b_Newsبازیکنان بدانند مردم پشت‌شان هستند و کاری به پول‌های فوتبال ندارند

حسین اوجاقی: کی‌روش واقعا اشتباه کرده اما به آن دامن نزنیم!

تاریخ: 1397/10/29
زمان: 11: 00
نوع: گفتگو
حسین اوجاقی سرمربی تیم ملی ووشو که چند ماهی پیش از جام جهانی به کی‌روش کمک کرد، به صحبت‌های اخیر سرمربی فوتبال واکنش نشان داد.

نگار رشیدی/ صحبت‌های کارلوس کی‌روش بعد از تساوی برابر عراق در جام ملت‌های آسیا موجی از اعتراضات را به راه انداخت. تا جایی که حتی عادل فردوسی‌پور، محمد میثاقی‌، محمدرضا احمدی و بیشتر از همه جواد خیابانی هم صدای‌شان درآمد.

در این بین حسین اوجاقی سرمربی تیم ملی ووشو که چند ماهی پیش از جام جهانی در بحث آمادگی جسمانی به کی‌روش کمک کرد و شناخت خوبی از روحیات کی روش دارد، در گفتگو با «گل» به این صحبت‌ها واکنش نشان داد.

 

بازی‌های تیم ملی تا اینجای کار را چطور دیدید؟

من خیلی فنی و مثل یک کارشناس فوتبال نمی‌توانم صحبت کنم ولی چیزی که دیدم، فوتبال ما احساسی است و فکر می‌کنم هر وقت از نظر روحی و روانی به خصوص اعتماد به نفس و جنگندگی در شرایط خوبی باشیم، موفق می‌شویم. بچه‌ها تا اینجا خیلی خوب بودند. برای نیمه‌نهایی و فینال هم کار سختی در پیش داریم اما با حفظ انسجام تیمی می‌توانیم این مراحل را هم با برد پشت سر بگذاریم.

 

ایران در بازی سوم نتوانست از عراق انتقام بگیرد.

بله مساوی شدیم. بازیکنان عراق هم جنگنده، دونده و پرانرژی بودند اما تیم ما هم تاکتیک خاص خودش را داشت. اگر بچه‌ها از نظر روحی و روانی و جنگندگی و زمانی که صاحب توپ هستند، اثرگذارتر باشند، موفق می‌شوند.

 

عمان به عنوان قوی‌ترین تیم سوم کار را برای تیم ما سخت خواهد کرد.

نه‌تنها این تیم بلکه همه بازی‌ها سخت است. ولی همانطور که گفتم باید انسجام را حفظ کرد و البته حاشیه‌هایی که وجود دارد نباید به تیم منتقل شود. این حواشی همه جا به تیم ضرر می‌زند. بالاخره ملی‌پوشان از طریق رسانه‌ها از حواشی باخبر می‌شوند اما آنها باید بدانند که مردم دوست دارند آنها موفق باشند.

 

حواشی را که خود سرمربی تیم شروع کرد.

من اعتقاد دارم باید این حاشیه‌ها را کنار بگذاریم. شرایط مدیریت کی‌روش به این شکل است که به عنوان رهبر انسجام تیمی خوبی را ایجاد کرده و کسی است که اتمسفر تیم را در وضعیت خوبی حفظ می‌کند. در تیم کی‌روش هیچ‌وقت بازیکن‌سالاری نیست. من موافق صحبت‌های او نیستم اما شرایطی را در تیم به وجود آورده که نظم خاصی را نشان می‌دهد.

 

صحبت‌های کی‌روش حتی صدای محمد بنا را هم درآورد و او گفته با این حساب ما احساس بی ارزشی می‌کنیم!

کی‌روش واقعا اشتباه کرده که این‌ حرف‌ها را زده اما نباید در این زمان مهم به آن دامن بزنیم. او اشتباه کرد اما هجمه‌ای که به تیم ملی وارد می‌شود خوب نیست.

 

شما خودتان سرمربی تیم ملی هستید، به نظرتان وسط تورنمت مهم این صحبت ها درست است؟

با این شرایط ملی‌پوشان باید بدانند که هر حرفی زده می‌شود یکسری موافق و مخالف وجود دارند. کی‌روش درباره مردم ایران حرف زده که حرف‌های خوبی نبود اما بچه‌ها باید بدانند همین مردم پشت تیم ملی هستند. فوتبالیست‌ها هرچقدر پول می‌گیرند نوش جان‌شان، مردم با آن مشکلی ندارند چون آنها دارند از نام ایران دفاع می‌کنند. مردم با توجهی که به فوتبالیست‌ها می‌شود مشکلی ندارند. من حرف‌های کی‌روش را تایید نمی‌کنم اما باید مسایل حاشیه‌ای را کنار بگذاریم تا تیم ملی به آرامش برسد.

 

فکر می‌کنید بچه‌ها بتوانند روی بازی‌های آینده تمرکز کنند؟

به نظر من این توانایی را داریم. نباید منفی‌نگری کنیم. ورزشکاران باید روحیه داشته باشند. الان هم نمی‌توانیم از کی‌روش توقع داشته باشیم که چطور حرف بزند. حرف‌های کی‌روش درست نبود اما نباید یادمان برود که او زحمت زیادی کشیده است. مصاحبه‌ و حرف‌های او جو منفی ایجاد کرد اما او نظم و انضباط را به تیم ملی آورد و نباید اتفاقات اخیر باعث شود که زحمات او زیر سوال برود. ‌

 

ایران به قهرمانی رقابت‌ها می‌رسد؟

من خیلی از گروه‌بندی‌ها خبر ندارم ولی ما سابقه بردن کره، ژاپن و کشورهای عربی را داریم. تا الان هم تیم برنده بوده. ما لژیونرهای خیلی خوبی داریم و بازیکنان داخلی‌مان هم کیفیت بالایی دارند. امیدوارم با جنگندگی بچه‌ها به قهرمانی برسیم.

 

زمانی که شما با کی‌روش کار می‌کردید شبیه این رفتارها را از او می‌دیدید؟

کی‌روش به هیچ‌وجه زیر بار حرفی خارج از خواسته‌ها و برنامه‌هایش نمی‌رود. او در اردوها رفتار خوبی داشت. خیلی‌ها که از کی‌روش شناخت ندارند به این جو دامن می‌زنند و سوار بر موج می‌شوند.باز هم می‌گویم او حرف‌های درستی نزد و موافق این دامن زدن‌ها نیستم. هرچند فوتبال آنقدر بزرگ و حساس است که نمی‌شود حاشیه نداشته باشد. همه چیز از مسایل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در فوتبال دخیل است ولی الان برای اینکه تیم نتیجه بگیرد، بچه‌ها نباید تحت تاثیر قرار بگیرند. چون آخرش پرچم ایران است که باید به اهتزاز در بیاید.

 

با شما نمی‌شود از ووشو حرف نزد. فعلا که تیم ملی برنامه‌ای ندارد.

خیر ما فعلا درگیر مسابقات داخلی یعنی لیگ و قهرمانی کشور هستیم. قهرمانی کشور بزرگسالان که در اردبیل برگزار شد و نفرات اردونشین مشخص شدند. قهرمانی کشور جوانان هم اواخر بهمن در فولادمبارکه اصفهان برگزار می‌شود.

 

پارس جنوبی هم که در فصل سختی قرار گرفته است.

ما امسال مهره‌های اصلی تیم‌مان را نداشتیم. حمیدرضا قلی‌پور از تیم جدا شد، محسن محمدسیفی عمل کرد، معین تقوی آسیب دید و فرود ظفری هم سرباز شد. درواقع قهرمانان ساندای ما همراه تیم نیستند با این حال تلاش می‌کنیم تا در نیم‌فصل دوم با جبران بازی‌های رفت، به قهرمانی برسیم. کار، کار سختی است.

 

محسن سیفی که باید کم‌کم به مسابقات برسد.

متاسفانه دوران نقاهت محسن طولانی شده و بعید می‌دانم به لیگ برسد. عمل او معمولا دوره نقاهت کوتاهی دارد اما مدل جراحی‌اش طوری بود که پزشک دستور داد زمان بیشتری استراحت کند. ما هم محسن را برای تیم ملی می‌خواهیم و نمی‌خواهیم ریسک کنیم تا با زود بازی دادن به او، مصدومیتش تشدید شود و به تیم ملی نرسد.

 

قلی‌پور هم که نه‌تنها از پارس جنوبی بلکه از ووشو رفتنی شد.

بله حمید علاقمند بود که به MMA برود و به نمایندگی از ووشو در این رشته هم افتخار‌آفرین باشد. او تصمیمش را به ما اطلاع داد و ما هم با تجربه‌ای که داشتیم، راهنمایی‌اش کردیم. قلبا برای او آرزوی موفقیت دارم چون می‌دانم در میدانی دیگر برای کشور افتخار به دست می‌آورد.

 

جایگزینی برای قلی‌پور دارید؟

برای قلی‌پور سرمایه‌گذاری خوبی شده بود و تجربه‌های زیادی داشت ولی ما نفرات خوبی مثل میلاد عارفی‌مقام را داریم که بتوان روی‌شان حساب کرد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.