b_Newsآدم هایی که با کی روش کار می‌کنند کوچک هستند یا سرمربی تیم ملی خودش را بزرگ می‌داند

اکبر فلاح: کی‌روش از حد خودش خارج شده است!

تاریخ: 1397/10/29
زمان: 10: 55
نوع: گفتگو
اکبر فلاح قهرمان سابق کشتی آزاد جهان یکی از چهره هایی است که همیشه رک و بی پرده صحبت های خود را درباره ورزش و کشتی ایران مطرح می‌کند.

حامد جیرودی/ اکبر فلاح قهرمان سابق کشتی آزاد جهان یکی از چهره هایی است که همیشه رک و بی پرده صحبت های خود را درباره ورزش و کشتی ایران مطرح می‌کند. او یکی از مربیان فعال و خوشنام کشتی ایران است که به فوتبال هم علاقه دارد و بازی های تیم ملی را دنبال می‌کند و با «گل» گفتگو کرد.

 

درباره ملاقاتی که از دکتر توکل به همراه محمدرضا طالقانی داشتید، صحبت می‌کنید؟

ما دو سه هفته پیش بود که به همراه حاج آقا طالقانی به گیلان رفتیم تا در مراسم یادبودی که برای جهان پهلوان تختی در لاهیجان برگزار شده بود، شرکت کنیم. در آنجا صحبت این شد که ایشان به دیدار قدیمی ها می‌روند و من هم گفتم که اگر جایی می‌روید من هم می‌آیم و دوست دارم که آنها را ببینم. این شد که به دیدار آقای توکل رفتیم که آقای صدرالدین کاظمی هم همراه ما بودند. آقای دکتر توکل، زمانی یکی از مردان بانفوذ فیلا بود و واقعا برای کشتی کشورمان زحمت کشید.دکتر توکل به مال کسی احتیاج ندارد و فقط دیدار ورزشکاران خوشحالش می‌کند.

 

شما این رفتار پهلوانی را اشاعه می‌دهید اما صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک در مراسم سالگرد تختی در ابن بابویه به این موضوع اشاره داشت که منش پهلوانی در بین ورزشکاران ما کم شده است. با این موضوع موافق هستید؟

بله درست گفته اند. ورزشکاران کمتر به پیشکسوتان سر می‌زنند و دلیل آن هم این است که همه گرفتار هستند. با این حال باید به این بزرگان سر بزنیم. شاید قبلا 10 درصد از جامعه ورزش احتیاج داشتند که به آنها سر بزنیم ولی الان 90 درصد احتیاج دارند که به دیدارشان برویم. نمی توانیم هم بگوییم که همه چیز گل و بلبل است. همه در عذاب هستند و گرفتارند ولی بی معرفت نیستند.

 

از این موضوع که بگذریم می‌خواهیم نظرتان را درباره حضور کشتی گیران نسل قبل مانند رضا یزدانی، حسن رحیمی، کمیل قاسمی و مهدی تقوی در تیم ملی بدانیم. هر چند که تقوی نتوانست به دلایل مختلف از جمله مصدومیت به کارش ادامه دهد.

به نظر من آقای غلام محمدی بهترین کار را انجام داد و برای این ها ارزش قائل شد.کشتی گیرانی که سال های سال افتخارآفرینی کرده اند و باید هم از آنها استفاده کند.اگر هم کسی مثل تقوی ضرب خورده بود و یا توانایی کشتی گرفتن نداشت، از او در جرگه مربیان استفاده شود تا آموزش مربیگری ببیند.

 

اتفاقا خود شاغلام هم گفته اگر تقوی دوست داشته باشد، می‌تواند مربیگری کند؟

این کار خوب است و باید به او کمک کرد ولی باید آموزش درست مربیگری ببیند. اگر از همان اول در بالاترین رتبه کادرفنی قرار بگیرد، این محبت به تقوی نیست و ظلم است. چون اگر نفر بعدی بیاید، ممکن است او را بردارد و این باعث صفر شدن او می‌شود.

 

 ما قبلا هم که با شما صحبت می‌کردید، به این موضوع اشاره داشتید که رشته های دیگر را هم دنبال می‌کنید. الان هم پیگیر بازی های تیم ملی فوتبال در جام ملت های آسیا هستید؟

ببنید ما مملکت ما را دوست داریم و ورزش مان را هم دوست داریم. هر رشته که مردم دوست داشته باشند، ما هم دوست داریم. فوتبال را که پیرزن ها و پیرمردها هم دوست دارند. ما با موفقیت هر رشته ای، می‌خواهد فوتبال باشد یا وزنه برداری و تکواندو عشق می‌کنیم و خوشحال می‌شویم که پرچم مان بالا برود. فوتبال را هم تا اندازه ای که وقت داشته باشیم، می‌بینیم. این بازی آخر مقابل عراق را در باشگاه از تلویزیون نگاه می‌کردیم و توقع داشتیم که تیم ملی بعد از این همه که مردم می‌گویند این تیم ملی فرق می‌کند، بتواند 2 تا گل به عراق بزند. البته هنوز وقت داریم که در مرحله بعد جبران کنیم ولی عراق دو سه بار ما را شکست داده و باید این تیم را می‌بردیم.

 

کارلوس کی روش نتایج خوبی با تیم ملی در این چند سال به خصوص در جام جهانی 2018 روسیه گرفت ولی او هر چند وقت یک بار انتقادهای تندی را مطرح می‌کند و حالا هم صحبت های او واکنش های زیادی را در پی داشته است. درباره کی روش چه نظری دارید؟

اگر من بخواهم درباره یک مربی خارجی فوتبال بخواهم به صورت تخصصی صحبت کنم ایراد داشته باشد اما تا حدودی که پیگیری می‌کنم باید بگویم هر کسی که چارچوب نداشته باشد، قاطی می‌کند. در کشور ما، یک مدیر را آنقدر بزرگ می‌کنند که از چارچوبش خارج می‌شود و هر کاری که دلش بخواهد، می‌کند.این که مدیران ما یکی مثل کی روش را می‌آورند هم چارچوب نداشته باشد و حد خودش را نداند، باعث می‌شود که به زمین و زمان گیر بدهد. یا این که آن آدم هایی که با او کار می‌کنند، آدم های کوچکی هستند و یا این که او آنقدر خودش را بزرگ می‌داند که همه را کوچک می‌بیند وگرنه اگر ما چارچوب داشتیم، او از لحاظ فنی، می‌توانست فوتبال ایران را به بهترین جایگاه خودش برساند. منتهی او خودش را به حاشیه می‌اندازد و جواب این مربی و آن مربی را می‌دهد و خبر ندارد که از حدش بیرون آمده است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.