b_Newsامیدوارم عاشورزاده از فرصتی که به او داده شده، استفاده کند

مهدی بی باک: جام ملت ها را برای ما کنار نگذاشته اند

تاریخ: 1397/10/24
زمان: 14: 00
نوع: گفتگو
بررسی اوضاع تیم ملی تکواندو و مسابقات انتخابی این تیم که فرزان عاشورزاده در آن شکست خورد،باعث شد تا به سراغ مهدی بی باک سرمربی سابق تیم ملی برویم.

حامد جیرودی/ بررسی اوضاع تیم ملی تکواندو و مسابقات انتخابی این تیم که در تکواندو کار مطرحی چون فرزان عاشورزاده شکست خورد،باعث شد تا به سراغ مهدی بی باک سرمربی سابق تیم ملی برویم و با وی صحبت کنیم. البته بی باک در گفت و گویی که با «گل» داشت، صحبت های فوتبالی جالبی را هم مطرح کرد تا بحث به تیم ملی فوتبال و جام ملت های آسیا نیز کشیده شود.

 

پیش بینی شکست فرزان عاشورزاده را در مسابقات انتخابی تیم ملی می کردید؟

نکته ای که در خصوص فرزان باید بگویم این است که او در این مسابقات در وزن غیر تخصصی اش مبارزه کرده بود و فکر می کنم این موضوع یک مقدار کار را برایش دشوار کرده بود. با این حال، امیدوارم فرصتی دوباره به او داده شود و بتواند برای مسابقات جهانی به عضویت تیم ملی در بیاید.

 

مثل این که این فرصت به او در مسابقات جام ریاست فدراسیون جهانی که قرار است در کیش برگزار شود، به او داده شده است.

بله ان شاء ا... که بتواند از این فرصت استفاده کند. این مسابقات امتیاز خوبی است برای کسانی که دارای رنک هستند و امیدوارم فرزان هم به نوعی خودش را نشان دهد تا دوباره بتواند به عضویت تیم ملی در بیاید.

 

مبین میرزایی هم که او را در انتخابی شکست داد، چطور تکواندوکاری است؟

این تکواندوکار که فرزان را شکست داد، خودش در دور بعد باخت. پس می شود گفت که هم حریف خوبی بوده و هم این که نتوانسته خودش را در سطح اول نشان دهد. نکته بعدی هم این است که یک ورزشکار باید روزش باشد. شاید فرزان هم در آن روز، در شرایط ایده آل خودش قرار نداشته و این ممکن است برای هر تکواندوکاری به وجود بیاید و نتواند از همه توانایی های خودش استفاده کند.

الان شرایط تیم ملی را برای حضور در مسابقات جهانی منچستر، چطور ارزیابی می کنید؟

شرایط که خوب است. در چهار وزن نخست که خدا را شکر هم دست مان پر است و بازیکنانی که وجود دارند، شانس گرفتن مدال دارند. در اوزان بالا و در وزن منهای 80 کیلوگرم و منهای 74 کیلوگرم دست مان خالی تر است ولی با این حال و با توجه به این که تیم ملی جو آرام و خوبی دارد، امیدوارم که باز هم بتوانیم روی سکوی جهانی قرار بگیریم.

 

چقدر احتمال می دهید این روی سکو رفتن ما رخ دهد؟

من فکر می کنم که از سال 1997 تاکنون حدود 20 سال ات که ما روی سکوی جهانی قرار داریم و یکی از رتبه های اول، دوم و سوم جهان را به دست آورده ایم و امیدوارم که باز هم این اتفاق بیفتد.

 

به این دلیل، این سوال را پرسیدیم که تکواندو ایران در چند سال اخیر افت و خیز زیادی داشته و همین قهرمانی ما را دچار تردید کرده است.

این اتفاق ممکن است برای هر تیمی بیفتد. ما در یک سال بعد از المپیک 2016 ریو، شرایط خوبی نداشتیم. انتخابات فدراسیون را هم در پیش بود ولی الحمدا... الان شرایط فراهم است که باز هم روی سکو برویم. شما تیم های بزرگ فوتبال جهان مثل برزیل و فرانسه را هم دقت کنید، می بینید که همیشه در وضعیت خوب قرار نداشته اند. آلمان که در 2014 قهرمان جام جهانی شده بود، با همان مربی در جام جهانی 2018 از مرحله گروهی هم بالا نیامد. درباره تیم ملی تکواندوی خودمان هم باید بگویم که اگر اشتباه نکنم ما در 9 دوره گذشته مسابقات جهانی، روی سکو قرار گرفته ایم و با توجه به این موضوع، باز هم امیدواریم که روی سکو برویم.

 

مثل این که حسابی هم فوتبالی هستید. بازی های تیم ملی در جام ملت های آسیا را دنبال می کنید؟

بله. بالاخره تیم ملی کشورمان است و من همه بازی های ملی را دنبال می کنم. آرزوی موفقیت می کنم برای تیم ملی و با توجه به این که تیم خوب و یکدستی داریم، امیدوارم که دل مردم را در این شرایط شاد کنند. البته این را هم باید در نظر داشته باشیم که جام قهرمانی را برای ما کنار نگذاشته اند و ما باید بتوانیم آن را کسب کنیم. ما باید از تیم ملی حمایت کنیم تا فشارها از روی این تیم کم شود و در آرامش باشند. تیم ما شایستگی قهرمانی را داریم ولی توپ گرد است و در زمین فوتبال هم هیچ چیزی را نمی شود پیش بینی کرد.

 

برگردیم به تکواندو. فکر می کنید با توجه به حدود 20 ماهی که تا المپیک 2020 داریم، بتوانیم در آن رقابت ها، یکی دو مدال خوش رنگ کسب کنیم؟

بالاخره هر کادرفنی برای موفقیت نیاز به یک زمان دو تا سه سال دارد. خدا را شکر این زمان در اختیار کادرفنی تیم ملی قرار داده شده و وقت داشته اند که برنامه ریزی کنند. الان حدود  یک سالش گذشته و حدود یک سال و هشت ماه دیگر باقی مانده و امیدوارم که بتوانیم در المپیک هم مدال های خوش رنگی کسب کنیم.

 

شما هم که اهل تعامل هستید و به تیم ملی کمک می کنید. درست است؟

هر موقع نیاز به کمک بنده بوده، بدون هیچ چشم داشتی در خدمت تیم ملی بوده ام و الان هم آرزوی موفقیت می کنم.