b_Newsتمام تلاشم را می‌کنم تا بچه‌ها به تیم ملی بروند/ می‌گفتند من از بچه‌ها رشوه گرفتم و حضورم در والیبال توهین است

امیر خوش‌خبر: به جز بازیکنان، هیچ‌کس نمی‌خواهد من در والیبال باشم!

b_News من هم از حضور کارشناس بوکس در جلسه سرمربی والیبال تعجب کردم/ ضیایی حرف نمی‌زد و ما در برزخ بودیم
تاریخ: 1397/10/23
زمان: 13: 48
نوع: گفتگو
خوش‌خبر که بعد از برکنار شدن عجیب و ناگهانی‌اش توسط احمد ضیایی به وزارتخانه برگشت‌، سعی می‌کند خیلی پیگیر مسایل والیبال نباشد.

نگار رشیدی/ ماندگار شدن ایگور کولاکوویچ بعد از جلسه پنج ساعته با افشین داوری، اعلام گروه‌بندی‌های انتخابی المپیک و احتمال قوی کناره‌گیری تعدادی از ستاره‌ها از تیم ملی به خاطر نبودن امیر خوش‌خبر، خبرهای مهم این روزهای والیبال است.

خوش‌خبر که بعد از برکنار شدن عجیب و ناگهانی‌اش از سرپرستی تیم ملی توسط احمد ضیایی به وزارتخانه برگشت‌، سعی می‌کند خیلی پیگیر مسایل والیبال نباشد اما سال‌ها حضور در این ورزش نمی‌گذارد فاصله زیادی بین او و والیبال شکل بگیرد. با آمدن داوری شاید خیلی‌ها از جمله والیبالیست‌ها منتظر بازگشت خوش‌خبر بودند اما هنوز هیچ دعوتی از او نشده است. هرچند با صحبت‌هایی که خوش‌خبر با «گل» داشت، در صورت دعوت هم بعید است او پاسخ مثبت بدهد.

 

روزهای دور از والیبال چطور می‌گذرد؟

خبر خاصی نیست. من در بخش بودجه وزارت ورزش در خدمت همکارانم هستم. به قول برخی از دوستان در سنگر دیگری خدمت می‌کنم. خیلی هم مسایل والیبال را پیگیری نمی‌کنم.

 

شما از والیبال جدا شده‌اید و افراد غیرمتخصص و در راس همه افشین داوری آمده‌اند.

متاسفانه اتفاقات خیلی خوبی در والیبال به خصوص در چند وقت اخیر رخ نداده است. شاید تبعات این اتفاقات الان خودش را نشان ندهد اما درنهایت دودش در چشم تیم ملی می‌رود. والیبال به سختی و ذره‌ذره این مدارج را به دست آورده. ان‌‌شاءا... آینده روشنی برای والیبال رقم بخورد.

 

البته حضور افراد غیرمتخصص با حضور همایون اردلان پیشکسوت بوکس در جلسه با ایگور ادامه پیدا کرد.

بله من هم عکس‌های جلسه را دیدم. من هم از حضور ایشان تعجب کردم اما شاید این یک اتفاق کاملا تصادفی باشد. شاید ایشان برای دیدار با سرپرست آمده بودند و قطعا با برنامه‌ریزی قبلی نبوده. این جلسه باید با حضور افراد متخصص برگزار می‌شد اما آنطور که من شنیده‌ام آقای داوری می‌خواستند جلسه تقریبا خصوصی باشد. خیلی در جریان مفاد جلسه نیستم اما گویا قرار است جلسه بعدی با حضور کارشناسان و متخصصان باشد.

 

گروه‌بندی انتخابی المپیک هم اعلام شد.

در گروه ما یک مقدار روسیه تیم قدر و سختی است وگرنه برابر مکزیک و کوبا می‌توانیم موفق باشیم. بازی‌مان با روسیه بسیار حساس خواهد بود و فکر می‌کنم از این گروه یا ما صعود می‌کنیم یا روسیه. در کل تیم ما شانس زیادی برای موفقیت دارد.

 

با توجه به رابطه‌تان با ملی‌پوشان، اگر شما بودید می‌شد گفت شانس بیشتری هم داریم.

خوشبختانه سیستم تیم ملی قائم به فرد نیست. به خصوص در بخش غیر والیبالی و فنی که کارها به صورت روتین و اداری انجام می‌شود و مشکلی نیست.

 

اما برخی از ملی‌پوشان می‌خواهند به خاطر نبودن شما، به تیم ملی نیایند.

امیدوارم کار به اینجا نرسد. تمام تلاشم را می‌کنم تا بچه‌ها را از این تصمیم منصرف کنم. والیبال ما حیف است که به خاطر یک نفر چنین ضربه‌هایی بخورد. اگر بچه‌ها از جانب دیگری اذیت نشوند، تمام سعیم را می‌کنم تا با تمام قوا و انگیزه در تیم ملی حاضر باشند.

 

همچنان هم که صحبتی برای بازگشت‌تان نشده‌؟

خیر هیچ صحبتی نشده.

 

اگر از شما دعوت کنند، قبول می‌کنید؟

اگر بحث بازیکنان را کاملا کنار بگذاریم، جامعه والیبال خیلی موافق حضور من نیست. این را از پیام‌های محترمانه و غیرمحترمانه فهمیدم. حضور مجدد من به عنوان سرپرست حواشی به دنبال دارد. اگر این حواشی در دوره داورزنی بود ابایی نداشتم چون ایشان فرد کارکشته‌ای است که می‌داند کجا چه صحبتی کند، کجا حمایت کند و کجا سیاست بیشتری به خرج بدهد. با تغییر و تحولات حضور من باری روی دوش فدراسیون خواهد بود که شاید نتواند آن را مدیریت کند و درنهایت تیم ملی ضربه می‌خورد. خیلی‌ها نمی‌خواهند حضور مجدد من به عنوان سرپرست اتفاق بیفتد. این را از تمام طیف‌ها هم گرفتم. از مربی‌ها، مسوولان، داورها و ... خیلی‌ها به من لطف داشتند و از زحماتم تشکر کردند اما در کل جامعه والیبال گفتند برنگردی بهتر است! من هم آدم منطقی‌ای هستم و از راه دور برای والیبال آرزوی موفقیت می‌کنم. متاسفانه برخی از همکارهای شما هم من را بسیار آزردند و قضاوت‌های بدی روی من داشتند.

 

بارها در ورزش دیدیم پس از سال‌ها فردی را از کار کنار می‌گذارند که بسیار می‌تواند مفید باشد.

به نظر من این یک سیستم غلط است که فقط در ورزش کشور ما وجود دارد، آن هم قضاوت بی‌جهت است که انجام می‌دهند. قضاوت با انتقاد بسیار فرق دارد. متاسفانه من را کاملا روی کفه ترازو گذاشتند. می‌گفتند خوش‌خبر بازیکن‌سالاری کرده، روش مدیریتش غلط است، غیروالیبالی است، حضورش در والیبال توهین است و از بچه‌ها رشوه گرفته و خیلی چیزهای دیگر. حتی در جلسه علنی با همکاران شما می‌گفتند سرپرستی که از بازیکن‌ها رشوه بگیرد به چه دردی می‌خورد! واقعا نمی‌دانم این حرف‌ها را از کجا می‌آورند. آن هم کسانی که کارشان تحلیل صحبت‌ها و شایعات است. شما فکر کنید چرا بازیکنانی مثل سعید معروف، فرهاد قائمی، امیر غفور، فرهاد ظریف و ... باید به خوش‌خبر رشوه بدهند؟ که چی؟ که آنها را در تیم نگه‌شان دارد؟ اصلا با عقل و منطق جور در می‌آید؟! دوستان می‌گفتند برای حرف‌های‌شان سند و مدرک دارند اما هرچه خواهش کردم این اسناد را رو کنند هیچ اتفاقی نیفتاد. همه‌شان در حد صحبت بود. این مسایل دیگر نخ‌نما شده و مشخص است که نمی‌خواهند خوش‌خبر باشد. چیزی را هم که نخواهی، نمی‌خواهی. حالا من شب و روز بدوم آن هم در جمعی که حضورم را دوست ندارند چه فایده‌ای دارد؟ به همین خاطر از همین جا از تمام کسانی که 10 سال من را تحمل کردند که اغلب با اختیارات کامل تیم را جلو ببرم تشکر می‌کنم. این مدت بهترین روزهای زندگی‌ام و از افتخارات زندگی‌ام است.

 

موضوع مهم بحث برنامه‌ریزی برای انتخابی المپیک است. به نظر شما زمان را در این شرایط از دست نمی‌دهیم؟

تا الان هم به شدت زمان را از دست داده‌ایم. سال گذشته همین موقع‌ همه کارها را انجام داده و حتی ویزای سخت آمریکا را هم گرفته بودیم. آخرهای کار تعدادی از بچه‌ها مثل معنوی‌نژاد ویزای‌شان صادر نشد. اما امسال این اتفاقات نیفتاده است. ما هر سال برنامه بازی‌های دوستانه را می‌ریختیم. تیم‌ها در دسامبر و ژانویه بودجه‌شان را می‌بندند و اگر الان درخواست بازی دوستانه ندهیم، در بودجه‌شان نمی‌گذارند و بعدا کار بسیار سخت می‌شود. مگر اینکه مربی از روابط و اختیاراتش استفاده کند. به خاطر این مسایل تیم ملی تاوان خواهد داد. سرپرست جدید هم چالش‌های زیادی پیش رو دارد.

 

داوری به محض آمدن به والیبال ایگور را در تیم ملی ماندنی کرد آن هم در شرایطی که منتقدان زیادی به عملکرد او انتقاد داشتند.

باید به این مساله عمیق‌تر نگاه کرد. به نظر من این تصمیم داوری نقطه مثبت مدیریت‌شان است. بعد از قهرمانی جهان تا حالا آقای ضیایی هیچ‌وقت رک و راست حرفی نزد و ما در حالت برزخ بودیم. نمی‌دانستیم باید چه کار کنیم؟ آیا به طور قطع ایگور می‌رود؟ قرار است با مربی ایرانی کار کنیم؟ با کدام برنامه پیش برویم؟ این خودش ضربه سختی زد. اما داوری با تجربه‌ای که داشت به محض آمدن خیلی قاطع به ایگور نامه نوشت که ما شما را به عنوان سرمربی تیم ملی می‌شناسیم. درباره کارنامه ایشان هم باید این اجازه را به ایگور بدهیم که از عملکردش دفاع کند. کار بزرگ ایگور تغییر نسل والیبال بود. او حتی بازیکنان نوجوانان را به بزرگسالان آورد و این کار خسارت و هزینه دارد. هر مربی‌ای این کار را نمی‌کند. از طرفی این رسالتی بود که فدراسیون از او خواسته بود. فدراسیون گفت لیگ جهانی و قهرمانی جهان اهمیتی ندارد و نگاهت به المپیک باشد. کولاکوویچ هم با برنامه فدراسیون جلو رفت. شاید اگر او با همان تیم باتجربه جلو می‌رفت، در قهرمانی جهان بیشتر پیش می‌رفتیم اما همین که جوان‌های‌مان لژیونر شده‌اند و در تیم‌های بزرگ بازی می‌کنند یعنی انتخاب و مسیر ایگور درست بوده است.