b_Newsکی‌روش باید از مردم عذرخواهی کند نه تاج/ این بار خون همه به جوش آمده

حسین توکلی: مسی کاری نکرد مردم نصفش کردند، کی‌روش مواظب حرف‌هایش باشد

b_News سرمربی تیم ملی نمی داند کجاست و فضا را اشتباه گرفته !/بحث احسان حدادی سر پول نیست
تاریخ: 1397/10/30
زمان: 13: 54
نوع: گفتگو
حسین توکلی سرمربی سابق تیم ملی وزنه‌برداری مثل خیلی‌های دیگر از مصاحبه کی‌روش بعد از دیدار با عراق در جام ملت‌های آسیا ناراحت شده است.

نگار رشیدی/ فوتبال به همان اندازه که بین مردم محبوب است، بین ورزشکاران دیگر رشته‌ها هم با اینکه رشته‌های غیر فوتبالی از تبعیضی که بین‌شان هست گلایه دارند، جایگاه ویژه‌ای دارد. یکی از فوتبالی‌های ورزشکار حسین توکلی است. سرمربی سابق تیم ملی وزنه‌برداری که خودش پرسپولیسی است و مثل خیلی‌های دیگر از مصاحبه کی‌روش بعد از دیدار با عراق در جام ملت‌های آسیا ناراحت شده است.

 

از آنجایی که فوتبالی هستید حتما کار تیم ملی فوتبال را در جام ملت‌ها دنبال کرده‌اید؟

بله. در دو بازی اول فشار زیادی روی تیم نبود چون یمن و ویتنام تیم‌های خوبی نبودند. بازی با عراق هم نشان داد باید از موقعیت‌های‌مان بهتر استفاده کنیم. عراق از تیمی که می‌شناختیم فاصله داشت و به خاطر حساسیت بازی کار دفاعی بیشتر بود اما تیمی که برای قهرمانی خیز برداشته باید با همان قدرت همیشگی به زمین برود. از طرفی دست زدن به ترکیب برنده هماهنگی تیم را می‌گیرد. من به عنوان ورزشکار اگر در تیم برنده باشم دوست دارم بازی کنم. در هر صورت هدف صعود بود که به آن رسیدیم.

 

البته این صعود با جنجال کی‌روش همراه شد.

امیدوارم کی‌روش از این جنجال‌ها دست بردارد. هدف و پایه این است که بعد از سال‌ها طعم قهرمانی را بچشیم. کی‌روش نباید در این مسیر حرکت کند. با توجه به مشکلاتی که مردم در آن غوطه‌ور هستند نباید این خوشحالی زاید‌الوصف را از آنها بگیرم. این قهرمانی نقطه امید و عطف برای مردم است. باید بیشتر از حواشی به مسایل فنی بپردازیم.

 

برای اولین بار عادل فردوسی‌پور هم از کی‌روش انتقاد کرد.

یک زمانی شاید برخی‌ صحبت‌ها از سوی این مربی قابل هضم باشد اما وقتی روی سخنش به سمت مردم برود و فضا عوض شود اصلا قابل هضم نیست. درنهایت لطمه‌اش به مردم و تیم ملی می‌خورد. برای شما هزینه شده که کار خودت را انجام بدهی نه اینکه از این تریبون در ساختار دیگری استفاده کنی. از مربی حرفه‌ای مثل کی‌روش بعید است و وقتی جواب قانع‌کننده‌ای وجود ندارد بدتر است. هدف تیم ایران این است که به هر شکلی پرچم مملکت بالا بماند و اگر فضای سالم‌تری را فراهم نکنیم کار به جایی نمی‌رسد.

 

محمد میثاقی هم اعتراض کرده بود که کسی در امارات نیست تا جلوی کی‌روش را بگیرد.

دیگر کی‌روش بد جایی پا گذاشته است. او روی نقطه‌ای دست گذاشت که طرفدار و غیرطرفدار ناراحت شدند. کی‌روش نباید خودش را در ساختار دیگری وارد می‌کرد. او با این صحبت‌ها دارد در میدان مین حرکت می‌کند. مسی هیچ‌کاری نکرد مردم نصفش کردند، کی‌روش بهتر است مواظب باشد.

 

بیشتر از همه جواد خیابانی از خجالت کی‌روش در آمد.

او حرف حساب و حق را زد.خیابانی از صیانت و شرافت مردم ایران دفاع کرد. مردم به اندازه کافی در مشکلات غرق شده‌اند و هر مشکلی که باشد مساله خانوادگی است و به خودمان ربط دارد. کی‌روش باید در حوزه خودش صحبت کند. ما هم به عنوان طرفدار درباره فوتبال حرف می‌زنیم. او یک روز با برانکو مشکل دارد و یک روز با قلعه‌نویی. این مسایل دیگر نخ‌نما شده. کی‌روش این‌همه خودش را وارد حاشیه می‌کند. مگر در حاشیه پول و موقعیت هست؟ یا می‌خواهد فرار رو به جلو کند؟ این ترفندها نخ‌نما شده و روی خوشی ندارد. با مردم طرف شدن به این راحتی‌ها نیست. این مردم 8 سال همه چیزشان را گذاشتند تا از کشورشان دفاع کنند. کوچک‌ترین اهانت به آنها بازخورد کمی ندارد. او خونه همه را به جوش آورد و بهتر است این بازی را ادامه ندهد.

 

البته تاج به جای کی‌روش عذرخواهی کرد.

این عذرخواهی فایده ندارد. خود کی‌روش باید عذرخواهی و حریم‌ها را رعایت کند. شاید چند مربی و ورزشکار با او اختلاف نظر داشته باشند اما مردم همیشه مدافعش بودند. من هم به عنوان سرمربی تیم ملی مدافعش هستم ولی این رفتارها دور از شأن و جایگاه سرمربی است. من خودم سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری بودم و جایگاه یک مربی را خوب می‌شناسم. تازه مدال‌های ما خیلی باارزش‌تر از تیمی است که با بردن تیم‌های ضعیف یمن و ویتنام صعود کرده است. هرچند وضعیت ما هیچ‌وقت به فوتبال نمی‌رسد اما می‌دانیم شوخی با روحیات مردم قشنگ نیست.

 

به جز مردم، داغ دل غیرفوتبالی‌ها هم تازه شد. مثل محمد بنا که در اینستاگرام از حس بی‌ارزش و پوچی‌اش نوشت.

اگر ورزشکارهای دیگر بخواهند برای هر برد یک‌دهم مبلغی که فوتبالیست‌ها گرفتند را بگیرند، وضعیت ورزش قهرمانی در انفرادی با این امکاناتی که الان هست، بی‌نظیر خواهد شد. بنا این همه زحمت کشیده و از لحاظ مالی نمی‌خواهم کارش را کم ‌ارزش کنم اما سه طلای المپیکی که او در لندن گرفت اصلا با نتایج فوتبال قابل مقایسه نیست.این مطلب باید منطقی‌تر جمع شود. من احساس می‌کنم کی‌روش نمی‌داند کجاست و فضا را اشتباه گرفته.

 

نتیجه بازی امروز برابر عمان را چه پیش‌بینی می‌کنید؟

من یک سال در عمان مربیگری کردم و با ورزش این کشور آشنا هستم. آنها ورزش آکادمیک دارند و با حرف‌شنوی‌شان بحث ورزش را قشنگ دنبال می‌کنند. عمان شاید مهره‌دار نباشد اما نظم و کار گروهی خوبی دارد. شاید راحت نشود از سد این تیم گذشت ولی نشدنی نیست. ولی برای قهرمانی ژاپن و کره و عمان فرقی با هم ندارند و باید از سد همه‌شان بگذریم. تازه در این گروه کار ایران راحت‌تر است. شانس هم با تیم باشد موفقیت دور از دسترس نیست. هرچند نباید فراموش کرد که همه تیم‌های حاضر در جام هم زحمت کشیده‌اند و همین طوری به مسابقه نیامده‌اند. ما هفت‌،هشت سال است تیم اول آسیا هستیم ولی فقط در رنکینگ اینطور است. حالا باید ثابت کنیم صدرنشینی‌مان بی‌دلیل نیست.

 

در این دوره قهرمان می‌شویم؟

کاری ندارم یمن پنج گل از ما خورد اما در این بازی بچه‌ها خیلی خوب بودند. مثل ترابی یا بیرانوند. امیدوارم با نظم و هماهنگی تیم به قهرمانی برسد. بچه‌ها توانایی قهرمانی را دارند. با کی‌روش یا بی‌ کی‌روش دوست داریم تیم قهرمان شود.

 

از فوتبال که بگذریم احسان حدادی و فدراسیون دوومیدانی هنوز به کوچه‌ آشتی‌کنان نرسیده‌اند.

هرچه هم ما این کوچه را باریک‌تر می‌کنیم در ورودی مشکل داریم (خنده). احسان تلاش می‌کند تا تمرینات منظمی داشته باشد اما شرایطش خوب نیست. هنوز فضای بلاتکلیفی درباره او وجود دارد.مطرح کردن بحث پول خوشایند نیست. این هزینه‌ها برای بقیه هم بوده و هرکس به اندازه شانس مدالی که دارد برایش هزینه شده. در دوومیدانی هر شخصی یک تیم محسوب می‌شود. الان ورزشکار قطر اصلا شانس مدال نیست اما از سه ماه پیش به اردوی آمریکا رفته. احسان هم نمی‌گوید من پول می‌خواهم. او فقط مربی می‌خواهد. در این چند ماه که مدام از 50 میلیون و 100 میلیون حرف زدند یک قران هم هزینه نکرده‌اند. آخر در این شرایط احسان مدال نگیرد همین‌هایی که از 100 میلیون حرف می‌زنند می‌گویند دیدید هزینه کردیم و مدال نگرفت. این در حالی است که نه احسان و نه هیچ قهرمانی نمی‌تواند صددرصد قول مدال بدهد. ما استعدادی مثل حدادی نداریم آن‌وقت پیشکسوتی می‌گوید او نمی‌تواند مدال بگیرد. اگر نمی‌تواند چطور در دایموند لیگ نزدیک 69 متر پرتاب می‌کند. من با احسان خیلی صحبت کردم تا فشار را از رویش کم کنم. مشکل چیز دیگری است ولی همه روی پول زوم کرده‌اند. 6 ماه مانده به المپیک هم نمی‌شود بیایید بگویید انتظار مدال داریم. پارسال همین موقع احسان بهترین پرتاب‌هایش را داشت امسال هنوز بلاتکلیف است. هیچ مربی‌ای تکنیک احسان را به شاگردش نمی‌دهد آنقدر که ظریف و سخت است. احسان زیر ذره‌بین دنیاست و اگر شانس مدال نبود، وادا بیکار نبود که سرزده از او تست دوپینگ بگیرد.متاسفانه برخی آتش‌بیار معرکه می‌شوند و جو می‌دهند. با این کارها هم استعداد را می‌کشیم و هم هزار تا حرف الکی مردم می‌شنوند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.