b_Newsمسابقات فرانسه برایم تمام شد، تمرکزم روی سهمیه المپیک است/ حریفم تازه‌کار و ناشناخته بود

بهمن عسگری: شکست‌هایم هم برایم ارزشمند است چون از آنها درس می‌گیرم

تاریخ: 1397/11/07
زمان: 11: 52
نوع: گفتگو
در حالی که انتظار می‌رفت بهمن عسگری در کاراته‌وان پاریس به مدال برسد، او در نخستین مسابقه حذف شد تا یکی از شوکه‌کننده‌ترین نتایج کاراته را رقم بزند.

نگار رشیدی/ وزن کارنامه بهمن عسگری کاراته‌کای ایران به خاطر تعداد طلاهایش آنقدر سنگین است که او را تبدیل به یکی از طلایی‌های ایران کرده است. عسگری پس از مدتی دوری از کاراته با قدرت بازگشت و توانست خود را به یکی از مدعیان اصلی رسیدن به المپیک و البته مدال‌آوری در بزرگ‌ترین آوردگاه ورزشی جهان تبدیل کند.

عسگری اخیرا سکوی قهرمانی بازی‌های آسیایی را هم زیر پا آورد و مدتی بعد در سومین قهرمانی متوالی کومیته ایران در جهان شریک شد. او با جیبی پر راهی لیگ جهانی فرانسه شد. میدانی سخت که همه رقبا با تمام توان راهی تاتامی شدند. کنار رفتن عسگری پس از نخستین مسابقه اما در کنار ناکامی 7 کاراته‌کای دیگر یکی از تلخ‌ترین نتایج را رقم زد. نتیجه‌ای که داوری هم در آن بی‌تاثیر نبود. با این حال او معتقد است از این شکست درس گرفته تا برای موفقیت‌های آینده از آن استفاده کند.

 

کنار رفتن زودهنگام شما خیلی‌ها را شوکه کرد. چه اتفاقی در مسابقه‌تان افتاد؟

مسابقه من هم اینطوری تمام شد. مطمئنا این درس‌ها و شکست‌ها برای من ارزشمندتر از پیروزی است، چون این درس‌ها به موفقیت کمک می‌کند. من از بازخورد این مسابقه کمک می‌گیرم تا ان‌شاءا... بتوانم در کاراته‌وان دوبی جبران کنم. حریفم تازه‌کار و برایم ناشناخته بود. اولین بار بود که او را می‌دیدم. من ابتدا دو – هیچ عقب افتادم بعد با ضربه‌ پایی که زدم نتیجه سه بر دو شد. بعد نمی‌دانم چطور به او امتیاز دادند که سه _ سه شدیم و در حمله بعدی که داشتم نمی‌دانم چرا باز به حریفم امتیاز دادند و چهار بر سه شدیم و دیگر وقت تمام شد! کمی هم داوری اذیتم کرد. می‌شد برخی از امتیازها را به حریفم ندهند اما این کار را کردند ولی در مجموع مسابقه بدی نبود. درس خوبی گرفتم و ان‌شاءا... این درس برای موفقیت‌های بعدی و کسب سهمیه المپیک به من کمک کند.

 

بهمن عسگری به ورزشکاری تبدیل شده که کم‌تر از طلا از او انتظار نمی‌رود ولی شما همچنان اعتقاد دارید که باید از شکست درس گرفت.

یک سر ورزش برد است و سر دیگر آن باخت. با این حال همه ورزشکاران تلاش می‌کنند تا به برد برسند، چون کسی از باختن خوشش نمی‌آید. من هم تمام تلاشم را می‌کنم تا ببرم اما گاهی نمی‌شود. گاهی داورها امتیازهای الکی به حریف می‌دهند که منجر به باخت می‌شود. لیگ جهانی پاریس هم برای من باخت بود. شاید برخی از ورزشکاران به راحتی از باخت‌شان بگذرند ولی من جزو آن دسته از ورزشکارانی هستم که خیلی سخت از باختم می‌گذرم چون واقعا از آن درس و عبرت می‌گیرم تا در میادین بزرگ‌تر بهترینِ خودم باشم. در سال 2018 با این همه موفقیتی که داشتم یکی،دو باخت را هم تجربه کردم و همان شکست‌ها برایم ارزشمند بود چون توانستم نقاط ضعفم را پیدا کنم و در آن برای بازی‌های آسیایی یا جهانی استفاده کنم. این باخت هم در دوره‌های بعدی به موفقیتم کمک می‌کند.

 

خیلی از ورزشکاران که هدف‌شان المپیکی شدن است، نگاه ویژه‌ای به نخستین مسابقه‌شان در سال 2019 دارند و این میدان یکی از سخت‌ترین رقابت‌ها در سال جدید میلادی برای کاراته بود.

به نظرم اینطوری هم نیست. ما در سال 2019 مسابقات زیادی داریم که نباید آنها را با توجه به امتیازات و پشتیبانی که از مسابقات جهانی اسپانیا گرفتم، از دست بدهیم. من امتیازات خوبی را به دست آوردم و باید تلاش کنم تا امتیازم را نگه دارم و جزو چهار نفر کسب سهمیه المپیک باشم. این مسابقه برای من تمام شد. مطمئنا مسابقات دیگری هم هست که بتوانم امتیاز بگیرم و به سهمیه المپیک برسم. از طرفی امتیاز همین مسابقات فرانسه نصف می‌شود و اینطور نیست که بخواهم به خودم سخت بگیرم. این مسابقه تمام شد و فقط درس‌هایش برام ماند.

 

سه طلای جهان، سه طلای آسیا و یک طلای بازی‌های آسیایی. فقط جای طلای المپیک در این ویترین خالی است.

اگر خدا بخواهد به بنده‌اش عزت بدهد، مطمئنا می‌دهد. باید از خدا سپاسگزار باشم که در این مسیر طولانی همیشه لطفش شامل حال من بوده. همچنین باید از تمام کسانی که برایم زحمت کشیدند، راهنمایی‌ام کردند و پابه‌پایم آمدند تشکر کنم. اگر هر موفقیتی به دست آوردم به کمک همین افراد بوده. موفقیت من و بقیه بچه‌ها و مدالی که می‌گیریم، برای همه است و همه در آن سهم دارند. جا دارد تشکر کنم از کسانی که به ما کمک می‌کنند به خصوص مربی باشگاهم آقای آسیابری که زحمت زیادی می‌کشند. ان‌شاءا... تمام تلاشم را می‌کنم تا به بهترین شکل از توانایی‌هایم استفاده کنم و با بهترین عملکرد به سهمیه برسم. در حال حاضر تمام تمرکزم روی کسب سهمیه است و بعد از آن فکرم را روی مدال المپیک می‌گذارم تا دل مردم و خانواده بزرگ کاراته را شاد کنم.

 

اردوی مشترک ایتالیا چطور بود؟

تیم ما پرستاره است و با افتخاراتی که در چند سال اخیر به دست آورده، همه کشورها دوست دارند با ایران تمرین کنند. به همین خاطر ایتالیا هم از ما دعوت کرد تا در کمپ تمرینی‌شان شرکت کنیم. ما پنج روز تمرینات خوبی در آنجا داشتیم. برزیل، انگلیس، قزاقستان و خود تیم اصلی ایتالیا، تیم‌های خوبی بودند که در کمپ حضور داشتند. همه از این کمپ استفاده بردند و تجربه خوبی برای من و هم‌تیمی‌هایم به دست آمد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.