b_Newsاساسنامه جدید کمیته المپیک با انتصابی شدن دبیرکل و خزانه‌دار از مجمع تاییدیه گرفت

رییس قیامی و حالا تصویب دستی!

b_News صالحی‌امیری می‌گوید در تمام دنیا جز برای انتخاب رییس کمیته المپیک رای مخفی وجود ندارد
تاریخ: 1397/10/26
زمان: 12: 11
نوع: گزارش
چهل و ششمین مجمع کمیته ملی المپیک 20 دقیقه معطل وزیر ورزش ماند تا با حضور کامل اعضای ۶۳ نفره آغاز شود.

هدیه خطیبی/ چهل و ششمین مجمع کمیته ملی المپیک 20 دقیقه معطل وزیر ورزش ماند تا با حضور کامل اعضای ۶۳ نفره آغاز شود. شایعه‌های شب قبل از مجمع حول و حوش احتمال استعفا و برکناری یا هر موضوع دیگری هم صبح مجمع رخ نداد تا همه چیز حتی در ظاهر هم شده با آرامش و صحبت‌های دکتر رضا صالحی‌امیری رییس کمیته ملی المپیک آغاز شود.

 

کارنامه بهتر و مسیر شفاف‌تر

صالحی‌امیری یادی از سال گذشته کرد که به قول خودش گوشه‌ای از سالن نشسته بود و با اعتماد اعضای مجمع که البته گزینه دیگری هم نداشتند به اینجا رسید.

او از حمایت‌های وزیر و وزارت ورزش هم قدردانی کرد، در حالی که همواره کفه ترازوی قدرت و اثرگذاری کمیته المپیک بیشتر از وزارت بوده است. اما صالحی‌امیری از امیدواری برای سالی با کارنامه بهتر و مسیری شفاف‌تر صحبت کرد که باید گفت او نخستین کسی بوده که در این سمت چندین بار گزارش عملکرد مالی و هزینه‌ها از جمله بودجه واریزی فدراسیون‌ها، بازی‌های آسیایی جاکارتا و المپیک نوجوانان آرژانتین را منتشر کرد تا شفاف‌ترین دوران را تاکنون ثبت کند.

 

دستور جلسه بدون رای‌گیری!

در ادامه مجمع شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک، طاهره طاهریان نایب رییس کمیته المپیک و نصرا... سجادی سرپرست کاروان بازی‌های آسیایی هم در فرصت حدود 10 دقیقه‌ای گزارش عملکرد دادند اما در حالی سپس نوبت به گزارش عملکرد المپیک نوجوانان در رتبه هفتم دستور جلسه رسید و بررسی اساسنامه پیشنهادی توسط نماینده هیات اجرایی، گزارش خزانه‌دار، نظرات اعضای مجمع، سخنرانی وزیر و جمع‌بندی نهایی در ردیف‌های بعدی قرار داشتند که خبری از بندی درباره رای‌گیری اساسنامه جدید کمیته المپیک در برگه دستور جلسه نبود. این مجمع حساسیت و اهمیت بیشتر از همیشه خود را وام‌دار اتفاقی بود که شاید صلاح دیده نشد خیلی پررنگ جلوه داده شود. در اساسنامه جدید کمیته که در شایعاتی گفته شد تلاش‌هایی برای رای نیاوردن آن هم صورت گرفته، مهم‌ترین مورد انتصاب دبیرکل و خزانه‌دار توسط هیات اجرایی نه با رای اعضای مجمع از این پس بود.

 

رای‌گیری با بالا بردن دست!

در بررسی اساسنامه کمیته زمانی که مقایسه اساسنامه قدیم و پیشنهادی توسط عبدی افتخاری رییس فدراسیون اسکی و عضو هیات اجرایی به اتمام رسید به طرز جالبی از اعضای مجمع خواسته شد تنها با بالا بردن دست خود و ذکر صلوات به تغییرات اساسنامه رای بدهند. در این بین چه کسی حاضر بود در مجمع با حضور وزیر و معاونش یا رییس کمیته المپیک که طرفدار تغییرات بودند، دستش را بالا نبرد؟ در اینجا رای مخفی معنی نداشت و دو بار دست‌ها بالا رفت تا بدون کوچک‌ترین ایجاد حساسیتی ساز و کار جدید که به قول دکتر صالحی‌امیری در تمام دنیا رواج دارد، تصویب شود. در گذشته هم چنین رای‌گیری‌هایی سابقه داشته اما نه در این درجه از اهمیت. زمانی که صالحی‌امیری رقیبی در انتخابات نداشت با قیام و ذکر صلوات انتخاب شد یا در دوران علی‌آبادی و کیومرث هاشمی بندهای کم‌اهمیت‌تر بدون فوت وقت با شیوه رای آشکار دست بالا بردن تایید شدند.

البته پیش از مجمع متن اساسنامه پیشنهادی برای اعضا فرستاده شده بود تا اعضا نظرات خود را ارایه دهند. با این حساب جلسات آینده هیات اجرایی می‌تواند با اختیارات اساسنامه جدید بسترساز تغییرات مهمی در بدنه کمیته المپیک باشد. اساسنامه‌ای که فقط دو تایید بی دردسر هیات دولت و IOC را حالا کم دارد.

 

رییس جوان پیشتاز انتقاد

بعد از غافلگیری از رای‌گیری جالب درباره موضوعی که مدت‌ها فضای خبری حوزه کمیته المپیک را ملتهب کرده، نوبت به نظرات اعضای مجمع رسید که باز هم جای علامت تعجب داشت! حمید عزیزی رییس فدراسیون گلف که سه ماه بیشتر از ریاستش نمی گذرد پیش‌قدم انتقاد از مراودات مالی کمیته المپیک شد. او که به قول خودش جوان‌ترین عضو مجمع بود، به تغییرات اساسنامه جدید هم پرداخت و گفت:«در اساسنامه ضمیمه تغییرات لحاظ نشده در این صورت بهتر می‌شد اظهارنظر کرد. این تغییرات چه زمانی اجرا خواهد شد.»

مهرزاد حمیدی رییس فدراسیون دانش آموزی، سردار پیغمبری نماینده نیروهای مسلح و مجید شایسته رییس فدراسیون تنیس هم صحبت‌هایی داشتند.

در انتهای مجمع نوبت به وزیر ورزش رسید که عنوان داشت:«آفت هر رشته‌ای اختلاف و حاشیه است. من و صالحی‌امیری پیوند بستیم با حاشیه و نفاق مقابله کرده و همدلی را توسعه دهیم. مطمئنا این بذری که کاشته شده میوه‌های خوبی خواهد داشت. آنچه باعث رضایت خدا و مردم می‌شود نتیجه‌ای است که با این هماهنگی به وجود می‌آید.»

سپس شاهرخ شهنازی، دبیرکل کمیته ملی المپیک از زحمات فرجی، درخشان، صبور، دهخدایی، ضیایی، امینی و رحیمی به عنوان روسای بازنشسته تقدیر و اعلام کرد طبق اساسنامه جدید علیرضا رحیمی با وجود بازنشستگی می‌تواند تا پایان دوره در هیات اجرایی حضور داشته باشد.

 

صالحی‌امیری و دو پاسخ شفاف

در پایان مجمع میکسدزون برای مصاحبه رسانه‌ها به نحوی طراحی شده بود که نارضایتی برخی رسانه‌های نوشتاری را به همراه داشت، ضمن اینکه برخی روسای پرانتقاد فرصت سهل و آسانی برای فرار از رویایی با رسانه‌ها داشتند.

در این بین تنها دکتر رضا صالحی‌امیری رییس کمیته المپیک با صبر و حوصله پاسخگو بود. او در پاسخ به سوال «گل» مبنی بر اینکه چرا شیوه رای‌گیری برای تایید اساسنامه جدید جای مخالفت باقی نگذاشته بود و رای مخفی وجود نداشت، توضیح داد:«در جلسه روسای فدراسیون‌ها من درباره اساسنامه صحبت کردم و به صورت مکتوب هم آن را به تمام اعضای مجمع ارسال و تقاضا کردیم که به ما اظهار نظر کنند تا نظرات را در هیات اجرایی اعمال کنیم. به جز یک مورد که اظهار نظر شد، هیچ موضوع دیگری مطرح نشد. علاوه بر این شخصا از طریق اعضای هیات اجرایی از اعضای مجمع شفاها درخواست کردم که نظرات‌شان اخذ شود که این نظرات در اساسنامه اعمال شود. چون روال جاری خود فدراسیون در ایران این است که بعد از رای رییس معمولا از مجمع اختیار می‌گیرند برای انتخاب دبیر و خزانه‌دار.»

او افزود:«در سفری که به کرواسی داشتم در دیدار با رییس کمیته بین‌المللی المپیک وقتی پرسیدم که دبیرکل و خزانه‌دار شما چگونه انتخاب می‌شوند، پاسخ داد فقط رییس از طریق رای‌گیری انتخاب می‌شود اما بقیه اعضا مانند هیات اجرایی، دبیر و خزانه‌دار رییس به مجمع معرفی می‌کند و از آنها تنفیذ می‌گیرد. باز سوال کردم که یعنی رای مخفی وجود ندارد، گفتند خیر رییس تیم کاری را خودش معرفی می‌کند و تنفیذ می‌گیرد. روال فدراسیون‌های داخل کشور خودمان هم به همین شکل است و من به هیات اجرایی اعلام کردم که نظرات روسای فدراسیون‌ها را در این زمینه گرفته و در اساسنامه اعمال کنند. ما تنفیذ اعضای مجمع را گرفته بودیم همان طور که روال 180 کشور دنیا است. البته بعد از مجمع خودمان دو مسیر دیگر یعنی تایید IOC و هیات دولت را هم داریم اما آن چیزی که مهم بود اینکه ما الزاما باید رای مجمع را می‌گرفتیم و پس از آن به سمت کمیته بین‌المللی و هیات دولت برویم.»

صالحی امیری در خصوص شنیده‌ها مبنی بر تغییر دبیرکل و به میان آمدن چند اسم عنوان داشت:«صادقانه به شما بگویم که تا این لحظه هیچ‌گونه مذاکره و تصمیم‌گیری درباره دبیرکل نگرفتیم. قطعا هر زمان تصمیم بگیریم به اصحاب رسانه اعلام می‌کنیم. با هیچ‌کدام از نام‌ها حرفی نزدیم.»