b_Newsداوری تقلبی کار دست فرنگی کار ایران داد

دوپینگ با تاوان 20 هزار فرانکی!

تاریخ: 1397/11/14
زمان: 10: 43
نوع: گزارش
خبری که از مدت‌ها پیش شایعه آن مطرح شده بود، رنگ حقیقت به خود گرفت و سیدمصطفی صالحی‌زاده به علت دوپینگ به مدت چهار سال از حضور در تمامی میادین کشتی محروم شد.

پژمان ماندگاری/ خبری که از مدت‌ها پیش شایعه آن مطرح شده بود، رنگ حقیقت به خود گرفت و سیدمصطفی صالحی‌زاده فرنگی‌کار وزن ۹۷ کیلوگرم تیم ملی به علت دوپینگ به مدت چهار سال از حضور در تمامی میادین کشتی محروم شد و فدراسیون کشتی ایران نیز به پرداخت ۲۰ هزار فرانک سوییس معادل ۲ میلیارد و پانصد میلیون ریال محکوم شد.

این کشتی‌گیر 25 ساله و اهل دهدشت استان کهکیلویه و بویراحمد که سابقه کسب مدال طلای مسابقات جوانان آسیا ۲۰۱۳ و طلای بزرگسالان آسیا ۲۰۱۷ را در کارنامه خود دارد، یکی از ملی‌پوشان کشتی فرنگی ایران در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۷ نیز بود که به عنوانی بهتر از دوازدهمی نرسید.

خبر دوپینگ در حالی اعلام شده که او در جریان رقابت‌های قهرمانی آسیا ۲۰۱۸ که اسفند سال گذشته در بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار شد، به مدال طلای آسیا رسید اما پس از انجام آزمایش دوپینگ توسط ماموران آژانس بین‌المللی مبارزه با دوپینگ (وادا) به علت مصرف ماده ممنوعه استانوزولول به چهار سال محرومیت از ۱۷ اردیبهشت ۹۷ لغایت ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ محکوم شد.

در ماه‌های گذشته خبر دوپینگ  صالحی‌زاده در رسانه‌ها و بین اهالی کشتی منعکس شده بود ولی کسی اظهار نظر رسمی در این خصوص انجام نداده بود ولی در شرایطی که این کشتی‌گیر در اردوهای تیم ملی و در مسابقات شرکت نمی‌کرد، به نظر می‌رسید که این خبر حقیقت داشته باشد. نمونه B صالحی‌زاده در این مدت، در لابراتواری در دوحه مورد بررسی مجدد قرار گرفت و دوپینگ وی تایید شد. همچنین مسوولان اتحادیه جهانی کشتی از طریق ویدئو کنفرانس در جریان دفاعیات این کشتی‌گیر قرار گرفتند اما در نهایت قانع نشدند و رای به محرومیت صالحی‌زاده دادند. البته بر اساس اعلام اتحادیه جهانی کشتی، صالحی‌زاده تا ۲۱ روز برای اعتراض نسبت به این تصمیم فرصت دارد و حالا باید دید در محرومیت او یا حداقل زمان آن تجدید نظر خواهد شد یا خیر.

خبر محرومیت صالحی‌زاده در حالی اعلام شده است که به نظر می‌رسد سایه شوم دوپینگ پس از سال‌ها روی کشتی ایران نیز افتاده و فدراسیون کشتی باید فکری اساسی در این زمینه انجام دهد. چراکه این برای دومین بار در چند سال اخیر است که خبر دوپینگ یک کشتی‌گیر ایرانی در رده بزرگسالان منتشر می‌شود. پس از المپیک 2016 ریو و در تاریخ هشتم دی سال 95 بود که حمید بنی‌تمیم سرپرست فعلی فدراسیون کشتی که در آن زمان نایب‌رییس فدراسیون بود اعلام کرد:«طبق اعلام اتحادیه جهانی، بشیر باباجان‌زاده به دلیل ارتکاب دوپینگ در رقابت‌های جام جهانی شیراز، چهار سال محروم شده است.» و حالا این اتفاق برای یک فرنگی‌کار دیگر ایران رخ داده است.

نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که به نظر می‌رسد کشتی‌گیران ایرانی به صورت عمد مرتکب این اشتباه نمی‌شوند ولی استفاده از داروها و مکمل‌هایی که تقلبی هستند و از طرق مختلف به دست آنها می‌رسد، باعث می‌شود تا آنها هرازگاهی و به صورت ناخواسته گرفتار دوپینگ شوند. به هر حال، با حضور دوباره محمد بنا و همکارانش در تیم ملی باید امیدوار بود که این اتفاقات به حداقل برسد. چند سال پیش وزنه‌برداری ایران شدیدا گرفتار موضوع دوپینگ شده بود و اگر فدراسیون کشتی هم این موضوع را به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار ندهد، ممکن است اتفاق‌های بدتری در این زمینه رخ دهد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.