b_Newsباید فیتیله توقع و انتظار را از تیم ملی فرنگی به پایین ترین شکل ممکن بیاوریم

حسن رنگرز: کی روش یک ماشین بنز داشت نه یک پیکان یا ژیان ولی شکست خورد

تاریخ: 1397/11/13
زمان: 13: 59
نوع: گفتگو
حسن رنگرز معتقد است این توقع وجود داشت که کارلوس کی‌روش بتواند تیم ملی را به قهرمانی در جام ملت‌ها برساند ولی حالا باید به رشته‌هایی غیر از فوتبال در آستانه المپیک توجه شود.

حامد جیرودی/ حسن رنگرز، به عنوان اولین فرنگی کار طلایی ایران بعد از انقلاب، یکی از ورزشکارانی است که اشراف زیادی در حوزه فنی و مدیریتی دارد. رنگرز در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که این توقع وجود داشت که کارلوس کی روش بعد از 8 سال بتواند تیم ملی را به قهرمانی در جام ملت ها برساند ولی این اتفاق نیفتاد و حالا باید به رشته هایی غیر از فوتبال در آستانه المپیک توجه شود.

 

شرایط این دوره از مسابقات جام تختی را چطور ارزیابی کردید؟

این دوره از مسابقات، دو سه بحث جدی داشت. فرآیند انتخابی تیم ملی که فدراسیون قبلی مصرا به دنبال اجرای آن بود را به عنوان یک سند منسوخ شده می‌شود از آن یاد کرد. چیزی که به درستی محمد بنا به دنبال آن است، این است که تکلیف مدعیان داخلی برای او در جام تختی مشخص شده است. یک بخشی هم که متشکل از قهرمانان ملی پوش مسابقات جهانی بودند و جوان هایی که صاحب مدال طلا شده اند مثل پویا ناصرپور، امین کاویانی نژاد، مهدی مسلمی نژاد و هادی ساروی را هم به جام وهبی امره برده است. فکر می‌کنم سیاسیت درستی تعیین شده که در 18 ماه قبل از مسابقات المپیک از ظرفیت های فنی موجود نهایت استفاده را برد و تا قبل از عید شاکله تیم ملی کشتی فرنگی ما برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان بسته خواهد شد.

 

یک اتفاقی که در این بین افتاد این بود که کشتی گیری مثل امید نوروزی دوست داشت به تیم ملی برگردد ولی بنا توصیه کرده بهتر است او برنگردد و این موضوع باعث دلخوری نوروزی هم شده است.

بحث های فنی، بحث هایی است که بنا به عنوان متولی امور فنی تیم ملی این اختیار را دارد که درباره آنها اظهار نظر کند و مسئولیت و پاسخگویی آن را هم همان طور که در المپیک ریو دیدیم، خواهد داشت. یک طرف دیگر هم نوروزی است که جزو سرداران کشتی فرنگی ما محسوب می‌شود و قلبا اعتقاد دارم که ما باید از ظرفیت های او، حمید سوریان و قاسم رضایی به عنوان طلایه داران کشتی فرنگی استفاده کنیم. حالا چه در قامت کشتی گرفتن و یا در قامت بحث های فنی که می‌توانند پیگیری کنند.

 

پس در کل شرایط تیم ملی را امیدوار کننده می‌بینید؟

اگر بخواهم یک جمع بندی کلی داشته باشم، باید بگویم که کار ما با توجه به ظرفیت های فنی موجود بسیار دشوار است ولی موفقیت امری غیرممکن نیست. در وهله اول نیاز به حمایت منطقی از کادر فنی داریم و در وهله دوم با توجه به این که در مسابقات جهانی با یک برنز در رده یازدهم قرار گرفتیم، باید این فیتیله توقع و انتظار را به پایین ترین شکل ممکن پایین بکشیم و حداقل توقعات انتظار موجود را هم در مسابقات جهانی و هم در المپیک داشته باشیم.

 

البته بنا هم گفته بود که انتظار ندارم کشتی گیران فن اجرا کنند و اول می‌خواهم که امتیاز بگیرند.

این به خاطر شرایطی است که در حال حاضر ایجاب شده است. قوانین قبلا به شکلی بود که کشتی گیران فقط کشتی بسته ای بگیرند و حریفان را به بیرون هدایت کنند و با یک امتیاز و اخطار به نتیجه برسند اما الان با اضافه شدن قانون خاک و تجزیه تحیلی آماری رقابت های یکی دو سال اخیر، می‌بینیم که امتیازهای زیادی در کشتی ردل و بدل می‌شود و عملا کشتی گیرانی می‌توانند شانس پیروزی داشته باشند که امتیاز بگیرند.

 

این روزها عملکرد تیم ملی فوتبال یکی از موضوعات روز ورزش ایران است. شما خودتان درباره نتایج تیم ملی و کارلوس کی روش که از ایران رفت، چه نظری دارید؟

به نظرم ما باید از این فضای افراط و تفریط خارج شویم و نگاه ما یک نگاه منطقی و خارج از احساسات موجود و با تاکید بر آسیب شناسی باشد. باید بتوانیم از تهدید امروز که باخت ما برابر ژاپن و عدم شکسته شدن طلسم 43 ساله قهرمانی در جام ملت ها یک فرصت خوب ایجاد کنیم. آقای کی روش هم روزهای خوب داشت و هم روزهای بد ولی به عنوان مربی که هشت سال کارفنی تیم ملی را بر عهده داشت، به زعم بنده که خودم یک مربی هستم، از باب فنی شکست خورد. او هشت یال اختیاراتی فراتر از یک مربی تیم ملی امکاناتی در اختیارش بود و ظرفیتی مثل تیم ملی ایران را در اختیار داشت و به قول یک عزیزی ماشین بنز نه یک پیکان یا ژیان داشت، باید این طلسم بعد از هشت سال شکسته می‌شد. آن هم مقابل ژاپنی که از ظرفیت های حداکثری خودش استفاده نکرده بود.

 

چرا در این بین غیرفوتبالی انقدر شاکی هستند ؟

خیلی از رشته های ورزشی از آن گله مند هستند چون حمایت از رشته های ورزشی باید از یک عدالت نسبی برخوردار باشد. البته می‌پذیریم که فوتبال فراتر از یک ورزش در عرصه اجتماعی فعالیت می‌کند ولی پرداخته شدن بیش از حد به فوتبال، با توجه به خروجی اش، نتیجه اش یاس و دلسردی و به نوعی دل مردگی مردم است. من انعکاس این اتفاق را بین مردم می‌دیدم که با چه سرعتی از فوتبال بریده اند و می‌پرسند وضعیت کشتی در المپیک به چه شکل است؟ باید از این فضا خارج شد. ما زمان زیادی برای حضور شایسته در المپیک 2020 نداریم و باید حمایت ها و نگاه ها را به سمت رشته هایی ببریم که حالا بسیار مهم تر از فوتبال است.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.