b_Newsامیدوارم یکی مثل آقای رسول خادم بیاید که کشتی را درک کند

حسن رحیمی: دایی و کریمی هم ناراحت هستند که چرا به کشتی رسیدگی نمی شود

b_News مهدی تقوی نتوانست خودش را جمع کند اما می تواند مربی موفقی شود
تاریخ: 1397/10/28
زمان: 12: 15
نوع: گفتگو
حسن رحیمی دارنده مدال برنز المپیک 2016 ریو یکی از ستاره‌های کشتی آزاد است که دوباره به تیم ملی برگشته و می‌خواهد برای کسب مدال در المپیک 2020 تلاش کند.

حامد جیرودی/ حسن رحیمی دارنده مدال برنز المپیک 2016 ریو یکی از ستاره های کشتی آزاد ایران است که دوباره به تیم ملی برگشته و می خواهد برای کسب مدال در المپیک 2020 تلاش کند. حضور دوباره او در تیم ملی، باعث شد تا به سراغ وی برویم و رحیمی در گفت و گویی که با «گل» داشت، صحبت های جالبی را درباره وضعیت خودش، مهدی تقوی و تیم ملی فوتبال مطرح کرد.

 

در اردوی اول تیم ملی خبر رسیده بود که سرماخوردگی شدید داشتی اما به نظر می رسد که حالا بهتر شده ای و خیلی خوب تمرین می کنی.

بله، من در اردوی اول آنفولانزا گرفته بودم و در اردوی اول هم شرکت نکردم که مبتلا به این ویروس سرماخوردگی نشوند ولی در اردوی دوم آمدم و از اول تا آخرش هم بودم. ان شاء ا... اردوی سوم هم امروز شروع می شود. شرایط خودم هم خدا را شکر بد نیست. وضعیت نسبی خوبی دارم و رو به جلو حرکت می کنم و از لحاظ بدنی هم نمی گویم ایده آل ولی آرام آرام خودم را آماده می کنم.

 

مصدومیت پایت به تو فشار وارد نمی کند؟

حقیقت این است که کمی در تمرینات اذیتم می کند ولی مدارا می کنم. به هر حال، بعد از عمل، هم باید آرام شروع کرد و هم نباید فشار وارد کرد. پای عمل شده را باید مواظبت کرد ولی در کل مساله خاصی نیست و پایم را قوی می کنم که در مسابقات به مشکل نخورم.

 

با حضور تو و دعوت کشتی گیران قدیمی تر مانند مهدی تقوی، کمیل قاسمی و رضا یزدانی، شور و نشاط خاصی در تیم ملی ایجاد شد ولی تقوی در ادامه به دلایل مختلف از جمله مصدومیت نتوانست ادامه بدهد. درباره تقوی چه نظری داری؟

اول از همه باید بگویم که مهدی پسر محبوب و محجوب کشتی ماست. او قهرمان جهان شد ولی چند وقتی از کشتی دور بود. او یک سری مشکلات برایش به وجود آمد و مادرش به رحمت خدا رفت. این موضوع، مهدی را از لحاظ روحی و روانی خیلی به هم ریخت. در المپیک هم نتوانست نتیجه بگیرد و این جو را برای او سنگین کرد. مهدی باز هم برگشت ولی نتوانست خودش را جمع کند. من هم در اردوی اول که مهدی شرکت کرده بود، نبودم و به طور کامل نمی دانم که چه شرایطی برای او به وجود آمده است.

 

مثل این که آسیب دیدگی شدیدی در کتفش داشته که دوباره او را اذیت کرده است.

بله در کشتی آسیب دیگی هایی وجود دارد که به آن آسیب دیدگی مخفی می گویند و وقتی شروع به تمرین می کنید و کار سنگین انجام می دهید، می بینید که بله کتف تان جواب نمی دهد و اگر نمی توانی تمرین کنی، پس بهتر است که کشتی نگیری. مثل این که کتف مهدی هم درد می کرده ولی در کل او هم کشتی گیر خیلی خوبی بود و هم پسر خیلی خوب و با ادبی است. کاش امکانش بود که حداقل تا المپیک کشتی می گرفت ولی متاسفانه این امر محقق نشود.

 

البته شاغلام پیشنهاد داد که اگر تقوی دوست داشته باشد، می تواند مربی شود.

بحث مربیگری کاملا با کشتی گرفتن فرق می کند. وقتی شما کشتی می گیری، فقط خودت هستی ولی وقتی مربی می شوی، مسئولیت بچه ها هم به گردن تان می افتد و کار خیلی سختی است. پس باید بتوانید همه چیز را سرجای خودش بگذارید و بتوانید از پس آن بر بیایید. من هم بحث مربیگری مهدی را شنیده بودم و اگر بیاید، جوان ها می توانند خیلی از تجربه های او استفاده کنند و اگر این اتفاق بیفتد، خیلی خوب است. البته این بستگی به خود مهدی دارد و ببیند می تواند کنار تیم به عنوان مربی باشد یا نه.

 

موضوعی که وجود دارد این است که خیلی از علاقه مندان به کشتی، روی کشتی گیران نسل شما هنوز خیلی حساب باز می کنند و انتظار دارند همیشه بدرخشید.

کشتی دوره دارد. کشتی گیران قدیمی تری مثل رضا یزدانی، کمیل قاسمی، مهدی تقوی، صادق گودرزی و احسان لشگری، کشتی گیرانی بودند که 15، 10 سال از عمر و جوانی شان را در اردوهای تیم ملی گذاشتند و خدا را شکر نتایج قابل قبولی هم گرفتند. این نسل فعلی هم باید زحمت بکشد و خودش را نشان دهد. مردم از کشتی انتظار زیادی دارند و می خواهند آنها بدرخشند ولی عمر قهرمانی کوتاه است و آسیب دیدگی، وزن کم کردن ها و تمرینات پرفشار باعث می شود که قدرت کشتی گیر کم شود. هر آمدنی هم بالاخره یک رفتنی دارد.

 

ولی به نظر می رسد خودت دوست داری کارت را با یک مدال خوشرنگ تر در المپیک 2020 به پایان برسانی؟

من همان اول هم که تمریناتم را دوباره شروع کردم، گفتم که تمام سعی و تلاشم را می کنم. من کشتی های خودم را گرفته ام ولی مردم دوست دارند که حسن رحیمی دوباره کشتی بگیرد و مدال بیاورد و تا آنجایی که بتوانم، در خدمت تیم ملی هستم. ابتدا هم سعی می کنم که دوبنده تیم ملی را به دست بیاورم و بعد در مسابقات جهانی بهترین نتیجه را بگیرم و حداقل تا المپیک تلاش کنم. البته مسیر سختی را در پیش دارم و نمی توانم پیش بینی کنم که چه اتفاقی می افتد. با این حال، سعی می کنم دوباره دل مردم را شاد کنم و بهترین نتیجه را کسب کنم.

 

تو همیشه رک و صریح درباره مشکلات کشتی صحبت می کنی و به این اشاره داشتی که به رشته های دیگر مانند فوتبال بیشتر رسیدگی می شود. حالا دوست داری تیم ملی فوتبال در جام ملت های آسیا به قهرمانی برسد؟

بله چرا دوست نداشته باشم؟ قهرمانی تیم ملی افتخارمان است. هیچ فرقی نمی کند. فقط حرف من اسیت که عدالتی بین رشته ها برقرار شود وگرنه من هم دوست دارم فوتبال مان قهرمان شود و هم والیبال و بسکتبال. من حتی با فوتبالیست ها دوست هستم.

 

با چه کسانی؟

آقای محمود فکری یکی از کسانی است که با ایشان دوست هستم و کشتی را هم دوست دارند. آقای علی دایی و علی کریمی که همدیگر را می شناسیم و در مجالس کنار هم می نشینیم و صحبت می کنیم. آنها از کشتی می پرسند و واقعا هم ناراحت هستند که چرا به کشتی رسیدگی نمی شود. رشته ای که مدال آور است و آبروی مملکت است.

 

امیدوار هستی انتخابات فدراسیون زودتر برگزار شود؟

بله امیدوارم این موضوع هم جمع شود. یک نفر از خانواده کشتی بیاید و مثل آقای رسول خادم کشتی را درک کند و از پوست و استخوان این رشته باشد. هر کسی هم بیاید، ما به عنوان سرباز در کنار تیم ملی هستیم و مشکلی هم نداریم و امیدواریم هر کسی که می آید، به کشای خدمت کند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.