فنی داشته باشد را قبول می‌کنم. اگر فرصتی هم در اختیارم بگذارند، سعی می‌کنم نهایت بهره را از آن ببرم. تمام تلاشم را به کار می‌گیرم تا اشتباهاتم را پیدا کنم تا آینده ورزشی خوبی داشته باشم. شکست برای هر ورزشکاری هست اما این اهمیت دارد که از این شکست‌ها درس‌های مهمی بگیریم. اگر خدا این توان را به من بدهد که از شکست‌هایم درس بگیرم، برای کسب مدال‌های خوشرنگ در میادین آینده تلاش می‌کنم.

 

شما همیشه حتی بعد از شکست روحیه و انگیزه‌ زیادی دارید. این انگیزه از کجا می‌آید؟

به نظر من هر ورزشکار و به طور کلی هر انسانی باید همیشه در زندگی امید و انگیزه داشته باشد. من هم همیشه سعی کردم به خدا توکل کنم و از خودش امید بگیرم.

 

با این انگیزه شما را در شیاپ‌چانگ المپیک خواهیم دید؟

هیچ تضمینی نیست. زندگی ورزشی من اینطور نیست که بخواهم برای چیزی تضمین بدهم. اما هر انسانی می‌تواند بهترینِ خودش باشد. من هم سخت تلاش خواهم کرد و قطعا خدا هیچ تلاشی را نادیده نمی‌گیرد. چه تلاش منِ فرزان در ایران باشد چه تلاش کسی که با دین دیگر در کشوری دیگر زندگی می‌کند.

 

راستی کمی هم درباره مستندتان توضیح دهید.

درواقع این مستند، مستند زندگی من نیست. ماجرای مستند از این قرار است که از زندگی استاد کانگ شروع می‌شود و نسل به نسل می‌چرخد. یعنی مستند از زندگی خود استاد کانگ آغاز می‌شود و بعد به شاگردان‌شان می‌رسد. از آنجایی که همه سرمربی‌های ما از شاگردان استاد کانگ بودند، من هم شاگردِ شاگردان ایشان محسوب می‌شوم و به خاطر همین برای حضور در این مستند در بخش مبارزه من انتخاب شدم. درنهایت استاد کانگ به شهرستان ما آمدند و بخش کوتاهی از مستند به شهرم، زندگی‌ام و حال و هوای باشگاهم اختصاص پیدا کرد. درواقع این مستند چرخیده و چرخیده تا به ما رسیده است.

 

از آنجایی که فوتبالی هستید، حتما به خوبی پیگیر کار تیم ملی در جام ملت‌ها هستید.

بله، ما برد خوبی برابر یمن به دست آوردیم. بردی که واقعا لذتبخش بود. خیلی دوست داشتم این مسابقات را از نزدیک تماشا کنم چون کشور میزبان فاصله زیادی با ما ندارد. اما متاسفانه با توجه به شرایط ورزش حرفه‌ای من، نتوانستم به امارات بروم. اما برای تیم ملی کشورمان آرزوی موفقیت می‌کنم.

 

به نظرتان شاگردان کی‌روش با جام قهرمانی برمی‌گردند؟

از تیم ما انتظار قهرمانی می‌رود چون ایران همیشه در جام ملت‌ها تیم خوبی بوده و از سوی دیگر در جهان هم پیشرفت خیلی خوبی داشته و امیدوارم این دوره از مسابقات به یک نتیجه خوب ختم شود. ما این انتظار را نداریم که مسابقات را خوب آغاز کنیم و بد تمام شود. قلب من با بچه‌های تیم ملی می‌زند و امیدوارم با جام به ایران برگردند.