b_Newsچطور بازیکن و مربی خارجی می‌آوریم ولی مدیر از خارج استخدام نمی‌کنیم؟

خیرآبادی: اگر کی‌روش در رشته‌های دیگر فعالیت می‌کرد، می‌فهمید که حمایت نشدن یعنی چه!

تاریخ: 1397/11/03
زمان: 13: 52
نوع: گفتگو
جمشید خیرآبادی سرمربی تیم کشتی فرنگی امید قرار است کنار بنا در جام وهبی امره شرکت کند.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان قرار است در جام وهبی امره ترکیه شرکت کند. این در حالی است که جمشید خیرآبادی سرمربی تیم کشتی فرنگی امید و دستیار سابق محمد بنا هم در کنار او حضور خواهد داشت. این موضوع باعث شد تا به سراغ خیرآبادی برویم که بحث به فوتبال کشیده شد. او در گفتگویی که با «گل» داشت، دغدغه‌های خود را در این باره مطرح کرد.

 

گویا قرار است به همراه تیم ملی بزرگسالان در جام وهبی امره ترکیه شرکت کنی؟

بله. ما چهارشنبه هفته گذشته جلسه‌ای با آقای بنا و آقای حمید بنی‌تمیم داشتیم و با توجه به اینکه تعدادی از کشتی‌گیران تیم ملی امید در مسابقات جام وهبی امره حضور دارند، قرار شد من هم به عنوان سرمربی تیم امید در کنار تیم بزرگسالان حضور داشته باشم تا هم بچه‌های امید را رصد کنم و هم برای مسابقات آسیایی مغولستان به جمع‌بندی خوبی برسم. چون زمان نداریم و نمی‌توانیم برای این مسابقات انتخابی بگذاریم. ضمن اینکه من در جام تختی هم در کمیته فنی حضور دارم و با بررسی این دو تورنمنت و شناختی که خودم روی کشتی‌گیران دارم و تمریناتی که پشت سر گذاشته‌اند، تیم خوبی را برای مسابقات آسیایی مغولستان آماده می‌کنیم.

 

پس به این ترتیب دوباره همکاری‌تان را با محمد بنا در تیم ملی بزرگسالان آغاز کردید.

من همانطور که قبلا هم گفته‌ام، هر کاری از دستم بربیاید، برای استاد بنا انجام می‌دهم ولی در حال حاضر به عنوان سرمربی مستقل تیم امید کارم را انجام می‌دهم و هیچ مسوولیتی در تیم ملی بزرگسالان ندارم.

 

امیدوار هستید که برای تیم امید اتفاق‌های بهتری بیفتد؟

شک نکنید. ما در سال 2018 هیچ‌گونه اردو و مسابقات تدارکاتی نداشتیم و به جنگ بزرگان رفتیم ولی حالا دورخیر خوبی کرده‌ایم و تا 12 آبان سال آینده که مسابقات جهانی در مجارستان برگزار می‌شود، تیم خوبی را در حد مدعی قهرمانی جهان خواهیم ساخت. البته به شرطی که امکانات لازم فراهم شود و اردوهای مناسبی داشته باشیم.

 

اما هنوز که تکلیف انتخابات ریاست فدراسیون مشخص نشده است.

بله ما هم بی‌صبرانه منتظر هستیم که انتخابات فدراسیون برگزار شود. کشتی از بلاتکلیفی ضربه می‌خورد و لطمه می‌بیند. در حال حاضر، آقای بنی‌تمیم و جناب لایق با تمام وجود کار می‌کنند و زحمت می‌کشند ولی کاش تکلیف زودتر مشخص شود تا بتوانند برنامه‌های‌شان را بهتر پیاده کنند.

 

در چند وقت اخیر محمد بنا مصاحبه‌هایی درباره فوتبال انجام داد و از تیم ملی هم حمایت می‌کرد ولی اخیرا از پاداش‌های ویژه‌ای که برای تیم ملی فوتبال در نظر گرفته شده و تفاوتی که بین این رشته و رشته‌های دیگر صورت می‌گیرد، انتقاد کرد.

آقای بنا تفاوت‌ها را به درستی درک و حس می‌کنند. به نظر من این تفاوت‌ها اصلا خوب نیست و ورزش ما را یک بعدی کرده است و همه دارند آسیب می‌بینند. همه رشته‌های ورزشی از این همه تبعیض جان‌شان به لب‌شان رسیده است. در یک خانواده هم اگر یک پدر به یک بچه‌ای بیشتر از بقیه توجه کند، این باعث ویرانگری خانواده می‌شود. ما هم دشمن فوتبال نیستیم و خیلی از بزرگان فوتبال هم دوستان‌مان هستند ولی این سیاست‌های دوگانه باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای رشته‌های المپیکی شده است. مردم با اینکه فوتبال را دوست دارند ولی باور کنید وزنه‌برداری و تکواندو را هم دوست دارند و عاشقانه نتایج این رشته‌ها را هم در مسابقات جهانی دنبال می‌کنند. همه جا صحبت از بوکس و کشتی آزاد و فرنگی هم می‌شود. این فرهنگ غلطی است که باعث از بین رفتن رشته‌های دیگر می‌شود. مگر در کشورهای دیگر به غیر از فوتبال، در رشته‌های دیگر نیز فعالیت نمی‌کنند؟ در خود آلمان و فرانسه که فوتبال خوبی دارند، رشته های خوب دیگری هم کار می‌کنند. اصولا هر چیزی که باعث به وجود آمدن شور و نشاط در جامعه شود، خوب است اما من می‌خواهم بگویم که اگر فوتبال ما در سطح برزیل یا فرانسه بود، چه کار می‌کردیم؟

 

اما با وجود حمایتی که از فوتبال می‌شود، کارلوس کی‌روش از وضعیت تیم ملی ابراز ناراحتی می‌کند و از وزیر ورزش هم شدیدا انتقاد کرد.

اگر آقای کی‌روش در رشته‌های دیگر فعالیت می‌کرد، می‌فهمید که حمایت نشدن یعنی چه؟! صحبت‌های ایشان شاید به نوعی سیاسی بازی است ولی ما که در سطح بین‌المللی مربیگری کرده‌ایم، می‌دانیم که حمایت نشدن یعنی چه! ما اگر تمام رشته‌های ورزشی را جمع کنیم، اندازه یک سر سوزن فوتبال از ما حمایت نمی‌شود. این در حالی است که عامه مردم ایران خیلی کشتی را دوست دارند. همه جا درباره علی دایی، حسین رضازاده، هادی ساعی یا رضا مهماندوست صحبت می‌شود و فقط فوتبال نیست. الان 43 سال است که تیم ملی قهرمان نشده و کاش امسال حداقل این طلسم را بشکنند.

 

پس دوست دارید که تیم ملی فوتبال قهرمان شود.

صددرصد. تیم ملی مملکت‌مان است. این تبعیض‌هایی هم که وجود دارد، دلیل نمی‌شود که ما عرق به میهن‌مان را از دست بدهیم ولی باید به این موضوع توجه داشته باشیم که چه رشته‌هایی باعث سرافرازی ایران در المپیک می‌شوند. در تمام دنیا، مدال‌های المپیک هزاران برابر بیشتر برای‌شان از مسابقات دیگر اهمیت دارد. ما باید کار تخصصی انجام بدهیم و به این فکر کنیم که چه رشته‌هایی می‌توانند غرور، عزت و سربلندی را برای ما به ارمغان بیاورند و به آنها نگاه ویژه‌ای داشته باشیم. البته من همیشه به این موضع فکر کرده‌ام که چطور ما بازیکن و مربی خارجی می‌آوریم ولی در حوزه مدیریت افرادی را از کشورهایی مانند آلمان یا ژاپن استخدام نمی‌کنیم که به ما کمک کنند. مدیرانی که راه را به ما نشان بدهند و خطای کمتری  داشته باشند و باعث موفقیت در درازمدت شوند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.