b_Newsکی‌روش باید آرامش بدهد نه اینکه خودش تنش‌زا شود/ او یک جاهایی درباره سردار لجبازی می‌کند

میراسماعیلی: کسی که پنالتی رونالدو را می‌گیرد، باید هم گرفتن این پنالتی‌ها برایش راحت باشد

تاریخ: 1397/11/02
زمان: 12: 39
نوع: گفتگو
همشهری بودن آرش میراسماعیلی با ستاره‌های خرم‌آبادی تیم ملی فوتبال، یعنی علیرضا بیرانوند و وحید امیری، باعث شده تا دوستی خوبی میان آنها وجود داشته باشد.

حامد جیرودی/ همشهری بودن آرش میراسماعیلی با ستاره‌های خرم‌آبادی تیم ملی فوتبال، یعنی علیرضا بیرانوند و وحید امیری، باعث شده تا دوستی خوبی میان آنها وجود داشته باشد. پنالتی که بیرانوند در بازی با عمان گرفت، بهانه‌ای شد تا آرش میراسماعیلی گفتگویی فوتبالی با «گل» داشته باشد.

 

پرچم خرم‌آبادی‌ها حسابی بالاست. درست است؟

(می‌خندد) خیلی. واقعا از بازی تیم ملی لذت بردیم. من فکر می‌کنم که علیرضا بیرانوند به نقطه قوت تیم ملی تبدیل شده است. او واقعا ما را سرفراز کرد. واقعا فکر می‌کنم بردمان را بیشتر مدیون پنالتی باشیم که علی گرفت. البته کسی که پنالتی کریس رونالدو را می‌گیرد، باید هم گرفتن این پنالتی‌ها برایش راحت باشد.

 

البته سردار آزمون هم کمکش کرد.

بله دیدم. او داشت از پشت اشاره می‌کرد ولی فکر می‌کنم در زمان زدن پنالتی، تمرکز خود علی بیشتر بود. در کل همه چیز دست به دست هم داد تا او پنالتی را بگیرد ولی الحمدا... اعتماد به نفس علی جوری بالا رفته که حضورش درون دروازه به نقطه قوت تیم ملی تبدیل شده و امیدوارم که این روند او همینطور ادامه داشته باشد. ان‌شاءا... در بازی با چین هم به پیروزی برسیم تا همه خوشحال شویم.

 

وحید امیری هم با کارت زردی که گرفت، دو اخطاره شد و بازی بعد را از دست داد و از این موضوع هم ناراحت شده بود.

بله وحید دوست داشت که در بازی با چین باشد و فکر هم می‌کنم که نبود او یک کم روی تیم تاثیر بگذارد ولی امیدوارم علی جور نبود وحید را بکشد. البته من فکر می‌کنم که آقای کی‌روش درباره سردار یک جاهایی کمی لجبازی می‌کند!

 

چطور؟

من فکر می‌کنم اگر سردار هم کمی روی نیمکت بنشیند، اشکالی نداشته باشد. چون سامان قدوس زودتر بیاید، خیلی بهتر جواب می‌دهد. سردار دو،سه تا تک به تک را از دست داد و فکر می‌کنم کمی اعتماد به نفسش پایین آمده است. برای همین اشکالی ندارد که به بچه‌های دیگر هم بازی برسد. الان قدوس آماده است و جهانبخش هم یکی از بهترین بازی‌هایش را ارایه داد.

 

حالا شانس قهرمانی تیم ملی در جام ملت‌ها را چقدر می‌دانید؟

سخت است. ما باید بازی به بازی پیش برویم. من فکر می‌کنم در بازی با عراق، بچه‌ها کمی محتاط بازی کردند. در بازی با ویتنام و یمن فوق‌العاده بودند ولی در بازی با عراق با احتیاط کار کردند و کمی تجربه‌های بازی‌های قبلی روی آنها تاثیرگذار بود. با این حال در بازی با عمان خیلی خوب بودند و امیدوارم در بازی‌های بعد که حریفان قدرتمندتر می‌شوند، بتوانیم بهتر و هجومی‌تر کار کنیم. ترکیب تیم ملی هم ترکیب جوان و خوبی هست که در کنار آنها، با‌تجربه‌ها هم هستند. اشکان دژاگه واقعا خوب تیم را هدایت می‌کند. جهانبخش یک مهره قابل اعتماد است و خود وحید و مهدی طارمی و سامان قدوس. البته امیدوارم در این چند بازی باقی مانده هم آقای کی‌روش خودش را در حاشیه نبرد.

 

البته مصاحبه‌اش در روز بعد از بازی با عراق، سر و صدای زیادی به راه انداخت.

به نظر من سرمربی، خودش باید به تیم آرامش بدهد. نباید شرایطی را به وجود بیاورد که خودش تنش‌زا شود. صحبت‌هایش به نظرم صحبت‌های خوبی نبود. همه ما باید انرژی مثبت بفرستیم. سرمربی هم باید آرامش را حاکم کند و هرچه بچه‌ها در آرامش باشند، نتیجه بهتر می‌شود.

 

ولی به نظر می‌رسد فوتبال نسبت به رشته‌های دیگر خیلی حمایت می‌شود که کی‌روش می‌گوید حمایت نمی‌شویم.

من فکر می‌کنم که اندازه کل ورزش ایران، قرارداد کی‌روش بوده و هست. در این شرایط، حتی شاید به رشته‌های دیگر ظلم هم شده است. من معتقدم بچه‌های تیم ملی حق‌شان است پاداش بگیرند. فوتبال یک صنعت است و در کشور ما هم مثل کشورهای دیگر به فوتبال بها داده می‌شود ولی فکر می‌کنم کی‌روش در این چند سال میلیاردها تومان برایش هزینه شده. ما مردم قدرشناسی هستیم ولی نباید توهین بشنویم. خیلی از مردم ما صورت‌شان را با سیلی سرخ نگه می‌دارند ولی اینکه کی‌روش می‌گوید نان سر سفره‌شان نیست، درست نیست.

 

البته گفته شد یا توجیه شد که ترجمه صحبت‌هایش اشتباه بوده است.

نمی‌دانم ولی باز هم مردم دوست دارند که پرچم کشورشان بالا باشد. میلیاردها تومان هزینه شده که تیم ملی نتیجه بگیرد ولی این امتیاز دادن‌های زیاد هم کمی ایشان را متوقع کرده است. کی‌روش مربی بزرگی است ولی همه ما دوست داریم تیم‌مان بعد از سالیان سال قهرمان شود و اگر اول شویم، کار بسیار بزرگی انجام شده است و امیدوارم این اتفاق بیفتد. این شادی برای ملت ما لازم است و همه ما دوست داریم که یک قطب بزرگی در دنیا و آسیا شویم. کی‌روش هم باید کمی مراقبت کند.

 

از بحث فوتبال که خارج شویم، به جودو می‌رسیم و انتخابات که گویا نزدیک است.

بله تنور انتخابات داغ شده است. به جز یکی،دو نفر بقیه از خانواده جودو هستند. من واقعا دوست داشتم آقای آخوندزاده، فلاح و زارع‌نژاد که از خانواده جودو هستند هم باشند ولی در این آیین‌نامه برای آنها سخت‌گیری شد. آنها بچه تحصیلکرده و خوبی هستند و دوست داشتم باشند. با این حال، امیدوارم فضای انتخابات تخریبی نشود. من گاهی بی‌اخلاقی‌هایی می‌بینم که درست نیست و امیدوارم خانواده جودو در کنار هم باشند. هر شخصی هم رییس شود، کار دشواری دارد و همه باید کمکش کنند. من اگر انتخاب شدم، دست یاری به سوی همه دراز می‌کنم و اگر هم نه، به دیگران کمک می‌کنم. صندلی ریاست آنقدر مهم نیست. من به هر قیمتی دوست ندارم رییس شوم و در انتخابات قبل هم با اختلاف کمی که با آقای درخشان داشتم روی آقای درخشان را بوسیدم. هر کسی هم برنامه‌های خودش را ارایه می‌دهد و جامعه جودو هم نظرش را می‌دهد. امیدوارم وزارت ورزش هم نظارت خوبی در یک فضای سالم داشته شود. جودو توانایی گرفتن مدال در المپیک را دارد، به شرطی که آرامش لازم ایجاد شود.