b_Newsبعد از قهرمانی در لبنان، انتظار میزبانی مسابقات جهانی را داشتیم اما خادم رفت

فاطمه نیکبخت: کشتی را دوست دارم و نمی‌خواهم رشته‌ام را عوض کنم

تاریخ: 1397/11/02
زمان: 13: 48
نوع: گفتگو
با اینکه خبر زیادی از کشتی کلاسیک بانوان نیست، فاطمه نیکبخت با انگیزه تمریناتش را با هزینه شخصی دنبال می‌کند تا بار دیگر سکوی قهرمانی را زیر پای خود بیاورد.

نگار رشیدی/ مسابقات لیگ که برگزار شد و قهرمانی کشور که در پیش است؛ این دو تنها خبرهایی است که بعد از تورنمنت بین‌المللی لبنان که ایران در آن قهرمان شد، از کشتی کلاسیک بانوان به گوش می‌رسد. در این میان برخی از دختران کشتی‌گیر دلسرد شدند و راه‌شان را به سمت رشته‌های دیگر کج کردند اما فاطمه نیکبخت که در لبنان طلایی شد، با انگیزه تمریناتش را با هزینه شخصی دنبال می‌کند تا بار دیگر سکوی قهرمانی را زیر پای خود بیاورد. او در گفتگو با «گل» ابراز امیدواری کرد که رییس آینده کشتی حمایت بیشتری از دختران داشته باشد تا بتوانند به نام ایران افتخارآفرینی کنند.

 

قهرمان تورنمنت لبنان این روزها چه کار می‌کند؟

در یک ماه گذشته مشغول امتحاناتم بودم که خوشبختانه توانستم با موفقیت از آن بگذرم. اما با توجه به مسابقه‌ای که در پیش داریم تمرینات فشرده‌‌ هم داشتم تا گام‌های محکمی برای قهرمانی بردارم. ما 12 بهمن باید در مسابقات کشوری شرکت کنیم.

 

باید تمرینات شخصی داشته باشی، درست است؟

بله من در شهر و با مربی خودم تمرین می‌کنم. روزی دو بار تمرین را در برنامه دارم. البته دو هفته قبل از لیگ تمرین زیادی نداشتم و در لیگ هم با آمادگی کامل شرکت نکردم اما از لیگ که برگشتم تمرینات فشرده و منظمی داشتم.

 

به طور میانگین چقدر برای تمرینت هزینه می‌کنی؟

تقریبا در ماه یک و نیم میلیون هزینه می‌کنم. من که دانشجو هستم و شغلی ندارم و با حمایت خانواده این هزینه را تامین می‌کنم.

 

لیگ چطور بود؟

با توجه به اینکه اوضاع فدراسیون کمی بهم ریخته، لیگ خیلی خوبی را برگزار کردند. من در 60 کیلوگرم پنج کشتی برای تیم شهرداری مشهد گرفتم که در سه کشتی اولم خیلی خوب بودم و حتی یک امتیاز هم ندادم. اما در کشتی چهارم حریفم را دست کم گرفتم و نتیجه را واگذار کردم.

 

از قراردادت در لیگ راضی بودی؟

چون سال اولی است که لیگ ما راه افتاده قرارداد نبستیم. فقط در حد بلیت رفت و برگشت هزینه‌ را دادند و هیچ عایدی مالی از لیگ نداشتم. ان‌شاءا... از سال آینده قرارداد می‌بندیم. ولی من مشکلی با این موضوع ندارم چون هدفم از حضور در لیگ این بود که خودم را آماده کنم. من در فصل‌های قبل به خاطر مسابقات در لیگ شرکت نکردم. اما فکر می‌کنم تیم‌های دیگر هم با کشتی‌گیران‌شان قراردادی نداشتند.

 

در مسابقات کشوری در همان 60 کیلو مسابقه می‌دهی؟

بله برنامه‌ای برای تغییر وزن ندارم. سال قبل در 55 کیلو کشتی می‌گرفتم و در انتخابی در 60 کیلو مسابقه دادم و الان هم می‌خواهم در همین وزن بمانم.

 

بعد از قهرمانی در لبنان کشتی بانوان به فراموشی رفت.

انتظار داشتیم بعد از تورنمنت لبنان مسابقات جهانی برگزار شود اما فدراسیون مشکلاتی داشت و خادم رفت که این رقابت‌ها لغو شد. امیدوارم رییس جدید که می‌آید حمایت بیشتری از کشتی بانوان داشته باشد تا بتوانیم برای کشور افتخارآفرینی کنیم.

 

تو 22 ساله هستی و هنوز جای کشتی گرفتن داری.

بله اگر بعدا محدودیتی نباشد فعلا می‌توانم کشتی بگیرم. به نظرم رده‌های سنی که تعیین شده خوب است و اگر تغییری در آن ایجاد نکنند، می‌توانیم تیم درخشانی داشته باشیم.

 

گویا چندتا از هم‌تیمی‌هایت به رشته‌های دیگر رفتند. تو در این مدت به فکر تغییر رشته‌ات نیفتادی؟

من واقعا به کشتی علاقه دارم و مطمئن هستم که رقابت‌های جهانی برگزار می‌شود. من قبلا ووشو کار می‌کردم و آنقدر به کشتی علاقه داشتم به این رشته آمدم و دوست ندارم عوضش کنم. فکر می‌کنم کشتی بگیرم موفق‌تر هستم.

 

بعد از کشوری برای چه رویدادی آماده می‌شوید؟

برنامه مسابقات هنوز معلوم نیست اما فکر می‌کنم در سال 98 آسیایی یا جهانی داریم. هنوز چیزی به ما اعلام نشده و فکر می‌کنم اول باید رییس فدراسیون مشخص شود.

 

هنوز برخی‌ها در جامعه کشتی و وزنه‌برداری را یک ورزش مردانه می‌دانند. تا به حال با چنین موردی برخورد داشتی؟

بله وقتی می‌فهمند من کشتی می‌گیرم، می‌پرسند مگر کشتی برای خانم‌ها هم هست؟! بیشتر کنجکاو هستند که بدانند کشتی بانوان چطوری برگزار می‌شود و من هم توضیح می‌دهم. ولی به نظر خودم ورزش قهرمانی مرد و زن ندارد. در هر رشته‌ای که باشد مرد و زن باید برای قهرمانی تلاش کنند. در کل باید از بانوان حمایت شود و به خصوص کشتی بانوان بین مردم جا بیفتد.

 

کشتی کلاسیک و وزنه‌برداری بانوان تقریبا همزمان راه‌ افتاد. به نظرت کدام رشته جلوتر است؟

من تا حالا وزنه‌برداری بانوان را ندیدم اما طبیعتا از هر کدام که بیشتر حمایت شود، موفق‌تر خواهد بود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.