b_Newsاهل کری‌خوانی قبل از مسابقه نیستم،در قفس حرفم را می‌زنم

قلی‌پور: دیگر قهرمانی‌های ووشو راضی‌ام نمی‌کرد، وقتش رسیده وارد قفس شوم

b_News این روزها برداشت‌ها از فوتبال اشتباه است، امیدوارم بچه‌ها قهرمان شوند
تاریخ: 1397/10/22
زمان: 13: 25
نوع: گفتگو
کاپیتان تیم ملی ووشو که چند ماهی می‌شود زیر نظر علیرضا استکی تمرینات MMA را شروع کرده، هفته آینده راهی نخستین مسابقه‌اش می‌شود.

نگار رشیدی/ کاپیتان تیم ملی ووشو که چند ماهی می‌شود زیر نظر علیرضا استکی تمرینات MMA را شروع کرده، هفته آینده راهی نخستین مسابقه‌اش می‌شود. حمیدرضا قلی‌پور که برای ورود به این ورزش و مبارزه در قفس مدت زیادی فکر و البته تمرین کرد، قصد دارد به عنوان یک ووشوکار پرچم ایران و ووشو را در این رشته بالا ببرد و به سقف اهدافش برسد.

قلی‌پور برای اینکه به سازمان‌های بزرگ برسد باید از حالا رکوردها و رزومه خوبی از خود به جای بگذارد. او در گرجستان باید به مصاف حریفی از همین کشور برود که تا به حال سه بازی داشته و در تمام آنها با پیروزی از میدان خارج شده است. هرچند با آمادگی و انگیزه‌ای که قلی‌پور دارد، حریفش باید منتظر نخستین تجربه شکستش بماند.

 

بالاخره زمان نخستین مسابقه‌تان فرا رسید.

بله، وقتش رسیده بود که وارد مسابقه شوم. مسابقات گرجستان شامل ثبت شرکت «شرداگ» می‌شود. در این شرکت رکورد فایترها ثبت می‌شود. سازمانی که قرار است با آن مسابقه بدهیم جزو‌های سازمان‌های اول و دوم نیست اما برای شروع سازمان خوبی است. از طرفی تیمی که من با‌ آن کار می‌کنم یعنی علیرضا استکی و امیر علی‌اکبری، خیلی خوب و حرفه‌ای هستند. خدا را شکر تمرینات خوبی هم داریم و دوست دارم اولین مسابقه‌ام انجام بشود چون تا زمانی که داخل قفس نروم و مسابقه ندهم نمی‌توانم شرایطم را بسنجم. نگاه دور خودم به این رشته خیلی خوب است و اگر همه شرایط خوب پیش برود، موفقیت‌های خوبی در پیش است.

 

پس به عبارتی شما به این مسابقه می‌روید تا خودتان را بشناسید.

بزرگ‌ترین دلیلش همین است، چیز دیگری نمی‌تواند باشد.من باید تجربه به دست بیاورم و با ثبت رکوردهای خوب به سازمان‌های بزرگ‌تر برسم. با رکورد خوب است که رزومه و کارنامه قهرمانی به درد می‌خورد. این رکوردها را هم باید با شرکت در مسابقات ابتدایی به دست آورد.

 

سازمان خاصی را مد نظر دارید که به آن بپیوندید؟

بله چند سازمان را در ذهن داریم. اما همه اینها زمانی محقق می‌شود که رکوردهایم را جمع کنم.

 

از حریف‌تان شناختی دارید؟

من باید با یک فایتر گرج مسابقه بدهم. قرار است فیلم مسابقاتش به دستم برسد اما هنوز مبارزه‌اش را ندیدم. او تا به حال سه بازی داشته که سه بر صفر برده است. اما امید به خدا من همه تلاشم را می‌کنم تا در این مبارزه پیروز شوم.

 

تا پیش از این همیشه درباره ووشو از شما سوال می‌شد اما الان MMA، این چه حسی برای‌تان دارد؟

در هر حال من وارد دنیای جدیدی از زندگی‌ام شدم. اگر وارد این رشته شدم، خودم را یک مبتدی می‌بینم و باید برای کسب موفقیت از تجربیات دیگران استفاده کنم. اما اول و آخرش من ووشوکارم و هرچه دارم از ووشو است. من به عنوان یک ووشوکار وارد MMA شدم و امیدوارم با حمایت خانواده ووشو پرچمدار ووشو در این رشته باشم.

 

بسیاری MMA را یک ورزش تبلیغاتی می‌دانند که به خاطر پول واردش می‌شوند. برخلاف ووشو که به عنوان یک ورزش غیرالمپیکی بر پایه علاقه ورزشکاران است.

در کل وقتی شما یک رشته را شروع می‌کنید، قطعا به آن علاقه دارید و وقتی وارد بحث قهرمانی می‌شوید و حرفه‌ای دنبالش می‌کنید باز هم نشان از علاقه‌تان دارد. مثلا آقای x سال‌ها عضو تیم ملی است و در روز چهار،پنج ساعت فقط تمرین می‌کند. به این ترتیب این ورزش حرفه‌ای، کار او به حساب می‌آید و جدا از بحث علاقه، نیاز به کسب درآمد از آن هم دارد. یک ورزشکار برای اینکه بتواند در آرامش مدال‌آوری کند باید مسکن داشته باشد، درآمد داشته باشد و تامین باشد. درست است MMA یا کیک‌بوکسینگ حرفه‌ای به خاطر تبلیغات و اسپانسرهایی که در آن هست، پول خیلی بیشتری دارد، اما اگر از ورزش آماتور قهرمانی حمایت ویژه‌تری شود نفرات کم‌تری وارد این رشته‌ها می‌شوند.

 

انگیزه خودتان از ورود به MMA مالی نبود؟

مهم‌ترین نگاه من درباره ورود به این رشته این بود که شاید دیگر قهرمانی آسیا و قهرمانی جهان از نظر روحی من را ارضا نمی‌کرد. من می‌خواستم مبارزه را حرفه‌ای‌تر دنبال کنم. الان هم به نظرم وقت ورود به این موضوع بود. مگر من چند سال دیگر می‌خواهم مبارزه کنم. چهار،پنج سال دیگر مسابقه می‌دهم پس باید برای چیزی که دنبالش بودم کاری می‌کردم.

 

جالب است زمانی که علی‌اکبری در این رشته شناخته شده بود، وزارت ورزش اعلام کرد MMA غیرقانونی است اما حالا نه‌تنها شاهد پیشرفت این رشته هستیم بلکه چهره‌هایی مثل شما هم به آن پیوستند.

دلیل اینکه این رشته را غیرقانونی اعلام کنند، نمی‌فهمم! مثلا در فدراسیون ورز‌ش‌های رزمی خیلی از رشته‌ها مثلا مسابقه جهانی دارند. این مسابقه مثلا در یک باشگاه در کشور همسایه برگزار می‌شود. کاری به سطح مسابقات نداریم اما تحت حمایت وزارت ورزش قرار نمی‌گیرد. ولی این موضوع دلیل بر این نمی‌شود که آن رشته را غیرقانونی اعلام کنیم چون نمی‌شود ورزشی که انتخابی و قهرمانی کشور دارد غیرقانونی باشد. در MMA هم به همین شکل است. این رشته در فضای مجازی بیشتر دیده می‌شود و در همه جای دنیا دارد انجام می‌شود. شاید شامل تسهیلات وزارت ورزش نشود اما فکر نمی‌کنیم بشود غیرقانونی‌اش کرد.

 

آماده کری‌ها و درگیری‌های وزن‌کشی هستید؟

خیلی اهلش نیستم، من حرفم را در قفس می‌زنم.

 

از آسیب‌های این ورزش هم که حتما باخبر هستید.

MMA با رشته خودمان تفاوت چندانی ندارد. شاید بیش از 90 درصد با هم شباهت دارند. ما فقط در زمان مسابقه با هم فرق داریم و شاید برخی حرکات که روی زمین ادامه دارد. در کل این دو ورزش خیلی از هم دور نیستند و بحث غریبی برای من نیست.

 

این روزها جام ملت‌ها هم در جریان است. این دوره قهرمان می‌شویم؟

از ته قلبم آرزو می‌کنم ایران قهرمان جام ملت‌ها شود. خواهشم از مردم و رسانه‌ها این است که از دیدگاه دیگری به تیم ملی نگاه کنند. توجه کنید تیمی که قهرمان می‌شود تیم ملی است نه کی‌روش. یعنی تیمی که از فدراسیون تا کادر فنی و بازیکنان در آن شریک هستند. متاسفانه برداشت‌ها این روزها اشتباه است و امیدوارم با اصلاح این نگاه، تیم با موفقیت کارش را انجام بدهد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.